'De les van corona is niet: achter de dijken, deuren dicht' II 5 Die laatste, straalbezopen Duitser op een motor Aan de Dorpstraat in Jutphaas stond een flink aantal mensen ruim' op tijd te wachten op onze bevrijders. Op een ge geven ogenblik hoorden wij het geluid van een motor. En ja hoor, daar kwam het moment waar we vijf lange jaren op hadden gewacht: een Canadees! Het was er nog maar één, maar toch. De mensen juichten en de soldaat zwaaide hartelijk terug, maar reed door. Na enige tijd kwam hij terug en reed naar waar hij vandaan was gekomen, richting Utrecht. We zeiden: 'Als dit alles is...' Ja, voor dat moment wel. Een poosje later was er nog een soldaat op een motor,uit de richting van Vreeswijk. Dat was geen bevrijder, maar een Duitse soldaat en geen gewone Duitser, maar één die straalbezopen was. Hij slingerde over de weg. Met grote moeite kon hij zijn voer tuig tegen de balie zetten. Hij haalde met veel omhaal een soort stengun uit een van zijn tassen en deed er zijn magazijn met patronen in... De meeste mensen lie pen hard weg, maar niet allemaal. Opeens kwamen er twee mannen met de handen op hun rug aangelopen. Ze had den hun handen niet zomaar achter zich, ze hadden ieder een geladen stengun in hun handen en een band om hun arm met de letters BS erop, dat betekende: Binnenlandse Strijdkrachten, ofwel de ondergrondse. De Duitsers noemden hen 'terroristen'. De twee mannen liepen op de Duitse soldaat toe. Die zag ze wel aankomen, maar de twee BS'ers richtten beiden hun wapens op hem en een enorm aantal kogels doorboorde zijn be zopen kop. Een luid gejuich steeg op van de mensen die dat schouwspel hadden gezien. Ik zie hem zo door zijn knieën zakken en voorover, bloedend als een rund, ter aarde storten. Op Bevrijdingsdag komt minister Sigrid Kaag met de boodschap dat nationalisme niet het antwoord is op de coronacrisis. „Daar komen we als land economisch gezien niet mee verder.'' De minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamen werking staat vandaag niet zoals gepland in een volle Sint Jacobs- kerk in Vlissingen om de prestigi euze H.M. van Randwijklezing uit te spreken, vernoemd naar de schrijver en verzetsheld. In plaats daarvan neemt Sigrid Kaag een voorschot, in een lege Oranje molen in de stad. Deze proloog is live te volgen bij Omroep Zeeland vanaf 11.00 uur. Volgend jaar volgt de echte lezing. Want terwijl het land 75 jaar vrijheid viert, gebeurt dat door de intelligente lockdown in onvrijheid. ,,We zijn in het 'nieuwe onbekende' terechtgeko men. Je gaat naar de supermarkt en denkt 'kan ik dit wel aanraken?' Het virus is alom.'' Het coronavirus legt ook de keerzijde van de globalisering bloot, de totale afhankelijkheid van wereldwijde productiestro men. Medicijnen konden niet wor den gemaakt omdat de grondstof fen geleverd werden door China en India, waar de productie volledig stil lag. Mondkapjes en beade mingsapparatuur worden schaarse goederen. ,,Alle landen moeten de markt op - sommige landen ge bruiken daar de geheime diensten voor - om dit basale materiaal te kunnen verkrijgen. Dat kan niet.'' Internationale samenwerking is juist nu belangrijk, zegt de D66- politica. Bij de zoektocht naar een vaccin bijvoorbeeld, waar weten schappers vanuit alle hoeken van de wereld aan werken. ,,De les van corona is niet: achter de dijken, deuren dicht. Van 100 procent af hankelijkheid teruggaan naar 0 procent is niet reëel en niet de op lossing.'' In Nederland keren Kamerleden als Geert Wilders (PVV) en Thierry Baudet (Forum voor De mocratie) zich tegen internatio nale solidariteit. Dat bescher mingsmiddelen per vliegtuig van uit Nederland naar Montenegro of China gingen terwijl er in ons land tekorten zijn, liet volgens Wilders zien dat het kabinets motto 'Nederland laatst' is. Maar nationalisme is 'de ver keerde belofte', stelt Kaag. ,,Ieder- een die nu roept 'nationalisme of protectionisme is goed', vergeet dat je dan alles opknipt. De meeste landen hebben noch de slag kracht, noch de markt om dat te kunnen.'' Het handelsland Neder land, zegt Kaag, al helemaal niet. ,,Daar komen we als land econo misch gezien niet mee verder.'' In haar lezing kaart Kaag de toe- Als het financieel mogelijk is, moet er naar hun salaris worden gekeken nemende Jodenhaat in ons land aan. Nu weer actueel. Afgelopen week kwam naar buiten dat er in appgroepen gelieerd aan de jonge renafdeling van FvD antisemiti sche en fascistische opmerkingen zouden zijn gemaakt. ,,Ik vind die berichten ontzettend zorgelijk. En als ik ze dan lees, kan ik het me bijna niet voorstellen.'' De bedoe ling van haar speech, zegt Kaag, is om antisemitisme in z'n algemeen nooit onweersproken te laten. ,,Want anders sijpelt het door.'' Haar partij D66 zou dan ook nooit willen gaan samenwerken met FvD, zegt Kaag. Volgens Kaag past het uitspre ken tegen onverdraagzaamheid bij 'verantwoordelijk leiderschap'; het 'niet meegaan met de schreeu wers'. Ze noemt als 'mooie rolmo dellen' de Duitse bondskanselier Angela Merkel en de Nieuw-Zee- landse premier Jacinda Ardern. Ze 'hoopt' dat er ook in Nederland 'meer ruimte komt voor vrouwe lijke politici'. Ze wil nu niet voor uitlopen op haar eigen mogelijke kandidatuur als D66-lijsttrekker. Liever denkt ze nu na over hoe de economie er na de coronacrisis uit moet komen te zien. Daarbij moet ook de 'herwaardering' van het werk dat mensen in de zorg en het onderwijs doen tot uiting komen. ,,Het is méér dan klappen. Wan neer dat financieel en economisch mogelijk is, moet er naar hun sala ris worden gekeken.'' dinsdag 5 mei 2020 Jan Zwezerijnen (91), Beilen De intocht van Canadezen in Rotter dam leidt tot een spontaan volksfeest op de Coolsingel. fotobureau c. kramer- M Vanwege de uitzonderlijke situatie mocht er gisteren de hele dag wor den gevlagd. Zoals hier in Papendrecht. FOTO QPHOTO Een kind plaatst een bloem op het Britse ereveld in Mierlo. FOTO ROB ENGELAAR Hanneke Keultjes Den Haag Minister Sigrid Kaag stelt dat nationalisme 'de verkeerde be lofte' is. FOTO PIM RAS - Sigrid Kaag, minister De proloog van Sigrid Kaag is op Omroep Zeeland live te volgen vanaf 11.00 uur W Minister van Defensie Ank Bijteveldxbij; de kranslegging op de Canadese begraafplaats in Holten. foto anp 'jgüSHHS?;:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5