II 12 ZEELAND De lenigheid van jongeren begint problematische vormen aan te nemen. Dat komt onder meer doordat ze te veel - en vaak ook nog verkeerd - zitten. PROFIELWERKSTUK VWO Mijn neefje zat uren in een ver keerde houding te gamen Paul Bolwerk Arnhem Harm van Haaien, eindexamenleer ling van het Tho mas a Kempiscol- lege in Arnhem, behaalde een prachtige 9 voor zijn profielwerk stuk. Hij behandelde 'de invloed van de zittende leefstijl op de wer velkolom bij jongeren'. De 20-ja- rige scholier wil na het behalen van zijn vwo-diploma genees kunde gaan studeren. Van Haalen maakt zich zorgen over de ontwikkeling van de zoge heten gameboyrug bij kinderen, op steeds jongere leeftijd. Hoe stij ver of krommer de rug, hoe groter de kans op rug- en nekklachten en houdingsafwijkingen. ,,Ik zag het bij mijn neefje van 9 jaar. Onderuitgezakt op de bank zat hij urenlang in een verkeerde houding te gamen'', zegt Van Haa- len. ,,Dat is een algemene tendens die iedereen herkent. Door toe nemend en veelvuldig gebruik van mobieltjes, iPads, spelcomputers en laptops zal verkeerd en te lang zitten bij jongeren in de toekomst alleen maar toenemen." Lenigheidstest De Arnhemmer heeft onder au spiciën van Houding Netwerk Ne derland, expertisecentrum van artsen, orthopeden, fysio- en oe fentherapeuten, 89 leerlingen van zijn Arnhemse school een lenig heidstest laten uitvoeren. Het gaat om de zogenoemde finger-floor- test, ofwel buktest. Bij deze internationaal erkende test moet een proefpersoon met beide voeten naast elkaar gaan staan en de knieën gestrekt hou den. Vervolgens moet hij of zij voorover buigen en proberen met de vingers of de handen de grond aan te raken, of in ieder geval zover mogelijk te komen tot hij of zij spanning op zijn of haar spieren voelt. Bij een lenig iemand zie je nor maal gesproken een 'knipmes'- vorm. Kinderen met (beginnende) rugproblemen krijgen tijdens het bukken de vorm van een 'kraan tje'. In 1954 voerde maar liefst 90 procent van de onderzochte Ne- derlandse jongeren de buktest moeiteloos uit. Ruim een halve eeuw later, in 2015, ontdekte Hou ding Netwerk Nederland dat slechts 45 procent van de kinderen in de leeftijd van 14 tot 17 jaar de buktest goed doorstond. Opnieuw verslechterd Van Haalen constateert dat de si tuatie vijfjaar later opnieuw is verslechterd. Slechts 27 procent van de 89 geteste Arnhemse me descholieren slaagde voor de buktest. Een 'zorgwekkende ont wikkeling', vindt de Oosterbeekse orthopedisch chirurg Piet van Loon, een van de initiatiefnemers van Houding Netwerk Neder land. Dit expertisecentrum pleit al ja ren bij de landelijke overheid en de politiek voor preventie thuis en op school. Om te voorkomen dat generaties Nederlanders op ter mijn te maken krijgen met rug- en nekklachten en nog veel meer li chamelijk ongemak door hou dingsproblemen. Ook vwo-scholier Van Haalen, kleinzoon van een orthopedisch chirurg, lukte het overigens niet om de buktest goed uit te voeren. Al doet hij aan fitness. Hij wijst er daarom ook op dat het niet alleen van belang is om veel, maar ook om goed te bewegen. Om alle spiergroepen in het hele lichaam te beproeven. Voetballers en hockeyers doen zogezegd veel aan sport, maar dat wil volgens de Arnhemse scholier nog niet zeggen dat ze lenig zijn. Ze zullen bijvoorbeeld moeite hebben met de buktest, omdat ze verkorte kuitspieren en ham strings hebben. Anders is dat bij meisjes die aan turnen, ballet of yoga doen. Zij kunnen, aldus de jonge Arnhem mer, de test veelal moeiteloos uit voeren. dinsdag 5 mei 2020 GO -Harm van Haalen Hu Slechts 27 procent van de 89 geteste Arnhemse medescholieren van Harm van Haalen (foto) slaagde recent voor de buktest. Een 'zorgwekkende ontwik keling', vindt orthopedisch chirurg Piet van Loon. Scholier maakt zich zorgen over de gameboyrug

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36