CORONAVIRUS Nieuwe regels voor coronaproof reizen per trein 8 NIEUWS Update De toenemende drukte in winkel straten moet in goede banen worden geleid. Met algemeen geldende regels. Voorkom verwarring, stelt Hester Duursema, directeur van Detailhandel Nederland. Sommige burgemeesters riepen hun inwoners afgelopen weekend op niet meer naar het centrum te komen. Is zo'n 'blijf vooral thuis'- advies nog vol te houden? ,,Wij vinden dergelijke oproepen onwenselijk. Steeds meer winkels openen de deuren, je merkt dat men sen makkelijker naar buiten gaan, zeker nu het virus wat meer onder controle lijkt. We zijn in een volgen de fase beland. Het is zaak dat we sa men met de overheid afspraken ma ken over het inrichten van de 1,5 me tersamenleving in de Nederlandse winkelstraten. Want m de winkel is het inmiddels goed geregeld, maar voor buiten is er helemaal niks afge sproken.'' „Maatregelen die het meest efficiënt werken om de stroom van passanten onder controle te houden. Daarbij denk ik vooral aan het aanbrengen van looproutes. In sommige steden wordt geëxperimenteerd met een richtingsverkeer in de winkelstraat. In Spanje wordt sinds kort gewerkt met een tijdslot. Verschillende leef tijdsgroepen mogen dan op verschil lende momenten van de dag naar buiten.'' ,,Het zou mooi zijn geweest als er een draaiboek voor dit soort situaties klaar had gelegen, maar deze situatie is voor iedereen nieuw. De coronacri sis betekent vooral leren door doen. Ik vind niet dat we te laat zijn. Nog niet alle winkels zijn open en dat geldt helaas ook voor de horeca.'' ,,Dat klopt, maar ik denk dat de Kal- Op de stations wordt vanaf volgen de week maandag meer drukte ver wacht, omdat dan de scholen weer beginnen en mogelijk gaan ook weer meer ouders naar het werk. Op alle stations komen de nieuwe regels goed in beeld. Met de huidige 'drukte' zijn de regels gemakkelijk na te leven. „Utrecht Centraal heeft in normale tijden 200.000 tot 250.000 mensen per dag over de vloer, nu zijn er op drukke momenten een paar hon derd mensen. Maar volgende week verwachten we meer drukte'', zegt stationsmanager Mirjam Schokker. ,,Veel hangt af van de besluiten wie straks naar het werk kunnen.'' De drukte zal in goede banen worden geleid. Zo komen er af- standslijnen bij drukke trappen, roltrappen en kaartverkoopauto maten. De coronaregels staan op in- formatieschermen en worden als dat nodig is ook via de omroepbe- richten onder de aandacht ge bracht. ,,We denken nu na over waar we wat willen plakken, om toch die geheugensteuntjes mee te geven. We gaan het niet helemaal volstickeren, maar genoeg om er steeds even op gewezen te wor den.'' Sancties voor buiten de lijn tjes lopen zijn er niet. De stapsgewijze invoering van de maatregelen start op zes stations: Arnhem Centraal, Amsterdam Zuid, Utrecht Centraal, Gouda, Cu- lemborg en Groningen Noord. Als de maatregelen effectief zijn, be spreekt de ov-sector of ze overal worden ingevoerd. Ook bussta tions, metrostations en in metro's, trams, bussen en treinen komen dan nog meer aanwijzingen om op afstand van elkaar te blijven. Op de stations wordt bovendien extra schoongemaakt. Over het wel of niet verplicht stellen van mond kapjes in het ov is nog niet besloten. Aantal besmettingen wereldwijd: 3.559.225 Aantal doden wereldwijd: 249.520 Aantal mensen genezen wereldwijd: 1.144.454 Aantal besmettingen in Nederland: 40.770 Aantal doden in Nederland: 5082 dinsdag 5 mei 2020 Winkelstraat: welke kant Sanne Schelfaut U wilt deze week in gesprek met de 25 veiligheidsregio's in ons land, om een protocol voor de winkel straat op te stellen. Wat wilt u? Zijn jullie niet te laat met het ma ken van dit soort afspraken? Het is al een paar weken behoorlijk druk in de stadscentra. U pleit voor eenduidig beleid, om te voorkomen dat elke gemeente er een eigen noodverordening op nahoudt. Maar de Kalverstraat in Amsterdam kun je moeilijk vergelij ken met een winkelstraat in pak 'm beet Doetinchem. Met stickers en informatiebor den gaan NS en Prorail reizigers op de stations wijzen op de nieuwe richtlijnen tegen corona. Als dat onvoldoende blijkt, vol gen verplichte looproutes. Ton voermans Utrecht Nog eens 11.500 leerlin gen die zelf geen laptop of tablet hebben om thuis schoolwerk te doen, kun nen er een krijgen. Onder wijsminister Arie Slob trekt hier 3,8 miljoen euro voor uit. Zo'n 7000 kinde ren zijn al geholpen. In Frankrijk heeft het aantal coronadoden de 25.000 overschreden. De autoriteiten melden een toename met 306 slacht offers in 24 uur. Het is daarmee de grootste stij ging in vier dagen. Het aantal besmette Duitsers kan wel tien keer zo hoog zijn als de officiële cijfers. Onder zoek in de gemeente Gan- gelt wijst uit dat 22 pro cent van de geïnfecteer- den geen symptomen had. Het coronavirus dreigt om zich heen te grijpen onder arbeidsmigranten in ons land. Het kabinet laat oud-SP-leider Emile Roe mer onderzoeken hoe dit kan worden voorkomen. De Amerikaanse over heid verwacht dat het coronavirus fors meer slachtoffers gaat maken. Begin juni overlijden naar verwachting ongeveer 3000 mensen per dag aan het virus, bericht The New York Times op basis van een intern overheids document. Dat zou bijna een verdubbeling zijn van het huidige sterftecijfer. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws Stickers geven overal aan: houd voldoende afstand. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8