GEZOND De vraag die veel te weinig wordt gesteld: Vraag het onze specialisten 16 Als je last hebt van een kort lontje, slecht slapen of concentratieproblemen koers je dan af op een burn-out of zit je in de overgang? Zo zie je het verschil. Helpt L-theanine me te ontspannen in de coronatijd? Ik durf vrouwen in bed niet te vragen of ze wel echt genieten Met corona op de ic en na afloop PTSS: Wat is dat precies? et lijkt alsof alles je ineens te veel wordt. Je bent een werkende vrouw tussen de 45 en 60 jaar en hebt naast bovengenoemde klachten ook nog eens last van vermoeidheid en stemmingswisselingen. Dikke kans dat een huis- of bedrijfsarts aan een burn-out denkt, net als de meeste vrouwen zelf overigens. Maar deze klachten kunnen ook worden veroorzaakt door hormoonschom melingen als gevolg van de overgang. Het onderscheid is vaak lastig te maken, zegt Dorenda van Dijken, gynaecoloog van het OLVG in Am sterdam: ,,Door overgangsklachten - slecht slapen bijvoorbeeld - kun je werkstress minder goed hanteren, raak je vermoeid en eerder opge brand. Het één hangt samen met het ander.'' Tel daarbij op dat het leven van veertigers overvol kan raken met een drukke werkweek, puberende kinde ren die dwarsliggen en de mantel zorg voor ouder wordende ouders en het is niet zo vreemd dat zowel artsen als vrouwen zelf aan een burn-out denken, zegt ook Cathérine van Heest, oprichter van Care for Women, een organisatie voor vrou wen met hormonale klachten: ,,Je moet veel ballen in de lucht houden in een periode dat je lijf minder goed gaat functioneren door de hormoon veranderingen. Als je daar een tijdje mee doortobt, is het niet verwonder lijk dat je zelf op een gegeven mo ment ook aan een burn-out denkt.'' Hoe weet je of het om een burn-out of de overgang gaat? FACTOR1 In welke fase van je leven ben je? De eerste bepalende factor is helder: mannen kunnen de optie 'overgangs klachten' gevoeglijk schrappen. De tweede aanwijzing - leeftijd - is wat minder zwart-wit. Als dertiger of zestiger is de kans groter dat het om een burn-out dan om overgangs klachten gaat, maar ben je als vrouw tussen de pakweg 40 en 60 jaar, dan zouden hormoonschommelingen de oorzaak kunnen zijn. Het moment dat de laatste menstruatie plaats vindt, de menopauze, ligt weliswaar gemiddeld rond het 51ste levensjaar, maar al in de jaren ervoor kunnen de hormoonniveaus schommelingen vertonen. Van Dijken: „Overgangs klachten kunnen twee tot tien jaar duren.'' Ook als je nog geen opvlie gers hebt en nog gewoon menstru eert, stelt Van Heest: ,,Het is een mis verstand dat de overgang niet is begonnen zolang je nog ongesteld wordt.'' FACTOR2 Wat verandert er allemaal? Het k^n een duidelijk signaal zijn: je huid wordt minder elastisch - je krijgt meer rimpels - en je haar wordt dunner. Van Dijken: ,,Je steun- weefsel wordt slapper, waardoor je vaker blaasontsteking kunt krijgen. En de manier waarop je lichaam vet opslaat verandert; er ontwikkelt zich een buikje dat bijna niet weg is te krijgen, hoe hard je ook traint. Je figuur verandert van een peer in een appel.'' Ook hier geldt: zie je nog niets van dergelijke veranderingen, dan wil dat niet zeggen dat de over gang nog niet is begonnen, waar schuwt Van Heest: ,,Ver voordat je het aan de buitenkant ziet, kan het veranderingsproces in je lichaam al begonnen zijn. Een van de eerste lichamelijke aanwijzingen die kan duiden op een beginnende overgang is vaak gewrichtspijn. Je staat 's och tends strammer op, krijgt het deksel niet zo makkelijk meer