Grauwsluier over 5 mei 600ondernemers melden zich voor verhuur aan toeristen CORONAVIRUS IJs PLUS Sluis voor coronatijd Zaak-Hrieps: vijf mensen zijn niet langer verdacht 2 Commentaar Iederland viert vandaag de bevrijding. Onder een slecht gesternte. Want we zijn nog niet van corona af. Het virus zal de wereld waarschijnlijk nog lang beheersen. Dat le vert allerlei zeer vervelende vrijheidsbeperkingen op. Kun je oude en zieke mensen zo lang isoleren? Wordt de economi sche schade niet te groot? Is het nodig om privacy in te leve ren? Zo legt het coronavirus een grauwsluier over deze 5 mei. De bijzondere omstandigheden mogen de aandacht niet af leiden van de essentie van Bevrijdingsdag. Hier en daar wordt de bezetting door de Duitsers vergeleken met de greep die co rona op ons heeft. Dat is alleen logisch waar het een paar prak tische zaken betreft. Het grote verschil tussen een oorlog en een pandemie is, dat mensen elkaar het eerste aandoen en dat het tweede hen overkomt. De Holocaust is geen ziekte, maar een bewuste daad van mensen. In Europa bewaren we - door schade en schande wijs geworden - al 75 jaar de vrede. Maar tegen een pandemie kunnen we weinig doen. We vieren terecht jaar op jaar dat de gruwelen van de oorlog al zo ver achter ons liggen. En we zullen er vast en zeker alles aan doen om de vrede te bewaren. Daarbij helpt wellicht het besef dat ziekten en natuurrampen volstrekt willekeurig om zich heen grijpen. Dat we allemaal kwetsbaar zijn. Met zo'n grote gemeenschappelijke vijand is het heel vreemd dat we het elkaar ook nog moeilijk maken. Een pandemie overkomt ons, maar een oorlog doen we elkaar aan Die waren tot i mei verboden door de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ). Reden voor het inperken van de toeristenstroom was het voorko men dat de druk op de zorg in Zee land te hoog zou oplopen. Inmid dels is het aantal coronapatiënten in de Zeeuwse ziekenhuizen gedaald en vindt de VRZ het verantwoord ALMANAK om de deur voor verblijfstoeristen op een kier te zetten. Eigenaren van een vakantieverblijf mogen er zelf weer gaan slapen. Voorwaarde is wel dat dat verblijf eigen, vaste sa nitaire voorzieningen heeft. Ondernemers mogen 15 procent van hun slaapplaatsen verhuren. Sinds vrijdagmiddag konden zij zich laten registreren. De teller stond gisteren op 596. De VRZ kijkt de registraties na en verwacht mor gen te kunnen melden om hoeveel slaapplaatsen het in totaal gaat. De VRZ denkt morgen te weten om hoeveel slaapplaatsen het gaat 'Eén ijs is geen ijs', is de veelge bruikte leus van die gulzige Walchenaar. Telkens als er ijs wordt opgediend als dessert, hanteert hij deze zelfverzonnen leus om meerdere ijsjes naar binnen te werken. Dit tot erger nis en afschuw van zijn gezins leden. Onlangs bedacht zijn oudste dochter dat zij de leus ook in haar eigen voordeel kon gebrui ken. Toen er maar één ijsje meer in het doosje zat sprak zij gede cideerd: ,,Die is dan voor mij. Want jij zegt altijd dat één ijs geen ijs is. Dus kan je er net zo goed géén nemen." Veteranen verrast met witte anjer en gedichten Het is de eerste keer dat de gemeente zoiets doet. Zeeuwen blijven 50Plus trouw MIDDELBURG Zoutelande grootste radioklassieker De Sluise economie drijft op de winkelende, etende en drinkende Belgen. En die zijn er nu even niet door de afgesloten grens. Het is een wonderlijk zicht. Een bijna lege Groote Markt in Sluis. Een stuk ofvijf auto's staan er. Twee dames worstelen met de nieuwe parkeerautomaten, verder is het stil in het