'Alles is anders' bij herdenking Terneuzen 7 SCHOONDIJKE ANTIEKWINKEL JOEY EN ELIZA Op een zichtlocatie zitten Joey de Loor en Eliza de Rooij niet met hun antiekwinkel Sold Antiques. De Nijverheidsstraat is zelfs voor Schoondijke een achterafweggetje. Toch komen klanten van heinde en verre. „Zonder social media heeft zo'n winkel geen bestaansrecht in Zeeuws-Vlaanderen." Een oude aardappelschuur. Dat is de nieuwe locatie van Sold Antiques, dat tot voor kort in Breskens zat maar vanwege sloopplannen moest uitwijken. Een meer fotoge niek pand dan het nieuwe onder komen is haast niet voor te stellen. De oude gewelven, de grote hou ten deuren, alsof de tijd heeft stil gestaan. De spullen die Joey en Eliza (beiden 27) verkopen, passen als een handschoen in het interi eur. ,,Het is een verlengde van onze woonkamer", zegt Joey. ,,Hier staan allemaal spullen die we eigenlijk niet willen verkopen, omdat we ze zo gaaf vinden. Dan heb je een goede winkel." Instagram Wat spreekt het jonge koppel zo aan in oude spullen? ,,Het is veel degelijker en heeft een uitstraling die je niet in nieuwe spullen vindt. Neem die zetel. Je moet goed zoe ken wil je een stoel vinden die zo lekker zit. Hij is van oorsprong groenblauw, maar dat is helemaal vervaagd waardoor hij een unieke kleur heeft", zegt Joey. En dat trekt klanten. ,,In Breskens kwamen vooral locals, en in de zomer Duitse toeristen. Vorige week had den we hier zelfs klanten uit Ber gen op Zoom. Ze vinden ons via Instagram", vertelt Eliza. Joey: „Zonder social media heeft zo'n winkel geen bestaansrecht in Zeeuws-Vlaanderen." Werkbank als kookeiland De voormalige aardappelschuur staat vol oude koffers, stoelen, weegschalen, bureaus en bouw materialen. ,,Een oude werkbank moet je niet verkopen als een oude werkbank. Laat zien wat het kan worden, zoals een wastafelmeu bel, bureau of kookeiland", is Joey's filosofie. „Achter je staat een transportkar van een eierfabriek. Als je de juiste items er in zet, heb je een fantastisch industrieel rek voor in je restaurant of winkel. Zo'n rek kun je ook voor drie tien tjes in de bouwmarkt kopen, maar na één keer verplaatsen dondert-ie uit elkaar." De inventaris scharrelen ze bij een. ,,In heel Europa zoeken we naar spullen. Het meeste vinden we in loodsen waar het een puin- zooi is", vertelt Eliza. „Gisteren zijn we naar Frankrijk gereden." Joey: ,,Om zes uur zijn we opge- staan en zijn we met de bakwagen vertrokken. Met de wagen vol, zijn we teruggereden. Je bent de hele dag weg, maar hebt niet het gevoel dat je aan het werk bent." Unieke spullen Joey en Eliza werken ook samen in restaurant The Bull in Breskens. Hun passie ligt echter in antiek. Joey: ,,Mijn moeder werkte bij Benko in Sint Jansteen, waar ze ook brocante en oude bouwmate rialen verkopen. Ik zag daar ooit een oude trapauto die net verkocht was. Dat vond ik zo cool, dat spul len waar er maar één van is, zo ver kocht worden." In heel Europa zoeken we naar spullen De tafel waar we aan zitten, is zo'n uniek meubelstuk. „Gemaakt van de oude bowlingvloer van ho tel De Schelde in Cadzand. Als je uit de buurt komt, heb je daar ooit gebowld. Dat is toch een prachtig verhaal." - t In stilte legde Lonink een krans bij het oorlogsmonument aan de Bin- nenvaartweg dat herinnert aan vijf doodgeschoten Rijkswaterstaat- medewerkers. Zijprobeerden 5 september 1944 te voorkomen dat Duitsers 'hun' sluizen zouden laten ontploffen. ,,We hadden alle groep 8-leerlin- gen uit Terneuzen willen uitnodi gen", vertelde Cor Verlinde van de organiserende Stichting Behoud Grote Kerk, ,,maar helaas." Publiek was niet helemaal afwezig. Enkele passanten bleven staan, toen trom pettist Joop de Pooter uit Zaamslag het Wilhelmus ten gehore bracht. In Terneuzen zijn gisteravond ook kransen gelegd in Axel, Bier vliet, Koewacht en Zaamslag. In Hulst gebeurde dit overdag in Hulst, Heikant, Graauw en Kloos- terzande. In Sluis was er een plech tigheid bij het Belfort. dinsdag 5 mei 2020 VL 'Oude spullen stralen veel meer uit' Bob Maes Schoondijke -Eliza de Rooij Burgemees ter Jan Lonink legt een krans namens het gemeentebe stuur. FOTO PETER NICOLAI VCv -i* IjnSllHSiiD Het had 75 jaar na de bevrijding de drukste Dodenherdenking in jaren moeten worden, gister avond aan de Binnenvaartweg in Terneuzen. „Maar alles is an ders", sprak Jan Lonink, burge meester van Terneuzen en als voorzitter van de Veiligheidsre gio het bestuurlijke gezicht van de strijd tegen het coronavirus. Harmen van der Werf Terneuzen Joey de Loor en Eliza de Rooij tussen het antiek. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43