Reguliere zorg komt langzaam op gang Toedracht dodelijk f ietsongeval op de Zeelandbrug wordt nog onderzocht 6 Bogaert, zelf een groot fietsfan, was vrij kort na de botsing tussen de twee fietsers ter plaatse en ont fermde zich over één van de slacht offers. Hij zag het ongeluk zelf niet gebeuren, maar hoorde van een ge tuige dat één van de fietsers moest uitwijken voor een zwarte buis die gedeeltelijk over het fietspad lag. Over het hoe of wat wil Bogaert verder niet speculeren. ,,Ik ben er niet bij geweest. Maar ik heb wel ge constateerd dat die buis over de middenlijn van het fietspad lag." Het zou gaan om een leiding, waarmee water wordt aangevoerd dat nodig is voor het onderhoud van de Zeelandbrug. Het onderzoek naar de toedracht van het ongeval loopt nog. Politie en provincie Zee land kunnen nog geen verdere in formatie geven. Harde oordelen Dat er op social media meteen na het ongeval al harde oordelen over de slachtoffers werden geveld, vindt Bogaert onbegrijpelijk. Hij snapt dat mensen zich groen en geel ergeren aan (,,een kleine Je kunt niet iedereen over één kam scheren. Dat verdienen deze mensen niet groep") asociale renners. ,,Maar je kunt niet iedereen over één kam scheren. Dat verdienen deze men sen niet." Natuurlijk kun je op de Zeelandbrug, met de wind in je rug, flink snelheid maken. Toch denkt Bogaert niet dat er bizar hard is ge reden. ,,Voor zover ik weet zijn deze twee mannen allebei bescheiden, sociale toerrijders en absoluut geen racers." Smal is het er wel op het fietspad van de Zeelandbrug. Maar verschil- lende toerrijders geven aan daar weinig problemen mee te hebben. ,,Je moet er wel verstandig gebruik van maken", zeggen de Colijns- plaatse voorzitter Paul de Waal en penningmeester Thijs Tazelaar van de Noord-Bevelandse Tourclub De Kroon. ,,We zijn toerfietsers, géén wielrenners. Als je denkt dat je een wielrenner bent, moet j e op een cir cuit gaan rijden." Ook Frans Dieleman uit Nieu- werkerk, die zelf al gauw een keer of vier per week op het zadel zit, voelt geen angst voor de Zeeland- brug. ,,Maar ik hoor het wel vaker van minder getrainde fietsers. Die vinden het eng. Mijn vrouw wil er ook liever niet meer met de fiets over." Dieleman rijdt alleen en in groepsverband, ook wel eens sa men met de verongelukte Zierik- zeeënaar. ,,Een goede en verstan dige fietser. Een voorzichtige jon gen. Ik snap hier helemaal niets van. Dit was echt domme pech." Bogaert, die al dik 30 jaar met enige regelmaat over de Zeeland- brug fietst, is gewend aan de ge ringe breedte ervan. Ook na het zware ongeval van dit weekend durft hij de brug nog over. Hij is wel altijd op zijn hoede. ,,Doorgaans is de meest gevaarlijke situatie dat je daar een groep tegenkomt. Hoe er varen je ook bent. Je moet er maar op hopen en op vertrouwen dat ze je zien. Dat is altijd weer span nend." De heropstart gaat geleidelijk, want alle ziekenhuizen hebben nog altijd corona-afdelingen draaien. Bij zie kenhuis ZorgSaam in Terneuzen hervatten ze de reguliere zorg mor gen weer. ,,Vanaf dat moment gaan we patiënten weer terug inplan nen", zegt woordvoerder René Maas. ,,Dat doen we op basis van ur gentie. Als fysiek contact niet noodzakelijk is, plannen we een belafspraak in." Kom alleen Maas benadrukt dat het ziekenhuis zelf contact opneemt. ,,Patiënten krijgen vooraf persoonlijk bericht en hoeven niet zelf te bellen." Voor wie naar het ziekenhuis komt, blijft gelden: kom alleen. Is begeleiding noodzakelijk, dan tot