CARL ÖRFF'S Prijzen vliegen alle kanten op ECONOMIE 15 Carmina Burana is terug in Nederland OLIEMARKT In 2004 moest de Britse topman Phi lip Watts terugtreden vanwege het schandaal van de oliereserves. Shell had jarenlang niet bewezen olievoor raden op de balans staan als bewezen reserves. Dat kostte de Brit zijn kop. De Nederlander Jeroen van der Veer naam de functie van topman over. Toen die op zijn beurt in 2008 terug trad als ceo werd hij opgevolgd door de Zwitser Peter Voser. Die verliet het bedrijf in 2014 en maakte plaats voor de Nederlander Ben van Beur den. Dat betekent dat er al zestien jaar lang geen Brit meer aan het W De komende tijd zal Van Beurden zich moeten bewijzen als crisismanager hoofd van Shell heeft gestaan. De nationaliteitenkwestie wordt door de anonieme aandeelhouders overigens niet genoemd als reden om Van Beurden te wippen. Maar natio nalistische sentimenten kunnen een belangrijke rol spelen, zie bijvoor beeld het brexitreferendum en de mislukte poging van Unilever om het hoofdkantoor van Londen naar Rot terdam te verhuizen. Toch is er het nodige dat voor Van Beurden pleit. Onder zijn leiding heeft Shell de koers verlegd van een oliemaatschappij naar een bedrijf dat (voorzichtig) koerst op een duur zame energievoorziening. ,,Wij zijn geen oliemaatschappij maar een energiemaatschappij'', zei Van Beur den daar eerder over. Shell zegt ook als een van de weinige grote olie maatschappijen de Parijse klimaat doelen te steunen. ,,Oliemaatschap- pijen in de VS noemen ons de groene ngo'', zei Van Beurden daar eens over. Daar zullen ze bij Milieudefensie heel anders over denken, maar het te kent de koerswijziging. Shell inves teert jaarlijks 2 tot 4 miljard in her nieuwbare energie. En daar gaat het bedrijf mee door, ondanks de hui dige crisis. Dat verzekerde Van Beur den onlangs bij de presentatie van de kwartaalcijfers. De energietransitie is een zaak van de lange adem, dus tijdelijke tegenslagen horen erbij. De komende tijd zal blijken of de aandeelhouders die ingeslagen weg blijven steunen. Van Beurden zal in ieder geval zijn kwaliteiten als crisis manager moeten laten zien. En een duurzaamheidsverhaal verkoop je aan beleggers veel beter als er ook een beloning in de vorm van een goed dividend tegenover staat. Bestel tickets op pzc.nl/carmina €10, 1 VANAF woensdag 6 mei 2020 PC Shell beginnen te morren M Een benzinestation van Shell in Farnbo- rough, ten zuiden van Londen. foto afp Meer groei betekent meer vraag naar olie en dus stijgende prijzen. Gisteren bleek ook dat de opslag capaciteit in de VS veel minder snel vol raakt dan eerder gevreesd, wat voor hernieuwd optimisme zorgde. De nood is niet zo acuut als eerder gedacht. Handelsoorlog Toch is de stabiliteit van de markt nog wankel. Eerder deze week daalde de olieprijs weer omdat de vrees bestond dat de handelsoor log tussen de VS en China weer op zou laaien. Dat kwam nadat presi dent Trump dreigde China te straf fen omdat ze te laat en te laks waren met waarschuwingen voor de gevaren van het coronavirus. Dat het in de VS zo uit de hand liep was eigenlijk de schuld van China, meent Trump. Ook nu is het de vraag of het opti misme over een economisch her stel wel terecht is. Want ook in lan den waar de maatregelen al eerder versoepeld werden, China bijvoor beeld, is de economische groei niet terug op het niveau van voor de crisis. En een nieuwe uitbraak van het coronavirus is nog steeds een mogelijkheid. Dat zou direct tot een economische teruggang leiden. ROTTERDAM De rust is nog lang niet weergekeerd op de olie- markt. De prijzen trekken welis waar aan, maar de onzekerheid blijft groot. Op het oog ziet het er weer een stuk beter uit voor de oliemaatschappijen. Brent-olie, de internationale standaard, is al dagen in prijs gestegen en kost in middels zo'n 30 dollar per vat. En de kopers van Amerikaanse olie, WTI, kregen twee weken geleden nog geld toe. Inmiddels moeten ze meer dan 20 dollar voor een vat betalen. De oliemarkt is in chaos gestort door de zeer snelle daling van de vraag naar olie. Door de lockdown wereldwijd is de vraag naar olie met 30 procent ingezakt, oftewel met zo'n 30 miljoen vaten per dag. De productiebeperking van onder andere de Opec en Rusland is 12 miljoen vaten per dag. Door de overproductie dreigde een tekort aan opslagcapaciteit. Dat zorgde voor paniek, waardoor de prijzen helemaal onderuit gingen. Inmiddels is de rust weergekeerd. Handelaren zijn optimistisch over een herstel van de vraag naar olie. Ze zien dat steeds meer landen de economie langzaam weer op gang helpen en daar putten ze moed uit. In 2019 trok deze concertreeks voLle zalen en verbrak alle records. Een reprise kon niet uitblijven. Dirigent Raymond Janssen tekent weer samen met het International Symphony Orchestra uit Lviv en het nationale koor van Oekraïne 'Dumka' voor een grootse uitvoering van de Carmina Burana. Meer dan 130 musici voeren het muzikale meesterwerk van componist Carl Orff uit. Bestel nu tickets met vroegboekkorting! Vanwege grote belangstelling EXTRA CONCERTEN* vr 13 nov Apeldoorn Grote Kerk* zo 15 nov Rotterdam De Doelen* ma 16 nov Amsterdam Concertgebouw* wo 18 nov Rotterdam De Doelen do 19 nov Arnhem Musis vr 20 nov Haarlem Philharmonie za 21 nov Den Haag World Forum Theater zo 22 nov Den Haag World Forum Theater* ma 23 nov Rotterdam De Doelen wo 25 nov Amsterdam Concertgebouw do 26 nov Amsterdam Concertgebouw vr 27 nov Hengelo Schouwburg za 28 nov Kerkrade Rodahal zo 29 nov Amsterdam Concertgebouw ma 30 nov Eindhoven Muziekgebouw di 1 dec Groningen MartiniPlaza vr 4 dec Den Bosch Mainstage* *Prijzen zijn op basis van beschikbaarheid, incl. servicekosten en excl, transactiekosten. 20.00 16.00 20.15 20.15 uitverkocht 20.00 20.00 14.30 19.00 20.15 20.15 20.15 20.00 20.00 uitverkocht uitverkocht 20.00 20.00 VROEGBOEK KORTING i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15