doorgaans altijd levendige stadje. Sluis wordt economisch keihard geraakt door de coronacrisis. Niet alleen omdat de toeristen wegblij ven, ook en vooral vanwege de afge sloten grens. De Sluise economie drijft op de winkelende, etende en drinkende Belgen. Zeker tot 8 juni moet Sluis op een houtje bijten. A-locatie ,,Ik schat dat we toch zeker voor ze ventig procent afhankelijk zijn van Vier vrouwen en een man worden niet langer verdacht van betrokken heid bij de roofoverval na muziek festival Hrieps. Het Openbaar Mi nisterie seponeert hun zaken we gens gebrek aan bewijs. Het aantal overgebleven verdachten staat nu op acht. Het onderzoek naar de brute roof, waarbij drie mannen aan de haal gingen met de dagopbrengst van 500.000 euro, is bijna afgerond. Jus titie had vijftien verdachten in het vizier, maar tegen twee van hen stopte de vervolging al eerder om dat het Openbaar Ministerie het be wijs niet rond kon krijgen. ,,We hebben alles uit de kast gehaald om een goed beeld te krijgen van wat er precies is gebeurd", zegt Martine Pilaar van het OM. ,,Als er geen wettig en overtuigend bewijs is, se poneren we. Of de coronacrisis hierbij van invloed is geweest? Ab soluut niet!'' Familieleden Van de acht mensen die nu nog ver dacht zijn, hebben er zes vorig jaar meegedaan aan de woning-overval, zo denkt het OM. De anderen zou den op één of andere manier heb ben geholpen. Ze worden ook ver dacht van witwassen. Onder de acht verdachten, die het onderzoek in vrijheid afwachten, zijn vijf fa milieleden. dinsdag 5 mei 2020 II Bijna zeshonderd ondernemers in de recreatiesector hebben zich geregistreerd om 15 pro cent van hun slaapplaatsen aan toeristen te mogen verhuren. Zij maken gebruik van de versoepe ling van de coronaregels voor 'recreatieve overnachtingen'. Theo Giele Middelburg Tip? redactie@pzc.nl THOLEN 134 veteranen uit de ge meente Tholen werden gisteren verrast aan hun voordeur. Ze ontvingen een brief van burgemees ter Ger van de Velde, een witte anjer en gedichten geschreven door leerlin gen van basisschool Ter Tolne. De veteranen kregen dat als blijk van waardering en dankbaarheid, laat een woordvoerder van de gemeente weten. „Voor hun inzet tijdens de oor log, politionele acties in Nederlands-Indië of bij vredesmissies." VLISSINGEN Geen enkele Zeeuwse volksvertegenwoordiger van 50Plus stapt over naar de Partij voor de Toekomst, de nieuwe be weging van Henk Krol. In Zeeland is 50Plus ver tegenwoordigd in de ge meenteraad van Terneu- zen en Vlissingen, in het waterschap Scheldestro- men en in Provinciale Staten. De Zeeuwse 50Plussers hebben giste ren met elkaar gesproken over de scheuring in de partij. Voormalig partijlei der Henk Krol stapte zondag op. Samen met Kamerlid Femke Merel van Kooten begint hij de Partij voor de Toekomst. Het liedje Zoutelande van Bl0f en Geike Ar- naert is verkozen tot de grootste klassieker van de Top 30 van Radio 2 in België. Die hitlijst be staat vijftig jaar. Daarom konden de luisteraars van Radio 2 Top 30 stemmen wat door de jaren heen de populair ste liedjes zijn. In de Top 100 van klassiekers die zo is ontstaan, blijft de hit van Blef en Geike Ar- naert Rood van Marco Borsato en Dancing queen van ABBA voor. In Nederland is Zoute- lande het succesvolste Nederlandstalige liedje aller tijden. De crisis Guido van der Heijden Sluis Frank de Puijt van Groosman Mode: ,,We hebben hier in Sluis met een unieke situatie te maken." FOTO'S PETER NICOLAI Eldridge Pentury Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26