aan de deur van het ziekenhuis en niet verder. Mondkapjes zijn alleen verplicht voor mensen die corona-achtige klachten vertonen, benadrukt Maas. Patiënten worden voor hun komst naar de polikliniek uitge breid onder de loep genomen. Dat gebeurt met een telefonische vra genlijst, om te bepalen of er sprake is van klachten die op corona kun nen wijzen. Zijn ze klachtenvrij, dan mogen ze naar de polikliniek komen. ,,Bij de receptie wordt nog maals gekeken of iemand sympto men heeft van Covid-19. Is dat niet het geval, dan worden ze binnenge laten." Ondertussen zijn ze in Terneu- zen druk bezig met het herinrich- ten van het ziekenhuis. Zoals de wachtkamers. ,,Daar is nu minder plek. En tussen de plekken die er zijn, plaatsen we tussenschotten", zegt Maas. De poliklinieken in Oostburg en Hulst volgen later. ,,We kunnen niet zomaar de deur open zetten. Het streven is dat we dit volgende week gereed hebben." Proefdraaien Zover zijn ze in Goes nog niet, zegt woordvoerder Ilona Wielemaker van ADRZ. ,,We zijn aan het proef draaien om te kijken of we volgens de richtlijnen van het RIVM kun nen werken als we straks opscha- len. En dat is nog knap lastig. En per gebouw verschillend. Want je moet wel die anderhalvemeterregel kun nen waarborgen." Tegelijkertijd is het van groot belang dat de regu liere zorg weer gaat lopen, bena drukt Wielemaker. ,,Onze insteek is zo veel mogelijk telefonisch. Tenzij het niet anders kan. Dan moet je denken aan speci alismen als oogheelkunde en KNO. Daar moet je als specialist mensen zien." Extra aandacht gaat uit naar onder andere het heropstarten van de kindergeneeskunde en de chi rurgie. ,,Dat zijn behapbare polikli nieken." Wielemaker weet dat veel mensen bang zijn voor een zieken huisbezoek en dat uitstellen. ,,Dat is echt niet nodig. Het is hier veilig." Hoewel er met man en macht wordt gewerkt aan het heropstar ten van de reguliere zorg, verwacht Wielemaker niet dat de situatie over een maand weer als vanouds is. ,,We doen dit bewust in kleine stappen. Het is een lopend proces waarbij we moeten uitzoeken wat straks 'het nieuwe normaal' is. Dat is, met alle richtlijnen die gelden, een complex verhaal." ZEELANDBRUG dinsdag 5 mei 2020 Toerrijders Paul de Waal (l) en Thijs Ta- zelaar van de Noord-Beve- landse Tour club De Kroon komen net de Zeelandbrug afrijden. Ze zijn niet bang op de brug, maar het on geluk raakt hen wel. ,,Als je zoiets hoort, doe je wel een poosje nóg voorzichtiger dan anders." FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINCK 'Dit ongeval was domme pech' Mogelijk heeft een losgewaaid stuk waterbuis een rol gespeeld bij het dodelijk fietsongeval op de Zeelandbrug zaterdag. Twee toerrijders kwamen frontaal met elkaar in botsing. Een 65-jarige Zierikzeeënaar kwam om het leven. ,,Als je moet uitwijken, kun je daar geen kant op", zegt betrokkene Roy Bogaert uit Zie- rikzee. Esme Soesman Zierikzee -Roy Bogaert Een traumateam werd ingezet bij het dodelijk ongeval dat zater dagmiddag plaatsvond. foto as media De Zeeuwse ziekenhuizen staan voor een nieuwe uitdaging bij het heropstarten van de regu liere zorg. Want wat zijn de con sequenties van de anderhalve- meter-samenleving? Met man en macht worden de ziekenhui zen opnieuw ingericht. En wor den patiënten slechts mondjes maat toegelaten. ,,Je wil voorko men dat wachtkamers vollopen, dus kom alleen", zegt Ilona Wie- lemaker van ADRZ. Timo van de Kasteele Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30