'Huurverhoging tijdens coronacrisis is niet te verteren' 7 DODENHERDENKING SINT-ANNALAND Het had een bijzondere herdenking moeten worden in Sint-Annaland. De drie Britse militairen op de oude begraafplaats zouden een gezicht krijgen. Het werd echter een sobere ceremonie met een handjevol aanwezigen. De oude begraaf plaats zou nu ei genlijk helemaal vol hebben ge staan', vertelt Arie Weijler. ,,De familie van de Britse militairen zou met een man of 25 komen. Er zou een afdeling zijn van de lichte brigade artillerie, er zouden 350 schoolkinderen staan. En alle dorpsbewoners zou den hier zijn." De ceremonie moest uiteinde lijk, als gevolg van de coronacrisis, worden ingekrompen tot een kranslegging en een toespraak van Niels van Oudenaarde, de voorzit ter van de Dorpsgemeenschap Sint-Annaland. ,,Maar het wordt wel allemaal opgenomen op vi deo", aldus Van Oudenaarde. ,,Dat gaat op Facebook, zodat de Britse familieleden van de drie militairen het ook allemaal kunnen zien." Want alles draait bij deze her denking om de drie Britse militai ren op de oude begraafplaats. Tot voor kort hadden ze alleen een naam. Wat er in de oorlog precies is gebeurd en waarom ze in Sint- Annaland zijn begraven was alle maal onduidelijk. Dankzij de ver halen van Catrien Fase-Weijler en een zoektocht van een groep Stal- landers is er nu meer bekend over de drie gesneuvelde militairen. De zoektocht leidt tot een con tact tussen Weijler en familie van Victor Rapley, één van de drie in Sint-Annaland begraven militai ren. ,,Ik kreeg in 2010 een Engelse vrouw aan de telefoon. Zij was fa milie van Rapley en ze wou het jaar daarop naar Sint-Annaland komen. Ik dacht: 'Dan moet ik wel het verhaal hebben voor die Engel sen'. Want zij wisten niks van wat er hier in de oorlog was gebeurd." Van de kapper hoort Weijler dat zijn eigen tante Catrien er meer van af weet. ,,Zij en haar vriendin hebben twee van deze jongens ge kend. Ze wist ook waar ze gestati oneerd waren en dat ze hier kerst zangdiensten en sinterklaasavon den organiseerden voor die paar niet-geëvacueerde mensen die hier nog waren." Tante Catrien kon haar neef ook vertellen wat er is gebeurd op die 17e januari 1945. ,,Rapley, Callan, mijn tante en haar vriendin zijn thee gaan drinken bij die vriendin thuis. Om tien uur zijn de militai ren op patrouille gegaan. Tholen was al bevrijd, maar Schouwen nog niet. Daarom moest er gepa trouilleerd worden op de Zeedijk." Op de Zeedijk komt er een tra gisch einde aan het leven van de drie Britten. ,,Een Duitse com mando-eenheid kwam met een rubberbootje over en heeft ze ver rast. Later zijn ze hier in Sint-An- naland begraven. Omdat ze zoveel hebben betekend voor de gemeen schap." Een reis naar Engeland (in 2019) en een zoektocht op internet le vert uiteindelijk ook gegevens op over de andere twee Britse militai ren. Daarom zou er dit jaar groots uitgepakt worden om Edward Cal- lan, John Little Brown en Victor Rapley te eren. Het coronavirus gooide roet in het eten. Maar de or ganisatoren doen een belofte voor volgend jaar: ,,Dan gaan we ge woon doen wat we nu hadden willen doen", aldus Weijler. RILLAND In deze tijden een huur verhoging van 4,1 procent doorvoe ren? Barbara de Vries uit Rilland, die door de coronacrisis zonder werk zit, vindt het 'bizar'. Ook de huurdersverenigingen dringen vanwege de crisis aan op het be vriezen van de huren. Maar volgens directeur Peter Bevers van Beveland Wonen is dat niet verstandig. Het zou zijn corporatie miljoenen kos ten. ,,En wij gaan niet over inko mensbeleid, dat is een taak van de overheid." Een verhoging van 4,1 procent is het maximale tarief voor inwoners van Borsele en Reimerswaal. ,,Dat een dergelijke beslissing is geno men op een moment waarop Ne derland, de hele wereld zelfs, in een ongekende crisis verkeert, is op geen enkele manier te verteren of uit te leggen", vindt De Vries. De Rillandse vindt het sowieso niet terecht dat haar huur stijgt. Be veland Wonen heeft het geld nodig om bestaande huizen duurzamer te maken en nieuwbouw te plegen. ,,Waarom moeten de mensen die afhankelijk zijn van sociale wonin gen, de mensen in Nederland die het minste te besteden hebben en over het algemeen ook de hardste klappen te verduren krijgen tijdens deze crisis, opdraaien voor de wo ningnood?" Minder betalen Sjaak de Fouw van de huurdersver eniging staat achter het beleid van Beveland Wonen. Volgens hem treft de huurverhoging vooral mensen die al lange tijd huren en wier huur al die tijd nauwelijks steeg. Zij betalen vaak veel minder dan buren die er nog maar net wo nen. ,,Wij vinden het redelijk dat de huren gelijk worden getrokken." In het oude gebied van RWS, mogen de huren daarom zelfs met het lan delijke maximumtarief van 5,1 pro cent stijgen. De huurdersverenigingen heb ben echter wel tot twee keer toe aangedrongen bij Beveland Wonen om vanwege de coronacrisis de hu ren te bevriezen. „Daardoor zouden ze absoluut niet in financiële pro blemen komen. Ze hebben grote re serves." Het argument van Beveland Wo nen dat andere corporaties in Zee land en West-Brabant ook niet af zien van huurverhoging, vindt De Fouw niet relevant. Bevers zegt wel degelijk te snappen dat de corona crisis grote gevolgen kan hebben. Beveland Wonen heeft daarom be sloten soepeler om te gaan met be talingsregelingen en niemand van wege huurschulden uit huis te zet ten. Hij relativeert de verhoging, die onder de streep precies genoeg op levert om de inflatie van 2,6 procent te corrigeren. ,,Voor zeventig pro cent van de huurders gaat de huur niet of beperkt omhoog. En die wordt vaak in belangrijke mate ge compenseerd met de huurtoeslag." dinsdag 5 mei 2020 Sober, met een belofte voor 2021 Willem Adriaansens Sint-Annaland Arie Weijler (links) en Niels van Oudenaarde (rechts) leggen een krans bij het graf van Victor Rapley, John Little Brown en Edward Callan op de oude begraafplaats van Sint-Annaland. fotos sandra schimmelpennink Catrien Fase-Weijler (l) kijkt vanaf het balkon van haar zoon naar de herdenking op de oude begraafplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42