Marjan Berk Russische eremedaille voor Kim Jong-un NIEUWS 13 Dankbetuiging voor eren gesneuvelde Russen VS weet niets van invasie Toen Ruth in Auschwitz aankwam, werd ze uit de rij gehaald door dokter Mengele Na de bevrijding was Amersfoort een tijd lang een vrolijke stad. De eufo rie van een nieuwe toekomst, het opduiken van ondergedoken vrienden. Het Régiment de La Chaudière, de Frans-Canadezen die Amersfoort hadden helpen bevrijden, gaf een vuurwerk aan de stad. Zo prachtig: zoiets had ik nog nooit gezien. Alle toekom stige vuurwerken vielen hierbij nu al in het niet! De muziek kwam ook weer boven, overal werden concerten en uitvoerin gen gegeven. Er werd gedanst, ook bij feesten op straat. Langzaam daalde het gewone leven weer in, scholen gingen weer open. Maar mijn uitgeputte, broodmagere moedertje werd ziek. Er werd kanker geconsta teerd, er moest een borst worden geamputeerd. Haar 'commensa len', zoals mijn moeder grinni kend haar pensiongasten placht te noemen, waren er niet meer. Zij werd opgenomen in zieken huis De Lichtenberg, het zieken huis dat bovenaan de Amers- foortse Berg lag. Er was niemand die voor mijn broer en mij zorgde. Ik was nog geen 14, mijn broer bijna 12. Ik kookte altijd macaroni, dat was makkelijk. Op een avond ging ik op be zoek in het ziekenhuis. Ik vond de lange tocht langs bosjes best eng. Het was al donker toen ik thuis kwam. Ik liep door de poort langs ons huis achterom naar de keuken. Daar hoorde ik praten. Had mijn broer bezoek? Toen ik de deur opendeed, kwam een vrouw op mij af. Ze omhelsde mij! Kuste mij op mijn wangen Vervolgens riep mijn broertje, ,,kijk eens wie daar is!'' Ik keek. Allemachtig! Ruth Zie- lenziger! de dochter van de Poolse pianoleraar. Maar die was toch dood? Vermoord in Ausch witz? Ruth vertelde haar verhaal. Toen ze met haar vader en moe der en haar man aankwam in Auschwitz, werd zij uit de rij ge haald door dokter Mengele. Haar familie moest doorlopen: ,,Ik heb ze nooit meer gezien. Ik moest mee naar barak nummer 10, de barak waar Mengele experimen ten deed op jonge vrouwen. Het liefste had hij tweelingen, ik was maar alleen. Maar toch, dat was dus de hel.'' Ruths stem haperde, ze kon niet verder. Mijn broer gaf haar een glaasje water. Toen vertelde ze verder. ,,Ik ben gevlucht. De Russen kwamen. Chaos, er was chaos. Ik liep en liep, toen viel ik. Ik werd wakker in een schoon bed.'' Met horten en stoten kwam Ruths verhaal eruit. Ameri kaanse soldaten hadden haar be wusteloos langs de weg gevon den en meegenomen naar het Amerikaanse militaire hospitaal in Neuilly. Toen ze beter was, wilde ze terug. Naar Nederland. Waar niemand meer was. Naar mijn moeder, die ze nog kende via haar ouders. ,,Je kan bij ons blijven! Als mijn moeder uit het ziekenhuis komt, kun je haar helpen. We hebben een kamer voor je en een bed. Blijf bij ons. Ruth! Blijf bij ons!'' Ze bleef. Ook toen mijn moe der weer thuiskwam. Ze zorgde voor ons. En langzaam kwamen de vreselijke verhalen over het experimentenblok. Over Men gele. Over haar kindje, dat al in het begin in Westerbork was ge storven aan difterie. Pas na jaren is Ruth naar Amerika getrokken, waar nog familie bleek te wonen. Na geruchten over de falende ge zondheid, of zelfs het overlijden, van 'de grote leider' liet Kim zich deze week bij een kunstmestfa- briek zien. Maar gisteren ontbrak hij opnieuw. De reden van zijn af wezigheid is onbekend. De ambassadeur van Rusland in Noord-Korea, Alexander Matse- gora, overhandigde de herden kingsmedaille '75 jaar overwinning in de Grote Patriottische Oorlog 1941-1945' daarom aan de Noord- Koreaanse minister van Buiten landse Zaken, aldus een verklaring van de Russische ambassade in Pyongyang. Ook staan er foto's op de Facebookpagina van de ambas- sade. Kim Jong-un krijgt de me daille 'voor zijn grote persoonlijke bijdrage aan de herdenking van dode en begraven Sovjetburgers op het grondgebied van Noord-Korea en voor de veiligheid van de graven en herdenkingsplaatsen van Sovjet soldaten'. Er zouden 1375 Sovjetsol daten in Noord-Korea begraven lig gen. W Noord-Koreaanse leider laat bij kleine plechtigheid opnieuw verstek gaan Op de foto's die van de plechtigheid gemaakt zijn, is ook te zien dat de vertegenwoordigers van beide lan den mondkapjes droegen. Noord- Korea heeft tot dusver geen officiële besmettingen met het coronavirus gerapporteerd. In Rusland grijpt de uitbraak echter snel om zich heen. Maandag werden er ruim 10.000 nieuwe be smettingen bekendgemaakt, waar- van ruim de helft in Moskou. De gezondheidstoestand van Kim is onderwerp van veel specu laties. Een verklaring voor de we kenlange afwezigheid van Kim Jong-un is er nog steeds niet. Tege lijkertijd komt het wel vaker voor dat de Noord-Koreaanse dictator ergens verstek laat gaan. Dat weten de Russen als geen ander. Vijf jaar geleden hadden ze Kim ook uitge nodigd om het einde van de Tweede Wereldoorlog te herden ken, maar ook toen schitterde de nog maar 36 jaar oude leider van het communistische land door afwe zigheid. Aanvankelijk had de Russische president Vladimir Poetin Kim overigens uitgenodigd om op 9 mei in Moskou de parade bij te wonen waarmee het einde van de oorlog 75 jaar geleden luister zou worden bij gezet. Die militaire manifestatie is echter afgeblazen, met het oog op de coronacrisis. Kim was al eens in Rusland. Zijn eerste ontmoeting met Poetin was in april vorig jaar. WASHINGTON De Ame rikaanse president Trump zegt dat zijn regering niets te maken heeft met een vermeende inval van huurlingen in Venezuela. Daar zeggen de autoritei ten dat ook Amerikanen zijn opgepakt. De regering van het berooide Zuid- Amerikaanse land zegt een 'invasie' vanuit zee te heb ben verijdeld. Oppositie leider Juan Guaido zou huurlingen hebben inge huurd. Die aartsrivaal van Maduro spreekt de be schuldigingen tegen. Het voordeel Maak het thuis gezellig woensdag 6 mei 2020 PC Ruth êa-^ De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft van Rusland een onderscheiding gekregen voor zijn rol bij het bewaren van de herinnering aan Sovjetsoldaten die in Noord-Korea zijn gesneu veld. Buitenlandredactie Rotterdam Een heleboel vermaak voor de thuisblijvers! Van boeken tot aan wijnpakketten. BesteL nu op pzc.nL/thuis De Noord-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken (r) neemt de onderscheiding in ontvangst. Links de Russische ambassadeur Alexander Matsegora. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13