Geen festival, maar wel een vrijheidsvuur in Vlissingen Goedkoop klusspullen op de kop tikken? Reclamefolder.nl 5 Eenmalige meevallers 5 MEI dinsdag 5 mei 2020 Waterschap Scheldestromen heeft afgelopen jaar 1,7 miljoen euro overgehouden. Het geld wordt onder meer opzijgezet om de belastingtarieven de komen de jaren gelijkmatig te laten stij gen en al te drastische verhogin gen te voorkomen. Rolf Bosboom Middelburg Het positieve resultaat is te danken aan eenmalige meevallers. Zo viel het dividend van de Nederlandse Waterschapsbank een half miljoen euro hoger uit dan verwacht. Ook kwam er 1,4 miljoen euro meer aan belastinggeld binnen dan begroot. Dat komt vooral doordat achter standen bij de inning van zuive ringsheffing bedrijven zijn ingelo pen. Daar staat tegenover dat bijna een miljoen euro is doorgeschoven naar dit jaar, omdat werkzaamhe den zijn uitgesteld of nog niet afge rond. ,,We zijn blij met dit resultaat, ondanks dat het gaat om inciden tele meevallers", zegt dagelijks be stuurder Denis Steijaert. ,,Je kunt beter een positief dan een negatief saldo hebben." Hij wijst erop dat de investeringsplannen voor het over grote deel zijn gerealiseerd. Het gaat om ruim 26 miljoen euro, verdeeld over zo'n honderd projecten. Het streven was om afgelopen jaar ruim 29 miljoen euro te investeren. Volgens het jaarverslag heeft het waterschap in 2019 61 procent van zijn doelen gehaald. Dat lijkt geen overtuigende score. ,,We hebben voor onszelf de lat heel hoog ge legd", aldus Steijaert. ,,Een taak moet voor 100 procent zijn afge rond om te kunnen meetellen." Nog eens 27 procent is voor het grootste deel gerealiseerd. ,,Bij el kaar is dat 88 procent. Dat is toch een heel mooi cijfer." Het waterschap krijgt wel een kleine tik op de vingers van de ac countant. Die wijst erop dat de re gels voor het aanbesteden van werk niet altijd zijn nageleefd. Zo werd bij een project waarbij de aannemer afhaakte, het contract rechtstreeks overgenomen door de onderaanne mers. ,,In onze eigen voorwaarden stond niet dat dat mogelijk was", er kent Steijaert. ,,Maar het gaat hier niet om zaken die buiten alle regels zijn, dus ik maak me hier geen zor gen om." De gevolgen van de coronacrisis blijven voor het waterschap tot nu We hebben voor onszelf de lat heel hoog gelegd -Denis Steijaert, bestuurder toe binnen de perken, aldus Steij- aert. ,,Bij een aantal projecten heb ben we wel wat vertraging opgelo pen, maar het valt nog mee." Er is geprobeerd andere projecten naar voren te halen, maar dat blijkt in de praktijk lastig te zijn. Financieel gezien is het nog af wachten wat de coronacrisis bete kent. Doordat ondernemers en par ticulieren uitstel van betaling kon den aanvragen voor hun water schapsbelastingen, komt een deel van het geld later binnen dan voor zien. De verwachting is dat ook meer mensen een beroep doen op kwijtschelding. ,,Niet iedereen zal het droog kunnen houden." Zelf betaalt het waterschap zijn facturen aanmerkelijk eerder, om het be drijfsleven te ondersteunen. Normaal gesproken brengen at leten elk jaar het vrijheidsvuur naar de Bevrijdingsfestivals in Nederland, maar dit jaar is niks normaal. Toch is de vlam giste ren naar Vlissingen gebracht, door directeur Stef Traas van het Bevrijdingsmuseum, waar na commissaris van de koning Han Polman op het Bellamy- park het vrijheidsvuur heeft ontstoken. Ernst Jan Rozendaal Wageningen/Vlissingen Traas werd gevraagd, omdat hij een van de gezichten is van de na tionale herdenking van 75 jaar vrij heid. ,,Ik vind het een grote eer", zegt hij. Met zijn eigen auto reed hij gisteravond naar Wageningen. Daar stapte hij over in een militair voertuig dat hem naar Hotel De Wereld bracht, waar 75 jaar gele den de overgave van de Duitsers is getekend. Staatssecretaris Paul Blokhuis heeft de fakkel aan Traas overhan digd. In andere jaren begeleidt hij met mensen van het Bevrijdings museum tijdens het laatste stuk de atleten die het vrijheidsvuur naar het Bevrijdingsfestival in Zeeland brengen. Dat gebeurt met histori sche voertuigen. Dit keer heeft hij gewoon zijn eigen auto gebruikt. „Anders was het wat koud ge weest", zegt hij lachend, ,,en dan was ik nooit voor middernacht in Vlissingen geweest." Daar ontstak Polman het vrij heidsvuur op het Bellamypark, ook al vindt er dit jaar geen festival plaats. ,,Dat ik het vrijheidsvuur mag ontsteken, draagt voor mijn gevoel sterk bij aan de symboliek van deze dagen", aldus Polman. ,,We kijken om en betreuren de slachtoffers, maar we kijken ook vooruit." Ook Traas ziet parallellen én verschillen. ,,We ervaren nu ook We ervaren nu ook een stukje onvrijheid, omdat we niet kunnen doen wat we willen -Stef Traas, directeur Bevrijdingsmuseum een stukje onvrijheid, omdat we niet kunnen doen wat we willen. Maar gelukkig vliegen de bommen en granaten ons niet meer om de oren." Kijk op pzc.nl/video Vrijheidsvuur in Zeeland BEVRIJDINGS FESTIVAL ZEELAND Stef Traas bracht de vlam gisteravond van Wageningen naar Vlissingen, waar commisaris van de koning Han Polman het vrijheidsvuur (hier in opbouw) ontstoken heeft. foto lex de meester App Store Waterschap houdt 1,7 miljoen over Download In de ONTDEK HET OP Google Play

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29