OZCAN AKYOL Bevrijding was voor WOII-veteraan 6 De capitulatie van de Duitsers vandaag precies 75 jaar geleden was voor veel Nederlanders één groot feest. Oorlogsveteraan Toon Kramer (98) vond zijn zegetocht door het land vooral onaangenaam en verwarrend. De bezetter kon overal nog zijn. Sigaretten voor vader en bang voor de kapper Wij woonden in een zijstraat van de Amstelveenseweg in Amster dam. Daar kwamen de Canadezen langs, dus stonden we rijen dik op de stoep te kijken. We zagen eerst allemaal jongens, vies en met hemden van papier. Dat waren de moffen. Daarna kwamen legerauto's met zwaaiende mannen die sigaretten in het publiek gooiden. Mijn moe der en ik vingen er ook een. Wij hadden een cadeautje voor mijn vader. Een dag erna stond er een grote platte kar in de straat met joelende mensen eromheen. Op de kar werden meisjes kaal geschoren, ik vond dat vreselijk. Mijn moeder - vertelde dat dit stoute meisjes wa ren. Maar ja, later moest ik ook naar de kapper. Dan begon ik thuis te hui len en bij de kapper viel ik flauw. Ik was helemaal niet stout ge weest. Ik snapte er niets van. Ik heb daar nog lang last van gehad. - y? Carry Dekker-Mol (81), Zweeds wittebrood In de laatste maanden voor de be vrijding maakte mijn opa voor een aantal boeren sigaren en kreeg van hen een klein kaasje als beloning. Vanaf toen werd beloofd dat als de be vrijding kwam, we het kaasje zouden mogen opeten. Nou mooi niet, en ach teraf maar goed ook. Te vet. Direct na de bevrijding reed er door de straat een man van de Binnenlandse Strijd krachten op een motor heen en weer. Kort daarna werden Duitse krijgsge vangenen afgevoerd. Te voet, in co lonne. Sommigen hadden zich ver momd als landarbeider in een poging te ontsnappen. Als bijkomende straf mochten zij daarom met klompen en al de tocht maken. De bevrijding bete kende dat ik niet meer elke dag de tocht naar de gaarkeuken hoefde te maken. We lieten ons het Zweedse wittebrood goed smaken, alsof het cake was. Een paar maanden later ging ik naar Denemarken om daar aan te sterken' en bij te komen van de ver schrikkingen van de oorlog. Column $0 @OzcanAkyol Naarmate de lockdown voortduurt, verandert het humeur in ons land. In het begin kon de overheid rekenen op begrip, geduld en zelfs empathie, want je zou maar leiding moeten geven aan een volk dat geteisterd wordt door een doodeng virus. Maar langzamerhand kantelt de stemming, niet op de laatste plaats omdat we ook zien hoe andere landen met Covid-19 omgaan en daaruit blijkt dat wij er ogen schijnlijk eigenzinnige opvattin gen op nahouden. Want waar zijn onze mondmaskers? Waarom tes ten wij zo weinig? En dan is er na tuurlijk nog die club van de ge troebleerde zielen die zich af vraagt: 'Wat doen al die 5G-zend- masten hier?' beter niet te stellig zijn in dit soort discussies. Maar het is onmisken baar dat de overheid op veel fron ten achterdocht en cynisme over zich afroept. Dat heeft aan de ene kant te ma ken met inconsistent beleid, al dan niet ingegeven door voortschrij dend inzicht, maar wat toch wel het zwaarst weegt, is dat democra tische controlemiddelen worden afgeschaft of bevroren. Ik denk dan vooral aan de Wet openbaar heid van bestuur (WOB). Voor burgers en journalisten die openheid van zaken willen, zodat ze het functioneren van de over heid kunnen toetsen, is de WOB een instrument bij uitstek om be stuurlijke processen te volgen en beoordelen. Maar het kabinet be sloot recent geen verzoeken meer aan te nemen. Het was simpelweg te druk op de departementen en de beschikbare mensen zouden zich op urgentere zaken moeten storten, in plaats van het beant woorden van vragen. Kortom: Rutte en zijn ministers leggen de prioriteit momenteel niet bij transparantie. Dat is een merkwaardige en ook gedurfde beslissing. Juist in deze tijd wor den gefrustreerde burgers opge hitst door onheilsprofeten die munt willen slaan uit de crisis, om allerlei uiteenlopende redenen. krijgen alle complotdenkers mu nitie om mee te schieten. Veel belangrijker is het dat de pers ongehinderd moet kunnen controleren waarom bepaalde keuzes worden gemaakt. Dat is een fundament van een open de mocratie. Hoe langer het kabinet obstructie op de WOB pleegt, des te verdachter het zichzelf maakt. Dan is het dus ook niet raar dat het incasseringsvermogen van een bevolking afbrokkelt. Laten we derhalve snel die WOB weer acti veren. Dan gooien we de huidige be vriezing op een uitglijder van een overspannen ministersploeg. Rutte en zijn ministers leggen de prioriteit niet bij transparantie Lopen gaat niet zo goed meer in zijn huis in 's-Gra- veland bij Hilversum. Toon Kramer verplaatst zich stapje voor stapje met een rek en heeft zijn bed in de huiskamer laten neerzetten. Het hoort bij de on gemakken van het ouder worden, al heeft hij met zijn 98 jaar verder niets te klagen. Soms heeft hij het niet he lemaal meer scherp op zijn netvlies als er wordt gevraagd naar zijn herin neringen in die laatste dagen van de oorlog. ,,Maar dat heeft niets met mijn leeftijd te maken. Daar loop ik al mijn hele leven tegenaan. Er ge beurde die dagen zoveel.'' De in Oosterhout geboren Kramer trok vanaf eind 1944 mee als tolk met een Britse eenheid van de Polar Bears. Daarvoor zat hij bij het verzet in Brabant en bracht neergeschoten geallieerde piloten in veiligheid. Een vanzelfsprekendheid voor Kramer. Die Duitsers hoorden hier niet, vond hij. ,,Dan kun je twee dingen doen. Jezelf erbij neerleggen of ertegen in gaan. Ik koos dat laatste en zeg eerlijk: het avontuur was ook aanlokkelijk.'' Angst kende de toen 22-jarige Bra bander niet. Ook niet nadat hij bij een beschieting gewond raakte aan arm, been en bil en zo de verschrik kingen van de oorlog aan den lijve ondervond. Na zijn herstel vocht Kramer in het voorjaar van 1945 ge woon weer om Arnhem. Verzamelde hij inlichtingen bij de bevolking over waar Duitsers zich schuilhielden. Hielp hij bij het ondervragen van ge vangengenomen soldaten. En ver taalde hij in de loze uurtjes liefdes brieven voor Britse kameraden die - als er niet werd gevochten - een Nederlandse dame aan de haak had den geslagen. Uitzending onderbroken Kramer rukte met de Polar Bears op tot aan Wageningen waar ze begin mei arriveerden toen de Duitsers zich overgaven. Hij weet nog precies wat hij deed op dat moment. Het was 4 mei in de avond en hij zat met een Brit in een pantserwagen. Zijn kame raad in de koepel, hij achter het stuur. Ze luisterden radio. De BBC. Er was dinsdag 5 mei 2020 Reeuwijk GO Frans van der Hoff - (85), Heemskerk Openheid Als zolderkamerviroloog kan je Door de WOB op te schorten 'We waren steeds op onze hoede' Raymond Boere Hilversum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6