Butendiekers Ecologische ramp in Schelde door falen Frankrijk 'Stel debat bebouwing rond Veerse Meer uit' Proefontploffingen voor sloop Middensluis 2 WENDY WAGENMAKERS Column Het geluk spatte van de ge zichten af. Na zeven weken opgesloten te hebben geze ten in een flatje in Rijswijk, moch ten Gerard en Yvonne eindelijk weer naar hun stacaravan in Burgh-Haamstede. Het echtpaar pakte gelijk de koffers en reed naar hun vertrouwde stekje in Zeeland. En toen begon de zon nog te schij nen ook. het verslag in de krant las. Einde lijk weer eens een vrolijk bericht. Een teken ook dat we heel lang zaam terugkeren naar het normale leven. Precies wat ik even nodig had. Op Facebook stond alweer een ba taljon bozeriken ('En wij maar binnen zitten!') klaar om bezoe kers ('Toeristen lappen regels mas saal aan hun laars!') bij Rilland te- rug te sturen ('Ze komen ons alle maal besmetten!'). Zelfs de oorlog werd erbij gehaald. ,,In 1940 bom bardeerden ze ons met explosie ven, nu bombarderen ze ons met coronatoeristen." Op sommige pa gina's verschenen sneaky foto's van witte kentekenplaten. Dat niet alle Zeeuwen even hart verwarmend zijn richting hun gasten, weet ik uit ervaring. Al woon je hier negentig jaar, als ge boren Brabander zul je altijd im port blijven. Prima, kan ik goed hebben. Maar misschien is het goed te bedenken hoe Zeeland zou zijn zonder butendiekers. Zouden we anders ook zoveel mooie win kels en horeca hebben? En hoe zou het toch komen dat toeristenplaat sen als Veere, Domburg en Re- nesse er zo piekfijn bij liggen? En door wie werden onze doodzieke opa's en oma's ook alweer liefde vol opgevangen toen Nederlandse ic's vol raakten? stranden. Maar ik zal toch blij zijn als er weer curieuze kuilen te zien zijn en de eerste fïetshelmpjes op duiken onder aan de duinen. Ik kan niet wachten tot ik weer kan mopperen over stapvoets rijdende Dethleffs en Knausen op de ke ring. Als alles weer is zoals het was. Hoe zou Zeeland zijn zonder butendiekers? DE STELLING Vandaag: Ik vind Bevrijdingsdag dit jaar geen feest Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters BEVRUWN<3St>A<3 miet Man met drugs aangehouden Asbestdeeltjes worden verwijderd KATS Zandkreeksluis afgesloten Franse instanties hebben evenwel schromelijk gefaald, blijkt uit feiten die de in Antwerpen zetelende In ternationale Scheldecommissie op een rijtje heeft gezet. Al op 9 april stroomt bij het Noord-Franse Cam- brai na een dijkbreuk 100.000 ku bieke meter suikerbietenpulp uit een opslagbassin de Schelde in. Het spul onttrekt alle zuurstof aan het water. In Frankrijk blijft het evenwel stil. Ook na vragen uit België doet de Franse Dienst voor Biodiversiteit 20 april nog alsof er weinig loos is. Als een dag later de vervuiling Bel gië instroomt, slaan Waalse autori teiten groot alarm. Wallonië kan weinig meer doen, maar Vlaande ren nog wel. Met groot materieel lukt het vissterfte in de Schelde tot Gent te voorkomen. De sterk ver dunde vervuiling is later langs Gent afgevoerd via het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Herstel Secretaris-generaal Leon Dhaene van de Internationale Scheldecom- missie is geschrokken. Voor de Schelde bestaat een onderling waarschuwingssysteem. ,,Dat werkt", aldus Dhaene, ,,maar is niet gebruikt. We moeten onderzoeken waarom dit niet is gebeurd en er voor zorgen dat dit nooit meer voorkomt. Dat is het belangrijkste, los van eventuele juridische vervol ging van de vervuiler." De visstand in een groot deel van de Schelde is ondertussen terug bij af. Herstel gaat weer jaren duren. De nieuwe visie op wat er wel en niet mag rond het Veerse Meer kan nog wel een tijdje wachten. Dat vinden de Partij voor Zeeland en Forum voor Democratie. In schriftelijke vragen aan het dagelijks provinciebestuur drin gen de Statenleden Bertie Steur (PvZ) en Martin Bos (FvD) erop aan voorlopig niet verder te gaan met het overleg over de Veerse Meervisie. Daarin