CORONAVIRUS Daar komt de tram aan: moet ik oversteken? 4 9 Lokaal overleg Nederland mag levering tegemoetzien "Tl J GEMEENTE In de winkels is het goed geregeld, voor buiten is er nog niks afgesproken verstraat echt een uitzondering is qua drukte en afmetingen. Voor de meeste winkelstraten in ons land kun je dezelfde richtlijnen opstellen. Voor consumenten, maar ook voor politie en boa's, is het noodzakelijk universele regels te hebben, anders krijg je verwarring. ,,Nee, zover zijn we nog niet. Ook wij roepen klanten op doelgericht naar de winkels te gaan. We zijn nog niet van het coronavirus af. Als we de re gels massaal aan onze laars lappen, dan is het risico groot dat het virus keihard terugslaat.'' De Covid-19 test wordt volgens het Duitse megabedrijf al eind deze maand verwacht, met CE-keurmerk. Wereldwijd kunnen er volgens Sma ling elke maand ruim 25 miljoen worden geproduceerd in Walpole Massachusetts, in de Verenigde Sta ten. ,,We halen de eerste maand met een 500.000 tests naar Nederland.'' Siemens Healthineers is qua labo ratoriumcapaciteit één van de groot ste bedrijven ter wereld. Er werken 385.000 mensen en de omzet was 87 miljard euro. Het Duitse miljarden bedrijf concurreert met het Zwit serse Roche dat begin mei tests zegt te leveren en met het Amerikaanse Abbott dat 20 miljoen tests aankon digt per juni. Algemeen directeur Smaling voor spelt dat de test 'een zeer belangrijke rol gaat spelen in het bestrijden van de Covid-19 pandemie'. Het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) zegt 'op de hoogte te zijn dat Siemens hiermee bezig is', maar wil niet ingaan op de rol die deze test kan gaan spelen. Bij de test wordt een buisje bloed afgenomen. Daarna wordt in een lab vastgesteld of er antistoffen aanwezig zijn, waardoor je immuun zou kun nen zijn. ,,De test is in staat om bij een individu vast te stellen of hij of zij corona heeft gehad, ook als die geen symptomen heeft gehad of nooit positief is getest op corona'', zegt Smaling. ,,De laboratoriumtest duurt slechts 10 minuten.'' ,,Hoogst betrouwbaar. Om precies te zijn: de test is 99,8 procent betrouw baar. Ik ben geen hypochonder, maar ik vlieg zakelijk veel en zou het ook graag willen weten: heb ik nou coro na gehad, of niet? We verwachten dat Als je kunt aantonen dat je het virus hebt gehad, kan je dat het gevoel geven dat je beschermd bent de gemeenschap dat ook graag wil.'' ,,Mijn gesprekspartners zijn laborato ria. Er zitten grote labs tussen die voor huisartsen werken, zoals in Eindhoven, bij Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Flevopolder en Den Bosch. Deze test loopt hetzij via de huisarts, hetzij via de prikpost. Dit is een pro fessionele bloedtest, waarbij je bloed moet afstaan. Ik zie iemand nog niet zo snel zelf met een naald aan de slag gaan. Testen met een prikje in je vin ger zijn niet zo nauwkeurig. Dit gaat zeker invloed hebben op de snelheid waarmee mensen weer aan de slag kunnen. Als jij als mens kunt aanto nen dat je het virus hebt gehad, kan je dat het gevoel geven dat je be schermd bent.'' ,,Er zijn inderdaad enkele studies die suggereren dat je het nog een keer zou kunnen krijgen. In principe ben je op dat moment resistent en heb je weerstand opgebouwd tegen deze specifieke Covid-19. Ik moet hierover voorzichtig zijn. Het lijkt erop dat als je het virus nog een keer krijgt, dit waarschijnlijk in mindere mate is." „De kostprijs voor labs die de test willen inkopen, is tussen de 5 en 8 euro. Om je een idee te geven: de kostprijs van een vitamine D-test is ongeveer 4 euro. De vergoeding daar voor vanuit de ziektekosten verzekering is ongeveer 10 a 11 euro." Frank Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE De druk neemt toe om de kin