W NIEUWS 3 Niet de afwezigheid van nabestaanden en publiek vanwege de coronacrisis, maar Koning Willem- Alexander zelf was het die met zijn toespraak zorgde voor een historische Nationale Dodenherdenking. Lezers vertellen over hun Bevrijding in 1945 Een boterham met echte aardbeienjam niet op 5 mei 1945 maar in sep tember 1944. Als 4-jarig jon getje woonde ik aan de Aarle- Rixtelseweg in Helmond. Op die gedenkwaardige septem berdag zagen we de eerste En gelse verkenningstank. Dat beeld vergeet ik nooit meer. Meteen verzamelden zich er veel mensen omheen. Ze be gonnen het Wilhelmus te zin- gen. Ik wilde er ook naartoe, maar ik moest bij mijn inwo nende tante^blijven, samen met mijn broertje. Dat was maar goed ook, want even later be gonnen de Duitsers te schieten. Gelukkig werd niemand ge raakt. Kort daarna kregen we inkwartiering van twee Engelse soldaten, grondpersoneel voor verkenningsvliegtuigjes op een geïmproviseerd vliegveldje bij Aarle-Rixtel. Ze gaven mij een boterham met jam, waar echte aardbeien in zaten. Ze leerden ons het Engelse bordspel Sorry, dat ik nog steeds speel met mijn kleinkinderen. José Floor Staan dansen van blijdschap Op 6 mei zou ik 10 jaar worden. Er wa ren al berichten dat de bevrijding op han den was en mijn zus van 5 jaar en ik vroe gen al wekenlang elke avond in gebeden dat de bevrijding zou komen voor mijn verjaardag. Op de avond van 5 mei om 8 uur 's avonds kwam het bericht dat Ne derland bevrijd was. We mochten ons bed uit, hebben staan dansen en schreeuwen op straat van blijdschap. We zijn er jaren van overtuigd geweest dat wij met ons bidden voor vrijheid hadden gezorgd. Geen mensen, maar duiven. Tiental len duiven vliegen hun rondjes boven de Dam als het signaal taptoe heeft geklonken en het twee minuten stil is. Als het Wilhelmus heeft geklonken, neemt de koning het woord waarin hij vertelt hoe vreemd het voelt om hier te staan. ,,In deze uitzonderlijke maanden hebben wij allemaal een deel van onze vrijheid op moeten ge ven. Sinds de oorlog heeft ons land iets dergelijks niet gekend. Nu maken we zelf een keuze. In het belang van leven en gezondheid. Toen wérd de keuze voor ons gemaakt. Door een bezetter met een ideologie zonder genade die vele miljoenen mensen de dood in joeg.'' Het was voor het eerst dat de ko ning sprak tijdens de Nationale Her denking, maar hij maakte indruk met zijn speech. Aan de hand van de ge tuigenis van de 93-jarige joodse Jules Schelvis in de Westerkerk, bijna zes jaar geleden, vertelde het staatshoofd hoe de ultieme onvrijheid voelde. Maar is hij ook kritisch op de rol die zijn eigen overgrootmoeder Wilhel- mina vanuit Londen speelde. Zij was standvastig en fel in haar verzet maar kon niet voorkomen dat mensen in nood zich in de steek gelaten voelden en zich onvoldoende voelden ge hoord. ,,Het is iets dat me niet los laat'', zegt de koning hierover. ,,Oorlog werkt generaties lang door. Nu, 75 jaar na onze bevrijding zit de oorlog nog steeds in ons. Het minste wat we kunnen doen is: niet wegkijken, niet goedpraten. Niet uit wissen. Niet apart zetten. Niet 'nor maal' maken wat niet normaal is. En: onze vrije democratische rechtsstaat koesteren en verdedigen. Want al leen die biedt bescherming tegen willekeur en waanzin.'' De tientallen Amsterdammers die toch naar het plein zijn gekomen kre gen niets mee van de historische woorden. Op anderhalve meter af stand hielden ze twee minuten stilte nadat de klok acht uur had geslagen, maar daarna vertrokken de meesten weer. Toch vond Rens Geisterfer met zijn dochter Romy (10) het belangrijk om hier te zijn. ,,Ik heb in deze straat een bakkerij. Normaal gesproken is het hier ook tijdens de Dodenher denking altijd druk met toeristen. Nu was het eindelijk een keer echt stil.'' Niet alleen op de Dam ging alles anders. In het hele land zijn de slachtoffers van oorlogen sober her dacht. Waar burgemeesters tijdens kransleggingen in andere jaren wer den omringd door inwoners, deden ze dat nu vaak alleen. Sommige mensen namen op een later moment alsnog zelf het initia tief om hun blijk van waardering te geven aan de mensen die streden voor onze vrijheid. Zoals in het het Baarnse Bos bij het herdenkingskruis voor verzetsstrijder Ernst van Kem pen, die op 25 april 1945 werd gefusil leerd. Twee kleine kinderen leggen hier samen met hun moeder een bos bloemen. De herdenkingen zonder publiek raakten vooral nabestaanden die een dierbare verloren in de oorlog recht in het hart. Annie Spölminkel (86) uit Overdinkel sloeg tot nog toe geen herdenking over. Elk jaar stond ze op het Militaire Ereveld De Grebbeberg in Rhenen naast haar broer Heini die op 13 mei 1940 sneuvelde. Hij werd 22 jaar oud. Elke keer legde ze een krans en zette een kaars bij zijn graf. Voor het eerst in haar leven mocht ze er niet bij zijn en zat ze achter de laptop bij haar buurvrouw, omdat ze zelf geen internet heeft. Alleen zo kon ze de herdenking volgen die het Ministerie van Defensie via YouTube uitzond. ,,Dat het dit jaar zo moet, doet heel veel pijn. Ik was dol op mijn broer en heb het er altijd moei lijk mee gehad dat hij er niet meer is. ik hoor op deze dag bij hem te zijn. Niet thuis.'' De beheerders van het Militaire Ereveld hebben Spölminkel beloofd dat zij nu bloemen en een kaars bij het graf neerleggen. Een kleine troost, waar Spölminkel de mannen evengoed zeer dankbaar voor is. ,,Ik probeer er nu op een later tijdstip alsnog naartoe te gaan.'' dinsdag 5 mei 2020 Voor mij begon de bevrijding Jaap Bos, Eindhoven Groot feest bij de intocht van de bevrij ders in Amsterdam. foto anp 'Nu maken we een keuze, toen wérd de keuze voor ons gemaakt' Raymond Boere Amsterdam Annie Spölminkel (86) volgt bij een buurvrouw via de lap top de herdenking op het Militaire Ereveld De Grebbeberg. FOTO KOEN VERHEIJDEN 'L'JJJJ- IP flfc iNftWvl Dodenherdenking op de vrijwel lege Dam in Amsterdam. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3