CORONAVIRUS eerst je garage, nu je autoverzekering 'Vrijwillig' salaris inleveren independer experts in financieel inzicht ECONOMIE 13 We willen niet straks wakker worden in een samenleving met Chinese toestanden ARBEIDSVOORWAARDEN In de plannen voor na de lockdown zijn maar weinig zaken heilig. Plannetjes, proefballonnetjes en noodgrepen van werkgevers, win kels, horeca en overheid laten zien hoe wanhopig we proberen de cri sissituatie snel achter ons te laten. De kabinetsplannen om in re cordtijd een corona-app te lance- ren, vielen al door de mand van wege openlijke en verborgen pri- vacyzonden bij de opzet en ont wikkeling ervan. En vorige week zei onderwijsminister Ingrid van Engelshoven dat studenten moe ten accepteren dat ze digitaal wor den gevolgd bij online examens. ,,In deze tijd moet iedereen soms dingen accepteren die we minder prettig vinden." Dat is dezelfde overheid die nog geen twee jaar ge leden pal stond voor strengere Eu ropese privacyregels. Aan alle kanten wordt aan ver worvenheden getornd. Wie aan de Zuidas flexkantoor Tribes binnen stapt, wordt door een warmteca mera gecontroleerd. Is de tempera tuur te hoog, 'dan wordt men ver- zocht huiswaarts te keren'. Wie bezwaar maakt, mag op verzoek nog eens zijn temperatuur laten opnemen. Volgens de topman van Tribes is het toegestaan, omdat er geen gegevens worden opgeslagen en slechts de temperatuur wordt getoond. Privacywaakhond Autoriteit Persoonsgegevens (AP) is het hier volstrekt mee oneens en laat door schemeren dat ze eerdaags weleens een bezoekje aan Tribes kunnen gaan brengen. ,,Het is verboden om mensen met thermometers of thermische camera's te controle ren op koorts om zo hun gezond- heidsgegevens te verwerken", zegt AP-voorzitter Aleid Wolfsen zon der voorbehoud. ,,Een ondernemer mag geen dokter spelen. Dit is een ernstige overtreding van de priva cywet. Als dit gebeurt, zullen we handhaven.'' Wolfsen legt uit dat werkgevers denken dat ze dit wel mogen als ze toestemming krijgen van het personeel. ,,Maar in een ar beidsrelatie is geen sprake van ge lijkwaardigheid. Een werknemer kan zich onder druk gezet voelen om toestemming te geven." Hoe het zit met andere maat regelen die al zijn ingezet, is min der duidelijk. In het kantoor van de Amsterdamse vastgoedadviseur Cushman Wakefield wordt met sensoren vastgesteld of er niet te veel mensen bij de koffieautomaat staan. ,,In het volgen van mensen zitten gevoeligheden", erkent de bedenker. ,,Maar we doen het op vrijwillige basis en zien de stro men, niet de mensen zelf." Uit de Verenigde Staten zijn er ook genoeg voorbeelden. Zo zijn er bedrijven die controleren hoeveel aanslagen werknemers op hun pc maken, en of ze wel de hele dag door achter hun pc zitten en elke videovergadering frequenteren. Chinese toestanden Wolfsen begrijpt de redenering achter de controlemaatregelen wel, maar zegt dat de consequenties ongewenst zijn: „Natuurlijk willen we allemaal zo snel mogelijk weer aan het werk en deze crisis achter ons laten", aldus Wolfsen, ,,maar we willen niet over een paar maan den wakker worden in een samen leving met Chinese toestanden, waarin de werkgever voortdurend met je meekijkt, zelfs je zorggege- vens kan inzien en daaraan allerlei consequenties verbindt." Dat nu ook Amsterdamse clubs en popzalen voorstellen bezoekers met warmtecamera's te balloteren, kan waarschijnlijk wel door de beugel, mits het van tevoren duidelijk wordt gemaakt. Het zelfde geldt voor supermarkten die op 'ouderenuurtjes' jongeren wei geren, of clubs die even alleen jon geren toe willen laten, omdat die volgens de statistieken minder be vattelijk zijn voor coronabesmet ting. Maar: ,,Een werkgever zou dat nooit mogen doen", zegt een woordvoerder van het College voor de Rechten van de Mens. ,,Dat is leeftijdsdiscriminatie. Mensen uitsluiten van arbeid op basis van leeftijd zou onwenselijk zijn." Je autoverzekering. Die kan vast beter of voordeliger. En dat is ook nog eens zo geregeld. Nu je net je garage flink hebt opgeruimd, is het een mooi moment om ook je autoverzekering eens door de wasstraat te halen. Want daar valt vaak flink op te besparen. En bij Independer krijg je ook nog eens een gratis Pluspakket bij je autoverzekering. Kijk wat je bespaart op lndepender.nl. Bespaar eenvoudig op je vaste lasten dinsdag 5 mei 2020 gen (of het laten vervallen ervan), uitstel van betaling van vakantiegeld of winstdeling; het zijn maatregelen die in Neder land niet mogen worden opge legd. Maar er kan altijd worden 'gevraagd' vrijwillig in te stem men. Succesvolle instrumenten om de impopulaire maatregelen door te drukken zijn de groeps druk ('Met z'n allen kunnen we dit varkentje wassen') en al dan niet suggestieve verwijzingen naar reorganisaties. Zoals bij Signify: ,,Het doel is werknemers bij elkaar te kunnen houden, zodat we met onze teams op volle sterkte verder kunnen als er straks licht is aan het einde van de tunnel.'' Of medewerkers die instemmen met het salarisoffer gevrijwaard zijn van ontslag, meldt het voor stel dan weer niet. 'We plannen voor 70 procent van onze collega's een reductie van ongeveer 20 procent van hun salaris.' Met vriendelijke groet, Greg Case, topman van verzekeraar AON. Case stuurde dit vorige week aan zijn 50.000 werknemers, van wie 2600 in Nederland. Behalve privacy liggen ook ar beidsvoorwaarden onder vuur. Profclubs overwegen spelers te vragen loon in te leveren. Lampengigant Signify - het voormalige Philips Lighting - vraagt werknemers drie maan den lang een dag per week min der te werken en zo 20 procent loon in te leveren. Horeca Ne derland schermt met het tijdelijk stopzetten van de opbouw van vakantiedagen en pensioen. Een salarisreductie, verplicht laten opnemen van vakantieda- Privacy van werknemers staat zwaar onder druk Kantoren die de temperatuur van werknemers opnemen, clubs die ouderen weren en be drijven die om loonoffers vra gen: de coronacrisis zet onze privacy en onze (arbeidsrech ten onder druk. Herman Stil Amsterdam —Aleid Wolfsen, Autoriteit Persoonsgegevens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13