Wijkcentrum in Vlissingen zit in de knel Herdenken op Walcheren ging bescheiden en online 'De Piek heeft bestaansrecht bewezen' 7 Burgerij wil huurverlaging Het centrum voor de Vlissingse wijk had de zaken net weer op orde sinds de doorstart, na het faillisse ment van voorganger stichting Ma joraat in 2017. ,,We konden eind 2019 eindelijk onszelf bedruipen", zegt voorzitter Wim Meulmeester. Maar sinds de coronamaatregelen alle activiteiten stillegden, zijn er geen inkomsten meer van de clubs, de zaalverhuur, de buurttafelmaal- tijden en de bar. De Burgerij is on derhuurder van zorginstelling Zorgstroom, dat in het gebouw aan de Van Hogendorpweg een dagbe steding heeft. Zorgstroom huurt het weer van wooncorporatie l' Es- caut. High tea De huur en de vaste lasten in het pand lopen door voor de vrijwilli- gersstichting. Vandaag, Bevrij dingsdag, krijgen 250 Paauwenbur- gers voor een klein bedrag een high tea geserveerd, die de Burgerij in eigen keuken kon laten klaarma ken met hulp van de Paauwen- burgse winkels. Maar dat gebeurt niet voor het geld, zegt Meulmees- ter. ,,Dat is om te laten zien dat we nog bestaan." Meulmeester heeft de gemeente Vlissingen gevraagd om de activi- teitensubsidie voor dit jaar te mo gen aanwenden voor de huur. ,,Dat scheelt twee maanden." En hij heeft Zorgstroom en l'Escaut om aanpassing van de huur gevraagd. En hij heeft een reeks aan fondsen en instellingen om steun gevraagd. ,,We bedienen hier heel veel oude ren, al is de Burgerij voor iedereen in de wijk. Aan onze burgertafel- maaltijden hebben we veertig tot vijftig gasten van gemiddeld 75 jaar. Dat moeten we creatief oplos sen." Te belangrijk ,,Er is een plannetje", zegt wethou der Els Verhage. Huur betalen met geld voor activiteiten ligt lastig, We bedienen hier veel ouderen, al is de Burgerij voor iedereen in de wijk legt ze uit. ,,De gemeente betaalt geen huursubsidie." Vorige week is ze overleg begonnen met Zorg- stroom, l'Escaut en diverse steun fondsen. ,,Het is gecompliceerd dat De Burgerij huurt van instellingen. Buurtcentrum Het Palet in het Middengebied huurt van de ge meente. Er zijn geen activiteiten en geen inkomsten, maar ook geen uitgaven." De gemeente rekent immers geen huur voor ruimten waar niets in kan gebeuren. ,,De Burgerij mag niet de dupe worden van deze situ atie. Wat daar gebeurt is te belang rijk voor de wijk." Verhage hoopt snel met mogelijkheden te ko men. In grote groepen bij elkaar komen, is er tijdens de coronacrisis niet bij. Aan sommige herdenkingen werd daarom geen of weinig ruchtbaar heid gegeven; bij andere plechtig heden bleef een bescheiden aantal mensen op afstand. In Vlissingen en Veere waren eerder gehouden herdenkingen 's avonds vanaf een uur of zeven via sociale media of een speciale link te volgen. In Veere stonden burgemeester Rob van der Zwaag en twee inwo- ners van de gemeente in een vi deoboodschap stil bij wat Doden herdenking voor hen persoonlijk betekent. Een zondag al in de Grote Kerk gehouden en opgeno men vesper werd samen met de herdenking op de begraafplaats in Zanddijk uitgezonden via het YouTubekanaal van de Protes tantse Gemeente Veere en de Fa- cebookpagina van de plaatselijke Oranjevereniging. Kransen Op de begraafplaats Zanddijk werd gistermiddag al signaal Tap toe geblazen, waarna twee kran sen bij het monument werden ge legd; één door burgemeester Van der Zwaag en de ander door Adri Franke en Leo Sturm van de Oran jevereniging. Een moeder met twee kinderen legde na het vertrek van de hoogwaardigheidsbekle ders bloemen, wat daarna door meer herdenkers werd nagevolgd. In Vlissingen was de overdag ge houden plechtigheid op de Noor derbegraafplaats ook 's avonds op de gemeentelijke site en de socia- lemediakanalen te zien. Middel burgse vertegenwoordigers legden kransen op het Abdijplein (samen met de provincie) en op de be graafplaats van Arnemuiden. Op de site waren een boodschap van burgemeester Harald Bergmann en een gedicht van