van de jam pot gedraaid. Zeker wanneer dit gepaard gaat met slechter slapen en stemmingswisselingen moet je aan de overgang denken.'' FACTOR3 Helpen hormonen? Kom je met overgangsklachten in dinsdag 5 mei 2020 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl VOEDINGSDESKUNDIGE NICOLE DE ROOS In deze tijd van corona ervaren veel mensen zorgen en onrust. Helpt dan een voedingssupple ment als L-theanine, dat angst en stress zou verminderen? Deze werkzame stof komt voor in thee, in wisselende hoeveelheden. Recent verscheen een artikel waarin negen wetenschappelijke onderzoeken naar de rustgevende werking van L-theanine wer den besproken. De onderzoeken waren uitgevoerd bij kleine groepen jongvolwas senen die gedurende enkele weken dagelijks een placebo of 200 tot 400 mg L-theanine innamen. Ter vergelijking: dat komt neer op minimaal acht koppen thee per dag. De onderzoekers concludeerden dat de inname van L-theanine de deelnemers beter liet pres teren onder acute stress. Minder bewijs was er voor de werking bij langdurige stress. Het supplement is 'ff wellicht nuttig als je examen doet, maar niet om je coro- nazorgen te verlichten. Wil je ontspannen, zet je tv en mobiel dan even uit, en geniet van je favoriete thee! SEKSCOACH CARLA RUTGERS U bent bang dat ze toneel spelen? Veel mannen en vrou wen kijken op jonge leeftijd porno, dat vaak een mannelijke fantasie uitbeeldt. Bij gebrek aan betere voorlichting nemen vele jongeren aan dat seks draait om iets fysieks, om een beperkt aantal han deling (pijpen, beffen, penetratie), je sexy gedragen en dat het is gericht op een pres tatie (orgasme), HUISARTS RUTGER VERHOEFF In het nieuws wordt PTSS (posttraumatische stressstoor nis) vaak genoemd als één van de meest heftige psychische gevolgen van een opname op de ic als gevolg van een coro nabesmetting. Maar wat is het? PTSS is een stress aandoening die kan ont staan na een trauma, bij voorbeeld een oorlog, sek sueel geweld of na andere ingrijpende gebeurtenis sen. Denk hierbij ook dus vooral 'doen' en niet (samen) 'zijn'. Dit eenzijdige beeld van seks wordt de norm en jonge mensen volgen vanuit onzekerheid deze norm om maar normaal te worden gevonden. Ze komen er niet aan toe te onderzoeken, te voelen en te communiceren wat ze fijn vinden en wat niet. Seks is bedoeld als een speel veld: ontdekken, spelen, expe rimenteren om te ervaren en te voelen wat voor jou (en je part ner) plezierig en fijn is. Het hoeft niet perfect te zijn, je hoeft niet te pleasen en zeker geen toneel te spe len. Je zou je sekspart ners en jezelf een plezier doen om ze het boven staande te vertellen. aan alle toestanden op de ic's. Het trauma blijft zich herhalen in uw gedachten of dromen. Dit kan uitmonden in stress, slecht slapen, prikkelbaarheid en verminderd levensplezier. Daarnaast kunnen voorwerpen of situaties, die u doen denken aan het trauma, angstklachten opwekken, zoals hartkloppin gen en transpireren, met als gevolg dat u steeds meer situ aties uit de weg gaat. Bij PTSS heeft u hulp nodig van anderen. Bespreek het met uw naasten en maak een afspraak met uw huis arts. De therapie bestaat uit verwerking: traumage- richte psychotherapie of EMDR, soms in combina tie met antidepressiva. Opgebrand of in de overgang DOMINIQUE PRINS Hormoonschom melingen beginnen ver voordat vrouwen zelf aan de over gang denken. Van daar dat klachten vaak onterecht aan een burn-out wor den toegeschreven. ILLUSTRATIE HELEN VAN VLIET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16