CORONAVIRUS Kritische corona-artsen Rusland vallen uit het raam f ~'/f- 'V liindell 'Voor het eerst bang om zelf ziek te worden' EUWS 11 Geniet thuis van de beste ebooks Volgens een lokale krant duikelde ambulance-arts Aleksandr Sjoele- pov afgelopen zaterdag in de stad Voronezj van de tweede verdie ping van zijn ziekenhuis naar be neden. Hij ligt in kritieke toestand met een schedelbasisfractuur op de intensivecareafdeling. Op 22 april was bij Sjoelepov het coronavirus vastgesteld, al toonde hij geen ziektesymptomen. Daar om liet de leiding hem gewoon doorwerken, maar zonder be schermende middelen. Dezelfde dag beklaagde Sjoelepov zich sa men met een collega via een film pje op internet. ,,We zijn geïnfec teerd met het coronavirus, maar worden gedwongen door te wer ken. We worden niet uit de ploe gendienst gehaald. Wat moeten we doen? Als u dacht dat dit soort ver halen allemaal nep waren, dan heeft u hier de feiten uit eerste hand'', zegt paramedicus Alek sandr Kosjakin, die met Sjoelepov samenwerkt. Emotie Drie dagen later plaatst Sjoelepov opnieuw een filmpje op internet. De arts zegt nu, na een diepe zucht, dat hij in een opwelling van emotie heeft gehandeld. Ook zegt hij dat hij wel is vervangen in de ploeg en dat hij nu verpleegd wordt in het ziekenhuis. Tevens geeft hij aan dat er voldoende beschermingsmid delen zijn in het ziekenhuis (zijn collega Kosjakin had gezegd dat dat niet zo was) en dat hij geen alar- merende oproepen meer zal doen. De internetkrant Meduza.io, een van de weinige Russischtalige uit gaven die niet onder de plak van het Kremlin zitten, schrijft dat de redactie contact heeft gehad met Sjoelepov. Hij vertelde inderdaad besmet te zijn, maar wilde uit angst voor represailles niet veel meer zeggen dan dat. In Zvezdny gorodok, even ten oosten van Moskou viel op 24 april Natalja Lebedeva, de leidingge vende arts van een EHBO-post uit het raam. Ze was ook met corona besmet en de officiële lezing luidt, dat Lebedeva is overleden door een 'ongeval'. Het televisiekanaal REN TV meldt dat ze uit het raam is ge- De situatie was catastrofaal, maar is nu beter. Vooral in de grotere ziekenhuizen vallen en volgens de krant Mos- kovski Komsomolets zou ze eerder gemeld hebben zelfmoord te wil len plegen, vanwege het feit dat ze corona in haar ziekenhuis niet heeft kunnen tegenhouden. Een dag eerder viel plaatsvervan gend hoofdarts Jelena Ne- pomnjasjtsjaja uit het raam van een ziekenhuis in Krasnojarsk na dat ze volgens een regionale tv- zender een videoconferentie had gehad met de regionale minis ter van Volksgezondheid. Die wilde een gebouw van haar zie kenhuis inrichten als corona-afde ling. Nepomnjasjtsjaja was daarop tegen, vanwege gebrek aan be schermende middelen. Ze over leed afgelopen vrijdag aan de ver wondingen die ze bij haar val had opgelopen. Woordvoerder Ivan Konovalov van de onafhankelijke Alliantie van artsen kan niet zeggen of de drie gevallen rechtstreeks te maken hebben het feit dat de art sen zich kritisch hebben uitgela ten over het coronabeleid van hun superieuren of regionale bestuur- ders. ,,We zijn geen inspectie en doen zelf geen onderzoek'', zegt hij. Wel vertelt hij dat artsen in heel Rusland bij tijd en wijle door hun superieuren worden be dreigd met ontslag, als ze vertellen over de situatie in de ziekenhui zen. ,,Op medici die zich ontevre den tonen over de tekorten aan maskers en handschoenen, wordt grote druk uitgeoefend. Een arts uit de regio Leningrad die in No- vaja Gazeta (een oppositiekrant, red.) vertelde over een tekort aan beschermingsmiddelen, is