'Nu de huur verhogen, is niet te verteren' Huib Uil vindt het na 48 jaar welletjes 7 Vergoeding beheerders dorpshuizen Waar mensen anders rijen dik staan op de begraafplaats in Renesse, stond burgemeester Gerard Rabelink gisteren bijna moederziel alleen. ZIERIKZEE Voormalig ge meente-archivaris en Zierikzees stadshistoricus Huib Uil hoort nu zelf tot de eilandelijke ge schiedenis. Twee jaar geleden deed de wandelende encyclope die van Schouwen-Duiveland al een stapje terug. En sinds 1 mei heeft hij ook écht een punt gezet achter zijn loopbaan van 48 jaar in het archiefwezen. Uil begon in 1972 bij het Ge meentearchief Goes. Zeven jaar later maakte hij de overstap naar Zierikzee en stortte hij zich op nieuwe Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland. Bij de gemeentelijke herindeling van 1997 werd Uil als streekarchivaris de eerste ge meente-archivaris en was hij in 2002 verantwoordelijk voor de verhuizing van alle archiefstuk ken en verzamelingen naar het nieuwe gemeentehuis in Zierik- zee. Een groot deel van de ar chiefstukken is gedigitaliseerd Uil bracht de geschiedenis van de regio zelf ook voor het voet licht in talloze publicaties. In 2015 promoveerde hijaan de Vrije Universiteit Amsterdam op een proefschrift over het onder wijs in Zeeland van 1576 tot 1801. ZIERIKZEE De dorpshuizen op Schouwen-Duiveland zijn even als reguliere sportcentra en ho recagelegenheden momenteel dicht. Anders dan in de PZC van maandag 4 mei werd vermeld, ontvangt de beheerder van dorpshuis Ellemeet geen salaris dat wordt doorbetaald nu het dorpshuis gesloten is. Beheerders van dorpshuizen zijn zzp'er die wel een vergoe ding ontvangen. Daarnaast is er geen compensatie van gederfde inkomsten, maar kunnen be heerders een beroep doen op de TOZO-regeling via de ge meente. Burgemeester Rabelink hield wél zoals altijd zijn toespraak, live te volgen via de lokale radiozender. Eén krans, in plaats van de gebrui kelijke drie, plaatste Rabelink gis teravond aan de voet van de vrouw met de geëxecuteerde verzetsstrij der in haar armen. Eén krans, na mens alle nabestaanden voor hen die gevallen zijn voor onze vrij heid, 75 jaar geleden. En hij legde bosjes bloemen, in plaats van door iedere belangstellende afzonder lijk één, op de graven van de Tien van Renesse. Rabelink ging in zijn toespraak in op de huidige 'moeilijke en on zekere tijd' door het coronavirus. ,,Een tijd waarin het gemis van dierbaren nóg groter is." De 4 mei herdenking is voor velen niet al leen een dag van bezinning, maar ook een moment van verbonden heid, aldus de burgemeester. ,,Mis- schien nu wel meer dan ooit. Het is een dag waarop verdriet en dankbaarheid hand in hand gaan. Laten we, vanuit dankbaarheid en verbondenheid, begrip voor elkaar en anderen hebben. Houd reke ning met elkaar, ook al is dat soms Ik realiseer me meer dan ooit dat niets in het leven vanzelfsprekend is lastig. Vrijheid is ten slotte van ons allemaal." De zwaarbevochten vrijheid 75 jaar geleden is volgens Rabelink allerminst vanzelfsprekend. ,,Wij allen hebben een verantwoorde lijkheid om deze vrijheid in stand te houden en door te geven aan alle toekomstige generaties. Van daag realiseer ik me meer dan ooit dat niets in het leven vanzelfspre kend is." Laatste keer Van de hele plechtigheid maakt filmmaker Tjeerd Muller een mi- nidocumentaire, die 8 mei te zien is via de gemeentelijke website. Het was de laatste keer voor Rabe- link in functie als burgemeester. Volgende week gaat hij met pensi oen. Op diverse plaatsen bliezen gisteravond even voor acht uur trompettisten eensgezind het sig naal Taptoe. Dat gebeurde onder meer vanaf de Dikke Toren in Zie- rikzee en in Dreischor. Een verhoging van 4,1 procent is het maximale tarief voor inwoners van Borsele en Reimerswaal. ,,Dat een dergelijke beslissing is genomen op een moment waarop Nederland, de hele wereld zelfs, in een ongekende crisis verkeert, is op geen enkele manier te verteren of uit te leggen", vindt De Vries. De Rillandse vindt het sowieso niet terecht dat haar huur stijgt. Be veland Wonen, op 1 januari ont staan uit RWS en R&B Wonen, heeft het geld nodig om bestaande huizen duurzamer te maken en nieuwbouw te plegen. ,,Waarom moeten de mensen die afhankelijk zijn van sociale woningen, de men sen in Nederland die het minste te besteden hebben en over het alge meen ook de hardste klappen te verduren krijgen tijdens deze crisis, opdraaien voor de woningnood?" Sjaak de Fouw van de huurders vereniging staat achter het beleid van Beveland Wonen. Volgens hem Waarom moeten mensen die nu al de hardste klappen krijgen, opdraaien voor de woningnood? treft de huurverhoging vooral mensen die al lange tijd huren en wier huur al die tijd nauwelijks steeg. Zij betalen vaak veel minder dan buren die er nog maar net wo nen. ,,Wij vinden het redelijk dat de huren gelijk worden getrokken." In het oude gebied van RWS, mogen de huren daarom zelfs met het lan delijke maximumtarief van 5,1 pro cent stijgen. De huurdersverenigingen heb ben echter wel tot twee keer toe aangedrongen bij Beveland Wonen om vanwege de coronacrisis de hu ren te bevriezen. „Daardoor zouden ze absoluut niet in financiële pro blemen komen. Ze hebben grote re serves." Het argument van Beveland Wo nen dat andere corporaties in Zee land en West-Brabant ook niet af zien van huurverhoging, vindt De Fouw niet relevant. Bevers zegt wel degelijk te snappen dat de corona crisis grote gevolgen kan hebben. Beveland Wonen heeft daarom be- sloten soepeler om te gaan met be talingsregelingen en niemand van wege huurschulden uit huis te zet ten. Wij gaan niet over het inkomensbeleid, dat doet de overheid Hij relativeert de verhoging, die onder de streep precies genoeg op levert om de inflatie van 2,6 procent te corrigeren. ,,Voor zeventig pro cent van de huurders gaat de huur niet of beperkt omhoog. En die wordt vaak in belangrijke mate ge compenseerd met de huurtoeslag." dinsdag 5 mei 2020 SD Verbonden, nu meer dan ooit Marcel Modde Renesse -Burgemeester Gerard Rabelink tijdens zijn toespraak op een verder lege begraafplaats In deze tijden een huurverho ging van 4,1 procent doorvoe ren? Barbara de Vries uit Ril land, die door de coronacrisis zonder werk zit, vindt het 'bizar'. Ook de huurdersverenigingen dringen vanwege de crisis aan op het bevriezen van de huren. Maar volgens directeur Peter Bevers van Beveland Wonen is dat niet verstandig. Het zou zijn corporatie miljoenen kosten. ,,En wij gaan niet over inkomens beleid, dat is een taak van de overheid." Willem Adriaansens Rilland -Barbara de Vries -Peter Bevers, Beveland Wonen Burgemeester Gerard Rabelink bij het verzetsmonument op de begraafplaats van Renesse. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41