MM EUWS 11 Hoe een pandababy de meestbesproken baby van Nederland werd Voor het eerst in de geschiedenis is er een reuzenpandababy geboren in Nederland. Marcel Boekhoorn, eigenaar van Ouwehands Dierenpark, is dolblij. „Ik ben hier twintig jaar mee bezig geweest.'' Een klein kreetje. Daarmee diende de babypanda zich vrijdagmorgen omstreeks tien uur aan. Het 15 centi meter lange naakte beestje is de kroon op het werk van Marcel Boekhoorn - vooral bekend als miljardair, eige naar van de Hema en Ouwehands Dierenpark in het Utrechtse Rhe nen. „Dit is onwaarschijnlijk bij zonder. Ik ben hier twintig jaar mee bezig geweest; vanaf het moment dat ik de dierentuin kocht, was ik bezig panda's hierheen te halen. Ik reisde 22 keer naar China, toen had den we ze, en nu dit. Geweldig.'' Dat het Wu Wen en Xing Ya, het pandapaar dat drie jaar geleden naar Nederland kwam, is gelukt jongen te krijgen, is heel bijzonder. Boek- hoorn belt iedere dag met de ver zorgers over hun welzijn. „Er zijn maar weinig reuzenpanda's in Eu ropa. Na een dierentuin in Oosten rijk zijn we de tweede dierentuin in Europa waar het is gelukt om de panda op een natuurlijke manier zwanger te laten worden én te laten bevallen. De meeste reuzenpanda's in gevangenschap worden zwanger via ivf.'' Ook in China is de geboorte groot nieuws; Boekhoorn ontving er feli citaties en bedankjes vandaan. „De natuurlijke zwangerschap is een groot compliment naar onze dier- verzorgers.'' 'Pittige tante' José Kok, hoofd dierverzorging, hoorde vrijdagochtend een kreet die ze niet kende van de panda's. Ze pakte haar telefoon en keek op de webcam in het kraamhol, een spe ciaal ingerichte plek, donker en ge- luiddicht, onder het pandaverblijf. „Tweeënhalf uur eerder zagen we dat Wu Wen zichzelf likte en aparte geluiden maakte. „En toen zag ik een klein, sprieterig baby'tje. Ze pakte het gelijk en legde het bij haar tepel.'' En toen was het feest. Het was dan ook tot het laatste moment spannend of het zou lukken, die pandazwangerschap. „Toen de pan da's kwamen, waren ze te jong om zich voort te planten. En het blijft ook een gok; je krijgt zomaar twee dieren, je weet helemaal niet of ze elkaar leuk vinden.'' Het bleek een match. „Ze maken geluiden naar elkaar. Dat ging best heftig: Wu Wen is een pittige tante, ze brulde en blafte heel hard. Ik dacht: oef, sterke man die daarbij durft te komen. Maar Xing Ya wist hoe hij met zo'n felle vrouw om moest gaan.'' Reuzenpanda's in gevangenschap worden meestal zwanger via ivf Of de baby een meisje of een jon getje is, zullen we pas over een paar maanden weten, tot die tijd hou den ze zo veel mogelijk rust. Vol gens Kok doet Wu Wen het goed als moeder. „Die felle vrouw is ineens een heel zorgzame moeder.'' Afscheid De babypanda zal over vier jaar weer afscheid nemen van Neder land; net als de ouders maakt het onderdeel uit van een internatio naal fokprogramma waarmee we reldwij d wordt geprobeerd het aan tal dieren op peil te houden. Vol gens Boekhoorn, die al jaren aan dit project werkt, een goede zaak. „De panda hoort in China. Daar kan-ie mogelijk weer het wild in, wat onderdeel is van het programma. Zoals de Hema in Nederland hoort, zo hoort de panda in China.'' Een goedkope hobby is het hou den van reuzenpanda's overigens niet. Voor de twee volwassen die ren betaalt de dierentuineigenaar jaarlijks één miljoen dollar aan China. Dit geld gaat rechtstreeks naar het natuurbeschermingspro ject waar de dieren onderdeel van zijn. De baby is ook niet gratis: voor de komst van de kleine betaalt Boekhoorn eenmalig 600.000 dol lar. Het was overigens voordeliger geweest als Wu Wen een tweeling had gekregen, het te betalen bedrag is namelijk per worp. Naam Wanneer we de baby gaan zien? Kok: „Er zitten twee camera's in het kraamhok, daar gaan we vast wat mee doen. Verder heeft Wu Wen nu de regie: panda's verlaten in het wild vaak maandenlang hun hol niet. Ze komt, wanneer ze daar klaar voor is.'' Voor een naam moet het panda- jong overigens nog even wachten: het plan is aan het publiek te vragen een mooie Chinese naam te beden ken. Want ja, net als mama en papa krijgt dit zwart-witte wonder een naam uit z'n moederland. maandag 4 mei 2020 De paring vond plaats op 18 januari dit jaar. Wu Wen in het kraamhol, waar ze vrijdag in een paar uur Wu Wen ontpopt zich direct als een goede panda foto ouwehands dierenpark haar jong ter wereld bracht. foto ap moeder. foto ap Van pandemie naar Pandamie Josselin Gordijn Rhenen -Marcel Boekhoorn, eigenaar Ouwehands Dierenpark Vlnr: dieren verzorger José Kok, die- rentuineige- naar Marcel Boekhoorn en directeur Robin de Lange. foto koen LAUREIJ A Wu Wen bij de opening van het panda verblijf in Ou wehands Die renpark in 2017. FOTO ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11