Kim Jong-un blijkt nog te leven Penningmeester Denk stapt op, conflict ettert door Geopend! vanderGarde NIEUWS 13 Doodgewaande dictator Noord-Korea opent fabriek 'Koning Carlos ontving 1,7 miljoen euro' De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un stond plotsklaps volop in de schijnwerpers van de staatsme dia bij de opening van een kunst mestfabriek. De schaar voor het doorknippen van een rood lint werd hem aangereikt door zijn zus, Kim Yo-jong. „Waarom hij zolang uit beeld is geweest, is niet te zeggen'', aldus Korea-specialist Remco Breuker. ,,We weten nu in ieder geval zeker dat hij leeft en dat zijn zus nog altijd een prestigieuze positie bekleedt.'' Zijn afwezigheid op 15 april bij de festiviteiten rond de geboorte dag van zijn grootvader Kim Il- sung, de belangrijkste feestdag van het jaar in Noord-Korea, voedde geruchten dat er iets aan de hand zou zijn met Kim Jong-un. Som migen hielden het op een zware ziekte, anderen op een ingrijpende (hart)operatie. Volgens een Zuid- Koreaanse analist was hij zelfs overleden. Het is ook mogelijk dat Kim enige tijd in een zelfgekozen quarantaine is gegaan met het oog op de corona-uitbraak. De dictator van Noord-Korea behoort met zijn overgewicht tot de risicogroepen. Het publiek bij de kunstmestfa- briek droeg gezichtsmaskers, maar of dat direct verband hield met het coronavirus, bleef onduidelijk. Kort na de 'wederopstanding' van Kim deed zich een schietincident voor in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea. Zuid-Korea meldde dat een grens post in Cheorwon onder vuur was genomen. Zuid-Koreaanse grens wachten schoten daarop terug. Niemand zou gewond zijn geraakt. Het is de eerste keer in drie jaar dat de gedemilitariseerde zone wordt opgeschrikt door wapenge kletter. In 2017 kwam het tot een schietpartij toen een Noord-Kore- aanse grenswacht naar het zuide lijke deel van de zwaarbewaakte zone vluchtte. Waarom Noord-Ko- rea het vuur opende, is onduide lijk. De legerleiding in Seoul houdt rekening met 'een ongelukje'. MADRID De Spaanse koning Juan Carlos heeft in 2010 een gift van 1,7 miljoen euro ont vangen van zijn Bahreinse collega koning Hamad. Dat heeft Arturo Fasana, die Juan Carlos' Zwitserse bankreke ning beheerde, gezegd tegen de Zwitserse justitie. Dat schrijft de krant El Pas De vader van de huidige koning Felipe wordt volgens Fasana 'zeer gewaardeerd' in de Golfstaten. Juan Carlos kwam na een trip uit Abu Dhabi langs in Genève om het geld op zijn rekening te laten storten. Hij had een kof fertje met het geld bij zich. In Spanje en Zwitserland wordt momenteel onderzoek gedaan naar geheime fondsen die Juan Carlos zou hebben, met daarin tientallen miljoe nen aan smeergeld. Reden voor koning Felipe publieke lijk afstand te nemen van zijn vader. Hij stopte de toelage aan Juan Carlos en verwierp zijn toekomstige erfenis. In maart werd bekend dat Juan Carlos 100 miljoen dol lar zou hebben gekregen van de vorige Saoedische koning Abdullah. Zonder tegenpres tatie, verklaarde Fasana toen. De ruzie in Denk ging dit week end een nieuwe fase in toen frac tievoorzitter Farid Azarkan zijn collega-Kamerlid en partijvoor zitter Sel^ük Öztürk via een pers bericht maande geen beslissingen meer te nemen. Nadat de pen ningmeester van het partijbe stuur, Serif Uysal uit Middelburg, vrijdag was opgestapt, verboden de statuten volgens hem het over gebleven partijbestuur nog be sluiten te nemen. Öztürk re ageerde met een eigen persbe richt, waarin staat dat het bestuur volgens de statuten wél bevoegd blijft. Onduidelijk is wie nu de baas is binnen de partij. Behalve Azarkan heeft ook de jongerenbeweging Öztürk opgeroepen zijn functie neer te leggen. Maar Azarkan lijkt onvoldoende basis te hebben in de partij om zichzelf als leider te betitelen. Öztürk heeft bureau Berenschot ingeschakeld om een 'breed en onafhankelijk onder zoek in te stellen naar de ontstane situatie binnen Denk'. Azarkan vindt dat een nieuw bestuur zo'n onderzoek zou moeten instellen. Eerder zei Azarkan te vrezen dat dit conflict het einde zal beteke nen van Denk. De ruzie begon nadat voorma lig fractievoorzitter Tunahan Kuzu onverwacht aankondigde te stoppen na de volgende verkie zingen. HP/De Tijd onthulde dat Kuzu dat zou hebben gedaan om dat hij door een vrouw werd be schuldigd van seksueel over schrijdend gedrag. Na de publicatie verklaarden de overige twee Kamerleden dat Kuzu in het verleden een buiten echtelijke relatie had met de vrouw, waarna hij in 2018 korte tijd zijn fractievoorzitterschap aan Azarkan moest overdragen. Daarop beschuldigde Kuzu Öztürk in een open brief van 'broedermoord'. HARTMAN NAPOLI TUINSET TUINMEUBELEN maandag 4 mei 2020 GO Kim Jong-un is weer boven water. Na 21 dagen afwezigheid, waarin volop werd gespecu leerd over zijn lot, dook hij opeens op bij de opening van een kunstmestfabriek. Hans van Zon Rotterdam/Seoul Kim Jong-un verricht de openingsceremonie bij een kunstmestfabriek in Sunchon. foto epa Den Haag Selcük Öztürk, partijvoorzit ter van Denk. foto bart maat Het partijbestuur van Denk is uit elkaar gevallen nu de pen ningmeester is opgestapt. Onduidelijk is wie er nu de baas is in de partij. Hans van Soest Verstelbaar Voorkom wachttijden! Reserveer daarom uw shoptijd op vdgarde.nl/bevrijdingsdag OF SHOP ONLINE OP VDGARDE.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13