willen de ge meenten Noord-Beveland, Veere, Middelburg en Goes met de pro vincie vastleggen waar rond het Veerse Meer nog wel en niet meer mag worden gebouwd. In de Zeeuwse politiek is dat een heet hangijzer en er was ook haast bij, omdat de visie moet aansluiten op de nieuwe landelijke Omgevings visie. Die zou begin volgend jaar van kracht worden, maar is uitge steld vanwege de coronacrisis. Daarom kan het overleg over het Veerse Meer beter ook worden stil gelegd, vinden Steur en Bos. Ze zijn bang dat Zeeuwse afspraken later in strijd blijken met de Om gevingsvisie. Verder vinden ze het bezwaar lijk dat het politieke debat en bur gerinspraak nauwelijks mogelijk zijn, vanwege de coronamaatrege len. Over het sluizencomplex van Ter- neuzen zullen donderdag drie lichte knallen te horen zijn, van proefontploffingen voor de sloop van de ruim honderd jaar oude Middensluis. De Middensluis, de oudste van de drie sluizen bij Terneuzen, moet wijken voor de grote Nieuwe Sluis die in aanbouw is. Het gevaarte ligt in de weg voor de in- en uitvaart- route naar de Nieuwe Sluis die eind 2022 klaar moet zijn. Het is de be doeling een jaar eerder met de sloop van de Middensluis te beginnen. Mogelijk worden daarbij explosie ven ingezet. Om na te gaan of dat een goede werkmethode is, vinden donder dag na de ochtendspits verspreid over anderhalf uur drie proefont- ploffingen bij de Middensluis plaats. Trillingen en geluid worden gemeten. Als die binnen de nor men blijven, wordt een volgend 'proefschot' gelost met iets meer springstof. Zo kan worden bepaald hoeveel springstof kan worden in gezet bij de sloop van de sluis. Wegverkeer wordt tijdens de proefontploffingen even stilgelegd, de scheepvaart kan wel doorgaan via de Oost- en Westsluis. dinsdag 5 mei 2020 Ik knapte helemaal op toen ik Al gold dat niet voor iedereen. Inderdaad heerlijk, die lege Reageer op pzc.nl Gisteren: 50Plus is verloren zonder Henk Krol 1005 reacties MIDDELBURG Een 22-jarige man uit de gemeente Vlissingen is zondag aangehouden, omdat hij drugs bij zich had. Rond 16.00 uur zagen agenten de man op een snorfiets rijden op de Mortiereboulevard. Ze gaven hem een stopte ken, omdat hij zich ver dacht gedroeg. Hij had geen rijbewijs bij zich. Toen hij werd gefouil leerd, zette hij het op een rennen, sprong over een sloot en rende naar de A58. Uiteindelijk werd hij opgepakt en hij bleek zo'n 80 gram harddrugs in zijn bezit te hebben. NIEUW-NAMEN Nog niet alle asbestdeel tjes zijn opgeruimd na brand in een loods in Nieuw-Namen. De ge meente Hulst werkt daar aan, op donderdag is er een kraan voor nodig. In de nacht van 22 op 23 april brandde de loods van een houtbedrijf aan de Hulsterloostraat af. In het dak zat asbest. Na de brand werden de straat en stoep al schoonge maakt door de brand weer. Donderdag wordt asbest verwijderd met een kraan. De Hulster- loostraat, tussen de Kau- terstraat en Hombach- straat, is afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid. De Zandkreeksluis bij Kats is van maandag 11 tot en met woensdag 13 mei tussen 07.00 en 17.00 uur afgesloten voor scheepvaartver keer. Rijkswaterstaat voert onderhoudswerk zaamheden uit aan de bruggen van de sluis. Wegverkeer ondervindt maandag 11 mei tussen 07.00 en 17.00 uur lichte hinder. In dezelfde peri ode voert de provincie werkzaamheden uit aan de Deltaweg tussen Goes en Colijnsplaat. De hoofdrijbaan naar Goes is van 11 tot en met 15 mei afgesloten tussen 20.00 en 06.00 uur. Het zou niet meer mogen, na alle internationale afspraken die zo'n dertig jaar geleden zijn ge maakt om te komen tot een schonere Schelde. Toch is het gebeurd. In het Franse en Waalse deel van de rivier is af gelopen maand een ecologische ramp gebeurd, die wellicht voor komen had kunnen worden als Frankrijk op tijd had gewaar schuwd. Harmen van der Werf Terneuzen Ernst Jan Rozendaal Middelburg Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2