deren naar school te sturen. Niet alleen in ons hoofd, maar ook van buitenaf. De regering wil het en ik proef het om me heen. Soms rechtstreeks in woorden, vaker ligt het subtiel in intonatie of de blik in iemands ogen. Maak je het niet te groot? Kom op, we moeten door! Daarom leg ik nog even uit hoe het in mijn hoofd toegaat. Loop alsje blieft even mee. Ik ben geen viroloog en ik gedraag me ook niet zo. Noch begeef ik me in het openbaar debat om iemand aan of bij te vallen. Ik lees wel bijna alles over het virus. Niet obsessief, maar gewoon als u en vele anderen. Ik ben goed geïnformeerd en in die hoedanigheid loof ik een fles wijn uit voor de man of vrouw die de volgende conclusie weten schappelijk onderuit kan schoffelen: kinderen kunnen het virus overdra gen op hun ouders. Er is namelijk geen enkele wetenschapper die dat durft te ontkennen. Daarvoor bestaat te weinig kennis over Covid-19. Zelfs Ik verwacht niet dat een regering alle risico's in het leven van me wegneemt over de duur van de besmettelijkheid van virusdragers (kinderen incluis) zijn de geleerden het niet eens. Waarschuwen Ik begrijp daarom heel goed dat mi nister Arie Slob zegt dat hij begrip heeft voor ouders die hun kind thuis houden wanneer op 11 mei de scho len weer opengaan. Maar dat is geen goedertierenheid. Alle juristen op zijn ministerie zullen hem waar schuwen nooit in absolute termen te spreken over de mogelijkheid van contaminatie op de scholen. De uit spraak 'het is veilig' zal daarom nooit over zijn lippen komen. Als over enige tijd zou blijken dat er wel dege lijk besmetting heeft plaatsgevonden op basisscholen, kan dat de overheid namelijk een paar stevige rechtsza ken opleveren. Niet van mij. Ik ben niet zo. Ik verwacht niet dat een regering alle risico's in het leven van me weg neemt. Ze heeft andere afwegingen te maken. Voor de groep. Ik maak persoonlijke afwegingen. Er zijn al tijd risico's in het leven. Ik kan straks hier even verderop onder de tram ko men. Maar dat is een andere kwestie. Er sterven jaarlijks ongeveer 800 mensen aan een verkeersongeval. Daarom kijken we altijd heel goed uit bij het oversteken. Aan corona ont vallen ons wekelijks nog bijna 800 mensen. Mijn kind nu naar school sturen voelt alsof ik bij de overweg sta en de tram hoor aankomen. En de regering zegt: steek maar over! dinsdag 5 mei 2020 GO Lokaal overleg is beter dan een lande lijke blauwdruk om het winkelend publiek in Nederland in goede banen te leiden. Dat stelt Hubert Bruls, voorzitter van het Vei- ligheidsberaad dat de 25 veiligheidsregio's in ons land samen bindt. ,,Het is aan de gemeenten zelf om dit af te stemmen met de ondernemersver enigingen.'' Volgens Bruls is de si tuatie in de binnen stad van Breda an ders dan bijvoorbeeld in Rotterdam. ,,Ge- meenten kunnen prima hun eigen pas sende maatregelen nemen. Het is duide lijk dat er snel iets moet gebeuren.'' gaat 't op? Winkelend pu bliek in Leidschen- dam volgt de loop aanwijzingen op. FOTO ROBIN UTRECHT - Hester Duursema Als er een winkelstraatprotocol is, is dan ook de weg vrij om weer te gaan funshoppen? Siemens belooft: snel 500.000 bloedtests die antistoffen aantonen Siemens Healthineers brengt bin nenkort op grote schaal bloedtests naar Nederland, die vaststellen of iemand antistoffen heeft aange maakt tegen corona. ,,De test is 99,8 procent betrouwbaar'', zegt algemeen directeur in Nederland Kees Smaling. Marcia Nieuwenhuis Den Haag Hoe betrouwbaar is deze test? - Kees Smaling, Siemens Aan wie verwacht u deze test te verkopen? Er zijn wetenschappers die stellen dat je nog een keer dit coronavirus kunt krijgen. Wat kost het? Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 52.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9