GELD Zonder wifi kun Fysiek kopen is nu lastig, beleggen in GOEIEKOOP Usb-sticks 16 €41,35 €13,00 Het coronavirus zorgt voor grote onrust op de financiële markten, waar aandelen in rap tempo kelderen. Is beleggen in goud een veilig alternatief? Intenso Speed Line 256GB €25,41 Sandisk Extreme Pro 128GB Sandisk Ultra Fit 64GB et openbare leven ligt wereldwijd nagenoeg stil als gevolg van de uitbraak van het coronavirus. Dat houdt ook de financiële wereld in zijn greep. Olieprijzen da len, overheden pompen enorme be dragen in de economie en aandelen- beurzen beleven de zwaarste tijd sinds de financiële crisis van 2008. In Nederland is een recessie onvermij delijk, voorspelt het Centraal Planbu reau. Hoe kies je als belegger dan ei eren voor je geld? ,,In tijden van crisis vluchten men sen instinctief in goud en zilver'', zegt expert Willem Middelkoop. Hij schreef meerdere boeken over de geschiedenis van het financiële sys teem en belegt met zijn Commodity Discovery Fund in kleine beursgeno teerde bedrijven in de grondstoffen- sector. ,,Van oudsher wordt goud gezien als een veilige haven voor vermogen. Geldsystemen zijn eindig, denk aan de gulden. Goud heeft als enige valuta de afgelopen eeuwen haar koopkracht behouden.'' Oergeld Waarom heeft goud zo'n stabiele waarde? Als antwoord op die vraag citeert Middelkoop Jelle Zijlstra, voormalig directeur van De Neder- landsche Bank: 'Goud is een volstrekt irrationeel anker voor het financiële systeem, maar het werkt wel.' Middelkoop legt uit: ,,Goud heeft alle goede eigenschappen die geld zou moeten bezitten: het vergaat niet, het is makkelijk deelbaar en het is schaars. Die combinatie zorgt voor een grote vraag en maakt het zo kost baar. Vanuit de historie wordt goud gezien als een soort oergeld. Dat zie je overal ter wereld. Hoewel de goud standaard in 1971 volledig is losge laten, bestaat het sentiment nog steeds.'' Bij AmsterdamGold, een bedrijf dat edelmetalen koopt en verkoopt, is de vraag naar goud explosief geste gen, meldt directeur Joost Voges. Het bedrijf heeft een breed klantenbe stand - 'van kleine beleggers tot de quote 500' - en krijgt vanuit alle hoeken extra aanvragen. ,,Die trend begon al in december vorig jaar, maar heeft zich de afgelopen weken ver sterkt'', zegt Voges. ,,We moeten nu bijna zes keer zoveel aanvragen als gemiddeld verwerken.'' Maar door de coronacrisis is er een probleem aan de aanbodkant van GOUDSMEDEN goud. Voges: ,,We konden enkele weken geen nieuwe orders aanne men omdat er geen goud te krijgen was. Dat kwam doordat de raffi naderijen in Zwitserland waren gesloten vanwege de lockdown daar.'' Nu starten ze langzaamaan weer op en neemt AmsterdamGold weer orders aan. Klanten moeten wel reke ning houden met levertijden van twee maanden of langer. Middelkoop zegt dat 60 tot 70 pro cent van al het goud te wereld in Zwitserland wordt geraffineerd. De smelterijen raffineren sloopgoud en mijngoud tot zuiver edelmetaal. Dat de productie nu vrijwel stil ligt, is volgens hem uniek. ,,Het systeem heeft de afgelopen 120 jaar altijd goed gefunctioneerd. Zelfs tijdens oor logen zijn de raffinaderijen nooit gesloten geweest.'' Veel vraag en weinig aanbod zorgt ervoor dat waarde van goud enorm aan het stijgen is. De standaardmaat in de goudwereld is een troy ounce (31,1 gram). Gisteren had een troy woensdag 6 mei 2020 GO Ondanks de opkomst van de cloud is een usb-stick nog steeds geliefd om gegevens mee veilig te stellen. Denk aan een schoolproject of pre sentatie, waarbij je van tevo ren niet weet welk systeem er op andermans computer staat, of aan vakantiefoto's waarvan je graag een back up hebt. Als je niet altijd wifi hebt, kun je met een stick toch bij je documenten. Wie vaak op een beurs staat, kan met een stick makkelijk digi taal informatie aan klanten of bezoekers verstrekken. Techsite Hardware Info testte usb-sticks en selecteert er drie: de beste goedkope usb- stick, de beste snelle en de beste mini usb-stick. Beste keuze goedkope stick De Intenso Speed Line 256GB ziet er enigszins Spar taans uit, maar haalt voor dit geld bijzonder hoge snelheden. Vooral lezen doet hij lekker snel met een dikke 150 mega- bites per se conde, al vallen ook de schrijf- snelheden van rond de 100 me- gabites per se conde niet tegen. Beste keuze snelle stick Met enige af stand is de San- disk Extreme Pro de beste keuze als het gaat om snelle sticks. Dit is de meest kwalita tieve stick in het aanbod van Sandisk en on derscheidt zich door de luxere metalen uitvoe ring en door hoge snelheden. In de praktijk tests noteerde Hardware Info snelheden van rond de 350 tot 450 megabites per seconde. Beste keuze mini stick Lezen doet deze Sandisk Ultra Fit nog lekker vlot, maar aan de schrijfsnelheid van hooguit en kele tientallen megabites per seconde merk je wel dat je met een lichte stick te maken hebt. Maar goed, klein is-ie dan ook zeker, met een lengte van nog geen drie centi meter. Met goud zit je ANNELIES BONTJES Met de hoge goudprijs kan het interessant zijn oude juwelen aan te bieden. Toch ziet Derk Mathon, voorzitter van het Nederlands Gilde van Goud smeden, nog 'geen significante stij ging' van het aantal mensen dat juwe len verkoopt. ,,Maar dat kan nog komen, net als tij dens de crisis van 2008. Mensen grij pen pas naar hun juwelendoosje als de nood echt aan de man is.'' Meer resultaten op hardware.info

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16