D D r 1 Ft D E 1 MACH! VAN ROBERT POLLACK 10 NIEUWS De tijd dat het spannende boek alleen spannend was als dat begon met het vinden van een lijk, is wel voorbij. De jury van de Gouden Strop, prijs voor de beste Nederlandstalige thriller, kon dit jaar kiezen uit boeken van hoog niveau. Met goede debutanten en een grote variatie aan thema's. De vijf genomineerden. DONALD NOLET Geen grootse prijsuitreiking it boek heeft zulke prachtige beschou- wingen, dat ik de bladzijde wel eens heb terugge slagen om een alinea nogmaals te lezen'', aldus juryvoorzitter Koen Voskuil. ,,Er staan echt pa reltjes in.'' Het boek over een mislukte, wat sullige rijkeluis- zoon die in Rusland belandt om een moord uit te zoeken, leest dan ook als een roman, stelt Voskuil, die tevens misdaadver slaggever is voor deze krant. Het is pas het derde boek van de nog jonge Vlaamse auteur Biebau. Hij begint zijn boek nog subtiel, zodat je je eerst afvraagt of het wel echt een thriller is, stelt jurylid Petra Rijkelijkhuizen, werkzaam bij de Koninklijke Bibliotheek en voormalig uitge ver. En het blijft een subtiel en goed uitgedacht boek. Biebau valt daarmee in de jonge gene ratie creatieve thrillerschrijvers. ,,Ook politiethrillers zitten te genwoordig anders in elkaar. Het begint niet meer met een moord, waarna twee recher cheurs die gaan oplossen. Nee, dit boek gaat vaak net even an ders dan je denkt. Met uiteinde lijk een creatief moordwapen.'' Levensechte beschrijvin gen zijn er te vinden in dit boek van Donald Nolet, dat een beeld schetst van de Amsterdamse onderwereld én die van de kickbokswereld. Een boksschooleigenaar blijkt er een dubbelleven op na te houden in de onderwereld. Dat gaat lange tijd goed, tot de boksschool in de schijnwerpers komt te staan en daardoor het evenwicht kwijt is. ,,Als misdaadverslagge ver meen ik wel wat figuren te herkennen. De recherchechef lijkt op een Amsterdamse chef, en ook de kickbokstrainer heeft wat weg van iemand die in het echt bestaat'', stelt Voskuil. ,,Ik nam het allemaal voor waar aan'', zegt ook Rijkelijkhuizen. ,,Het voelt echt van binnenuit geschreven, dat geldt bijvoor beeld ook voor de kickboks- gala's. Nolet is al een paar keer genomineerd geweest en won de Gouden Strop in 2014. Dit boek bevestigt de kwaliteit weer. Alle lijnen komen prach tig bij elkaar. Dit boek verveelt nergens.'' m m it is nou zo'n boek dat ik normaal misschien jj nooit zou oppakken. Je vraagt je af of het thema interes sant genoeg is voor een thriller'', dacht Rijkelijkhuizen vooraf. Het thema? Data. Een Ameri kaanse student wordt ingelijfd in databedrijf The Keeler Com pany. Langzaam komt hij erach ter dat de gegevens niet te goe der trouw worden gebruikt. ,,Een boek waarin geen agent een grote rol speelt'', stelt Vos kuil over het debuut van Vern. ,,En toch is het een echte page turner geworden. Ik had het in twee dagen uit. Het boek voelt ook actueel als je denkt aan de discussies over data, bijvoor beeld rondom de corona-app. Het gaat over hoe je data kunt gebruiken als iets goeds, maar ook over hoe ze juist heel ge vaarlijk kunnen worden.'' Rijke- lijkhuizen: ,,Je kunt de hoofd persoon volledig volgen in zijn gedachten. Het drukt je ook met de neus op de feiten waarom privacy zo belangrijk is.'' V.. De bestsellerauteur in de lijst, Esther Verhoef, won de Gouden Strop al eens in 2016 en verkocht miljoenen van haar boeken. Ook dit jaar ontbreekt ze niet in de lijst met genomineerden met haar laatste boek, Fagade. ,,Het leest als een trein'', stelt Voskuil. ,,Ze be heerst de technieken van het schrijven en er zitten goede plotwendingen in die je makke lijk op het verkeerde been zet ten.'' Je hoeft in elk geval niet te twisten over het vakmanschap van bestsellerauteur Verhoef, stelt Rijkelijkhuizen na het le zen dit boek. Het gaat over een wat mutsige moeder, die voor het eerst alleen naar het buiten land rijdt en daar ten prooi valt aan harde criminelen. Een boek met een ingenieus plot dat toch geloofwaardig is en voor veel le zers geschikt. ,,Verhoef heeft misschien al een groot publiek en een groot bereik, maar dat is geen reden haar niet te nomine ren. Dit is gewoon opnieuw een goede Verhoef.'' Robert Pollack De Taak Robert Pollack was 25 jaar lang advocaat bij een groot internationaal ad vocatenkantoor. Die juridische kennis gebruikte de debutant bij het schrijven van zijn eerste thriller: De Taak. Het boek gaat over twee onderzoekers van de Raad van Europa die in Rusland een grote fraudezaak onderzoe ken. De onderzoekers blijken zelf ook een rafelrandje te heb ben. ,,Je ziet aan het boek dat de auteur weet hoe zaken en pro cessen gaan. Dat is heel plezie rig om te lezen en daarmee kan de schrijver je echt in een an dere wereld trekken'', vindt Rij- kelijkhuizen. Het boek is geba seerd op de grootste Russische overheidsfraude in de geschie denis: de Magnitski-zaak. Sergej Magnitski ontdekte de fraude, waarna hij zelf werd gearres teerd en na een klein jaar dood in zijn cel werd gevonden. ,,De spanning in het boek dat men iets onderzoekt dat tegen de ha ren instrijkt van de Russische overheid, is levensecht opge schreven'', stelt Voskuil, die zelf in Moskou onderzoek deed in het MH17-dossier. woensdag 6 mei 2020 Ijzingwekkend goed Bart Gotink Dominique Biebau Russisch voor beginners Donald Nolet Hoek Jens Vern De macht van K. 'Precies het soort plot waar ik van hou!' C harfes d len Tex IW In een speciale uitzending op de site van deze krant lich ten juryleden de vijf nominaties toe, vanochtend vanaf 08.30 uur. De winnaar van de Gouden Strop, prijs voor het beste spannende boek, wordt op 20 mei bekendge maakt. Vanwege de coronacrisis zal de uitreiking van de prijs, waar een geldbedrag van 10.000 euro bij hoort, die dag digitaal gebeuren: ook via onze site. In de uitzending zijn juryleden en een aantal auteurs aanwezig. Esther Verhoef Fa?ade

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10