de laan uit gevlogen.'' Volgens Konovalov is zelfs rechtsvervolging mogelijk, wegens het verspreiden van 'leugenachtige informatie'. De Doema, de Russi sche Tweede Kamer, heeft die mo gelijkheid onlangs vanwege de co ronacrisis goedgekeurd. Internet- krant Meduza.io schrijft dat er te gen Aleksandr Kosjakin uit Voro- nezj een strafzaak is geopend. Meer besmettingen Elke dag worden in Rusland meer besmettingen gemeld. Er zijn nu zo'n 145.000 Russen geïnfecteerd. Door de voortdurende toename werken artsen onder enorme stress, zegt Konovalov, soms de klok rond. Hij denkt dat de val van de drie artsen er mogelijk mee te maken heeft. ,,Onze artsen zijn al- tij d bang voor sancties. Dat was al tijd al zo, maar de coronacrisis heeft de situatie alleen maar ver slechterd. Soms werken ze bijna zonder uit te rusten, ze willen voortdurend levens redden en hebben in veel gevallen geen be scherming. Dat kan ernstige ge volgen hebben, zoals we nu zien met die drie artsen'', zegt Konova- lov. Een lichtpuntje ziet hij ook: de regering maakt werk van de leve ring van beschermingsmiddelen. ,,De situatie was catastrofaal, maar is nu beter. Vooral in de gro tere ziekenhuizen.'' OP DE INTENSIVE CARE oor het eerst in zes we ken was ik een weekend vrij. Ik moest mezelf be heersen om thuis niet in te loggen in het ziekenhuissysteem. Zondag ben ik in mijn eentje gaan varen om alles een beetje te verwerken. Ik realiseerde me hoe ongeloof lijk heftig alles is geweest. Toen we in het ziekenhuis begonnen met opschalen, werd er regelmatig ge zegd 'dit lukt ons niet'. Tóch kre gen we het voor elkaar. Met twin tig jaar ervaring als arts ben ik wel wat gewend. Maar niet deze inten siteit en hoeveelheid patiënten. En een nieuw virus dat ik niet volle dig in de vingers heb. Ik dacht ook: gelukkig ben ik (nog) niet ziek geworden. Of mijn gezin. Het kan mij óók overkomen. Nooit eerder was ik bang om tij dens mijn werk besmet te raken. Ook niet bij patiënten met een in fectie. Mijn weerstand is goed, ik let op de hygiëne. Maar dit corona virus is linke soep. We gaan op onze ic steeds meer terug naar normaal. Voorlopig houden we vijf extra ic-bedden, want er zullen nieuwe patiënten bijkomen. In het begin zei ik: deze wedstrijd gaan we winnen. Voor mijn gevoel is de eerste helft voor bij en staan we op voorsprong. Nu moeten we alles geven tijdens de tweede helft.'' Het voordeel van PZC Lees nu onze bestsellers Van roman tot thriller. Van fictie tot non-fictie. Als je even wilt ontsnappen aan de realiteit, dwaal dan af naar een andere wereld met onze ebooks. Lees bijvoorbeeld het spannende 'Ik weet waar je woont' of detective 'De vereniging van linkshandigen'. Liever een roman? Lees dan 'De nachtstemmer'. Er is voor ieder wat wils, dus bestel snel! Bekijk het complete aanbod op pzc.nl/ebooks IK WEET WAAR JEWOONT dinsdag 5 mei 2020 PC De afgelopen twee weken zijn drie Russische artsen die be trokken waren bij de bestrijding van het coronavirus uit een raam gevallen. Een onafhanke lijke vakbond van artsen spreekt van grote psychologi sche druk op het medisch per soneel. Joost Bosman Moskou Artsen aan het werk op een ic in Moskou. Vooral in kleinere zie kenhuizen is gebrek aan beschermingsmiddelen. foto ap -Ivan Konovalov, woordvoerder Alliantie van artsen Michael Frank Dordrecht Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweit zer ziekenhuis in Dordrecht en geeft een inkijkje in zijn werk. Deel 30: 'Op voorsprong na de eerste helft'. - Jamaica Vink nacht stemmer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11