stadsdichter Raymond van de Ven te lezen. In de Veerse dorpen Gapinge, Serooskerke, Koudekerke, Oostka- pelle en Vrouwenpolder werden ook bescheiden plechtigheden ge houden, die door meer of minder - op afstand staande - herdenkers werden meebeleefd. De organisatie van het poppodium staat op poten, stelt Vlissinger Henk Postma. Capabele bestuurs leden hebben hun zaken goed voor elkaar en een uitdijende groep vrij willigers zorgt voor een prachtig programma, publiciteit én onder houd van het gebouw. Postma durft niet te voorspellen of De Piek een volgend memorabel jubileum haalt. ,,Er is een overeen komst met de gemeente dat we tot eind augustus volgend jaar in het huidige gebouw aan de Hellebar- dierstraat mogen blijven. Als de ge meente een beetje soepel is en meezoekt naar een geschikte an dere locatie of setting is er zeker toekomst voor De Piek." Slapeloze nachten Henk Postma hing op 1 mei zijn be stuursfunctie aan de wilgen. Niet omdat hij geen vertrouwen in de toekomst heeft, maar omdat hij weet dat De Piek het ook zonder hem als secretaris wel redt. De jaren gaan tellen geeft Postma, die dit jaar zeventig wordt, schoorvoetend toe. ,,Het is best pittig geweest. Er kwam nog meer bij kijken dan we dachten. Niet alleen om een goed gevarieerd programma voor bezoe- kers, muzikanten, kunstenaars en andere artiesten op te zetten. Maar aan het gebouw moest veel meer Het is best pittig geweest. Er kwam meer bij kijken dan we dachten -Henk Postma gebeuren dan verwacht. Hoofdbre kens over hoe te voldoen aan ver- gunnings- en veiligheidseisen heb ben me soms slapeloze nachten ge kost." Alleen door de inzet van een grote club vrijwilligers is het voor elkaar gekomen, benadrukt Postma. ,,We hadden mensen no dig met diploma's voor de horeca en bedrijfshulpverlening. Geluids technici en financieel deskundigen en een grote onderhoudsploeg, die onder meer de elektrische bedra ding door het hele pand opnieuw moest aanleggen om aan veilig heidseisen te kunnen voldoen. Dat dat is gelukt, maakt me trots. We hebben mensen die zeiden dat het niet zonder beroepskrachten en stevige subsidie kon toch laten zien dat je samen veel voor elkaar kan krijgen." Jubileumconcerten De coronacrisis haalt een mooi voorjaar overhoop. Een reeks jubi leumconcerten in april en mei was al (bijna) uitverkocht, maar moest worden afgelast. ,,We zijn normaal niet zo van de tributebands, maar speciaal voor onze vijftigste verjaar dag hadden we een aantal bijzon dere acts als 2000 Motel plays Zappa en Undercover op het pro gramma. Ook stond een eerbetoon aan de Vlissingse popheld Chris Sibbald op de rol. We proberen de concerten later dit jaar in te halen, maar het blijft zonde natuurlijk." Door zo'n tegenvaller laten vrij willigers en bestuurders zich niet uit het veld slaan, weet Postma. ,,Er komen streaming concerts onder de naam 'Anderhalve Meter Sessies'. Bezoekers kunnen via de Facebook- pagina een concert in De Piek vol gen. Het Dax Hovius Trio trapt za terdag af." dinsdag 5 mei 2020 Wijkcentrum De Burgerij wil huurverlaging, anders haalt het Paauwenburgse wijkcentrum de zomer niet. Sinds half maart is het door vrijwilligers gedreven wijkcentrum dicht, maar de huur - 3550 euro per maand - loopt door. Als het zo doorgaat, kan de Burgerij in september na de zomerstop niet verder, zegt voorzitter Wim Meulmeester. Claudia Sondervan Vlissingen -Wim Meulmeester, de Burgerij Inwoners van Walcheren wer den door de gemeenten opge roepen om de jaarlijkse doden herdenking vooral via het scherm van hun televisie, lap top of computer te volgen. René Hoonhorst Zandddijk Na een halve eeuw is De Piek nog springlevend. Ook zonder beroepskrachten en weinig sub sidie draait het Vlissingse pop podium goed. René Hoonhorst Vlissingen Burgemeester Rob van der Zwaag legt een krans, terwijl Adri Franke en Leo Sturm van de Oranje vereniging op de achtergrond wachten om ook een krans te leggen. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31