Waar blijft de psychische hulp in deze tijd? 5, Laten we erkennen dat er ook een psychische pandemie gaande is 17 René Diekstra 'Iedere arts zou zich bij de leeftijdsgroep vanaf 45 jaar meteen moeten afvragen: kan de overgang een rol bij de klachten spelen? een burnouttraject terecht, dan is dat niet alleen een kostbare misser, maar ook nog eens een aanpak die vaak niet werkt, zegt Van Heest: ,,Vaak worden de klachten dan alleen maar erger. Vrouwen krijgen rust en soms ook antidepressiva voorgeschreven en de echte oorzaak - de hormoon veranderingen - wordt niet aange pakt." Dat is misschien wel de duidelijk ste aanwijzing: hoe voel je je wan neer je, eventueel onder begeleiding, aan de slag gaat met de hormoon balans in je lijf? „Alleen al de moge lijkheid dat het geen burn-out is, maar de overgang geeft vrouwen vaak weer lucht'', weet Van Heest. ,,Vrouwen zeggen vaak achteraf: had ik toen maar meer informatie gehad over de overgang, dan had ik me niet zo rot gevoeld'', zegt gynaecoloog Van Dijken. Kortom, bij twijfel: pak de hormo nen aan. Van Heest: ,,Met voeding, beweging en ontspanning kom je vaak een heel eind. Onze Care for Women-specialisten zien vrouwen gemiddeld twee tot drie keer bij een consult, daarna hebben ze hun leven weer op de rit.'' Ook Van Dijken ziet vrouwen binnen enkele weken opknappen met hormoontherapie: ,,Na drie maanden voelen ze zich als herboren. Ik ben mezelf weer, zeggen ze dan.'' Helpt dit niet? Dan hebben de klachten niet met de over gang te maken. Wat te doen? Een derde van alle werkende vrou wen tussen de 45 en 60 jaar - zo'n een miljoen vrouwen - verzuimt regelmatig van het werk door over gangsklachten, bleek uit een groot onderzoek van het Nij Smellinghe Ziekenhuis in Drachten. Zonde en vaak onnodig, zeggen Van Dijken en Van Heest. Hun tips: eet je, sinds we in die corona crisis zitten begin ik me echt oud te voelen. Ze hebben het voortdurend over ouderen en V V zwakkeren alsof dat één pot nat is, en één grote risicogroep is. Ze roepen zelfs 'waarom zouden we de economie opofferen voor al die ouderen die binnenkort toch dood gaan?''' Terwijl ik de tranen bij de dame (71) hoor opkomen, vervolgt ze: ,,Je voelt je als oudere inmiddels tweederangsburger, een last, een obstakel. Ik hoorde laatst iemand op de radio zeggen: 'hadden we geen ouderen, hadden we geen coronacrisis'.'' Uit de keren dat ik haar heb ontmoet, ken ik haar als een rustige, intelligente, wijze vrouw, die vóór de coronacrisis als vrijwilliger com puterles gaf aan 60-plussers en ook ander vrij willigerswerk deed. Maar als we doorpraten - ze heeft me via een bevriende relatie om een telefonisch consult gevraagd - blijkt dat ze zich al weken onrustig, boos en angstig voelt. Tot op het panische af soms. Haar beste vriendin, met wie ze veel telefo nisch en via Skype contact had, is op een ic overleden, naar alle waarschijnlijkheid aan een coronabesmetting. Sindsdien is ze in depres- sieve rouw gedompeld, zo maak ik op uit het gesprek. Ze heeft duidelijk psychologische hulp nodig, heeft haar huisarts daar ook om ge vraagd, maar op korte termijn lukt dat niet. Ter wijl ik naderhand probeer toch hulp te regelen, vraag ik me af hoeveel ouderen zich momenteel psychisch in dezelfde situatie bevinden. Als oudere ben je inderdaad kwetsbaarder voor besmetting. Je loopt meer risico mensen uit je vrienden- en kennissenkring te verliezen, niet zelden op een vreselijke manier en zonder afscheid te hebben kunnen nemen. Een reken som. Als op iedere oudere coronadode er vijf nabestaanden zijn die daardoor emotioneel en sociaal diep ontredderd raken, dan hebben we inmiddels tienduizenden psychologische hulp- behoeftigen zoals zij. Laten we daarom alsje blieft ophouden ouderen te discrimineren, erkennen dat er ook een psychische pandemie gaande is en regelen dat daarvoor in voldoende mate emotionele beschermingsmiddelen beschikbaar komen. Diekstra hoort ontreddering bij een oudere dame die te veel narigheid meemaakt in coronatijd. dinsdag 5 mei 2020 GO - DORENDA VAN DIJKEN Bedenk dat de klachten door de overgang kunnen komen. Dit geldt zeker ook voor zorgverleners. Van Heest: „Iedere arts zou zich bij deze leeftijdsgroep meteen moeten af vragen: kan de overgang een rol spelen?'' 1 Maak het bespreekbaar. Uit Brits onderzoek blijkt dat vrouwen het moeilijk vinden om overgangsklach ten te bespreken met een jonge, mannelijke leidinggevende. Uit het zelfde onderzoek blijkt ook dat het helpt als op de werkvloer begrip is voor de klachten. 1 Schaam je niet. Het is vreemd, vindt Van Dijken: ,,Als je slecht slaapt omdat je een baby hebt, heeft iedereen daar begrip voor. Maar als je wakker ligt vanwege nachtelijke zweetpartijen, is dat ineens een taboe.'' 1 Denk in oplossingen. Soms is een kleine aanpassing op de werkvloer al voldoende om uitval te voorko men. 1 Wees niet bang voor een hor moontherapie. Van Dijken: ,,Het is jammer dat nog steeds veel men sen denken dat je daar kanker van krijgt. Maar als je de anticonceptie pil slikt, krijg je meer hormonen bin nen. In Nederland maakt 5 procent van alle vrouwen gebruik van hor moontherapie tijdens de overgang, in het buitenland is dat zelfs wel 25 tot 40 procent. Terwijl het effect enorm kan zijn. Vrouwen zeggen letterlijk tegen me: Eindelijk is de zon weer gaan schijnen.'' Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17