Ondenleven 9 Zuiderburen Streektaal SCHOOLTJALK VERHUIZING NAAR DOEL De stad Antwerpen verkocht schooltjalk Ortelius voor één symbolische euro. Het schip dat schoolkinderen moest aanzetten tot watersport verhuist naar Doel. Daar moet de Ortelius na een grondige restauratie weer een volwaardig zeilschip worden. Een deelname aan de internationale Tall Ships Race in 2022 is de ambitie. De Ortelius heeft een Nederlandse voorge schiedenis. Het schip werd gebouwd in 1898 op een scheeps werf in Zwartsluis, een havendorp in de gemeente Zwartewaterland in Overijssel. In 1948 kocht de toenmalige Antwerpse burge meester Lode Craeybeckx het voormalige vrachtschip aan. Het schip kreeg de naam Ortelius, naar de Antwerpse cartograaf Abraham Ortelius. De burgemeester kocht ook een tweede tjalk. Die werd de Gerla- che genoemd. Adrien de Gerlache leidde van 1897 tot 1899 een Belgi sche expeditie naar de Zuidpool. Waarom schonk de burgemeester twee tjalken aan de stad? Dat was alweer typisch Belgisch. De Orte- lius richtte zich naar de scholieren van het katholieke onderwijs. De Gerlache voer onder de vlag van het staatsonderwijs, nu het ge meenschapsonderwijs. Van de lente tot de herfst maak ten leerlingen van de Antwerpse scholen rondvaarten in de haven. De schepen voeren ook in het weekend en tijdens de vakanties uit. Tijdens die reizen maakte de bemanning de jongeren wegwijs in de scheepvaart. Het project van de schooltjalken kwam door besparingen vanaf de jaren 1990 in moeilijk vaarwater terecht. Maar de vzw Antwerpse Haven- en Vaarinitiatie zette het project verder. In 2005 ging de vzw (vereniging zonder winstoog merk) in vereffening (de activitei ten werden gestopt), maar op dat moment waren de schepen al af gekeurd wegens het gebruik van beton als ballast. In april 2009 voer de Gerlache na restauratie weer uit. Het schip is nu in beheer van het Museum Aan de Stroom (MAS). Nu komt er dus ook een nieuw leven voor de Ortelius. De verkoop begon in 2019 met het plan om de verkoopprijs van 15.000 euro te verlagen naar één schamele euro. In ruil moest de koper een visie op restauratie en toekomstige uitbating kunnen voorstellen. Uiteindelijk viel de keuze op Pieter Ghysels, een zeeman die met zijn bedrijf Altasail de nodige ervaring heeft met klassieke zeil schepen. Hij laat de Ortelius in de haven herstellen en maakt het schip daarna voor het brede pu bliek toegankelijk. De tjalk wordt opgenomen in de vzw de Maakschappij in Doel die het havendorp nieuw leven wil in blazen. ,,Daarmee is dit varend erfgoed van dag één toegankelijk voor ie dereen die er aan wil meehelpen", Een dergelijk monumentaal schip terug zeewaardig maken is een grote opdracht meldt Pieter Ghysels. ,,Een derge lijk monumentaal schip terug zee waardig maken is een grote op dracht en dat doe je niet alleen. De vzw beoogt het onderhouden en beschikbaar maken van erfgoed met een interactieve invulling. We zijn zeer vereerd dat de Ortelius ons wordt toevertrouwd. Het res tauratieproject is een uiterst ge schikt platform voor het aanleren van ambachten als hout- en staal- bewerking, motormechanica, elektriciteit en zelfs loodgieterij. We hopen het zeilschip zo snel mogelijk te water te laten en in te zetten voor boottochten. In 2022 mag Antwerpen voor de zevende keer de mooiste en grootste zeil schepen ter wereld verwelkomen met de internationale Tall Ships Races. Als alles goed gaat, zijn we ook van de partij." Zodra de coronamaatregelen het toelaten, wordt de Ortelius over land naar de werf in Doel ge bracht. De restauratie zou binnen twee jaar voltooid moeten zijn, al kunnen die herstellingswerken door onvoorziene omstandighe den altijd uitlopen. As ze 't vroeher aode over 'n on denleven dan was 't nie best. Ik dienke dat die uutdruk- kieng ier nie mi van toepassieng is. Wat zie m'n vee maansen mit 'n ond loape. D'r bin van die groóte bakbeês- ten in ok van die eêle kleine. Ik g'lo- ave dat 't noe in is om van die kleine ondjes te nemen, van die embryo's mit poótjes, weet je wè. In mien jeugd aode m'n tuus 'n witte kees'ond, Kitty. D'r wier noóit mee geloape in d'r waere tieden dat Kitty agheêl nie bute mocht komme. Toe behreep ik dat nie. D'r zwierf dan 'n zwarte kees'ond in de achtertuun in wulder moste d'r vó zurhe, dat de deure dicht bleef. Dat wier netuurlijk 'n keer verhete in daer ao je 't gedonder. Ze zaete lank eêl goed an mekaore vast. De emmers waeter die moe goóide ielpe niks. Ik vond 't 'n leutig gezicht, m3 pao in moe waere 'n bitje boós. D'r is noe wi gedonder over onden. Ze bin wè 's gevaerlijk, è'k behrepe. Dat oor ne tuurlijk dü de eihenaers tehen'es- proke, die bewere juust dat ulder pit bull of stafford eêl lief is. Vietnam Ik weet 't nie, ons gin ond, want ons maeke we 's 'n reisje in dan is 't lastig 3 je 'n ond eit.. Ik mot 'r noe an dienke, dat wulder lank elee mit 'n groepsreize mee'ehae bin naer Viet nam. 't Was 'n moóie reize, m'n vee netuurschoón ezie in vee interes sante plekken. Want julder wete wè, dat 'r oorlog is geweest tussen Noord- in Zuid-Vietnam. De US is t'r an mee gae doe in ze dochte dat ze mit zó'n groóte overmacht an materieel wè konde winne. M3 dat viel tehen. De soldaoten van Noord-Vietnam, de Vietcong, mieke aomè tunnels in onderhrondse kae- mers. Dat m'n ezie, me konde zaalfs ok onder de grond krupe, m3 dat è'k toch nie edae. In je mot wè aoltied perbeere de zaeken van twi kanten te bekieken in dat doe ze daer zeker nie. De Amerikanen deeje eêl slechte in gemeêne diengen, zaahe ze dae, de verschrikkelijke valkulen van de Vietcong waere enkelt slim. M3 de maansen in Vietnam bin noe aole- maele eêl aordig vó de toeristen. Waer wulder eêl aarg van opkeke waere de restaurants, die reclame mieke mit 'Cay'. Daer kó je ondevleis ete. Ze zaahe dat 't 'n aparte smaeke eit in lekker is. Dat m'n ok m3 nie uutgeperbeerd. Bromfietsen Ze ete daer onden in katten, m3 nie ulder eihe beêsten. In ze gae noóit mit ulder onden loape. Of de Vietna- mezen zaalf vee loape weet ik nie. M'n naarhest zóvee bromfietsen in scooters ezie as daer. In je staet 'r van te kieken wat ze d'r aomè op vervoere. Kasten in baaden in gae zó m3 dü. M3 'n ond of katte in 'n "bench", zó-as bie ons, dat m'n nie ezie. dinsdag 5 mei 2020 GO De Ortelius krijgt een nieuw leven Dominique Piedfort Antwerpen De Ortelius kan wel een opknapbeurt gebruiken. foto ag vespa In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: de tjalk Ortelius -Pieter Ghysels, bedrijf Altasail Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33