CORONAVIRUS 7 De piek van de coronacrisis, gezien door de ogen van betrokkenen Nederland haalt adem na de eerste coronaklap. Maar hoe gaat het er in het crisisoverleg aan toe? Verslag van een soms wanhopige strijd tegen de stippellijn van de ic-capaciteit. ,,Het is eng, wat als we het mis hebben?'' Het virus is als een guerrilla binnen gekomen r is thee, koffie en water. Zo Hollands als het decor van het Van der Valk-hotel in Uden is, zo on-Ne- derlands is de bood schap die Brabantse artsen en burgemeesters als een steen op de maag ligt. Het coronavi rus gaat sneller rond dan de officiële cijfers vertellen, benadrukken ze tijdens het geïmproviseerde crisis beraad zondagmiddag 8 maart. Een lockdown is niet langer een rariteit, maar wordt een reëel scenario. RIVM-directeur Jaap van Dissel is er ook bij. ,,Hij grapte eerst nog half: moet dit nou op zondag'', zegt Jan Kluytmans, arts-microbioloog van het Amphia-ziekenhuis in Breda. ,,En dat dacht ik eigenlijk ook. Maar we kwamen natuurlijk.'' Het Van der Valk-beraad begint om 16.00 uur. Er wordt afstand gehouden. De Brabanders bespreken met Van Dissel hoe ze de brandhaard moeten aanpakken en de hausse aan corona patiënten kunnen verdelen. Terwijl de bekende aantallen beperkt zijn - 265 in heel Nederland, drie zijn er overleden - zien ze contouren van een veel bredere basis van de corona piramide. Dat is slecht nieuws. Het virus klein houden is ondoenlijk als veel mensen amper klachten hebben en ongemerkt anderen aansteken. ,,Het is al te snel verspreid'', zegt Bart Berden, voorzitter van de regionale club voor acute zorg en directeur bij het ETZ-ziekenhuis in Tilburg. Hij is ook aanwezig in Uden. ,,Alsof je last van een mug hebt, er dan één dood slaat, het licht aandoet en dan nog tientallen muggen ziet.'' Zondag 8 maart is de laatste week enddag van het oude Nederland, de dagen daarna gaat het land 'intelli gent op slot'. Dit is een reconstructie van de coronacrisis door de ogen van betrokkenen die deze krant sprak. 26 FEBRUARI NEDERLAND IN CRISISSTAND dus gaat ook Den Haag in crisisstand. Ambtenaren van de Nationaal Coör dinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) opperen eind fe bruari dat de crisisorganisatie moet gaan draaien. ,,Twee dingen maakten ons alert'', zegt een betrokkene: ,,Ne- derlanders moeten worden gerepa trieerd uit Wuhan en er komen adembenemende beelden uit Italië van de intensive cares.'' ,,Het lijkt me verstandig dat we de crisisorganisatie optuigen'', zegt premier Rutte. 26 februari om 10.30 uur is het eer ste officiële overleg van de Interde partementale Commissie Crisis beheersing (ICCB) op de zevende verdieping van de ministerietoren van Justitie en Veiligheid. Een dag later wordt de eerste Nederlandse coronabesmetting vastgesteld. De ambtelijke crisiscommissie is het voorportaal voor de politiek en advi seert een kernteam uit de minister- raad, de Ministeriële Commissie Cri sisbeheersing (MCCB). Daarin zitten behalve Rutte en de drie vicepre- miers Wouter Koolmees, Hugo de Jonge en Carola Schouten, ook de mi nisters Ferd Grapperhaus (Justitie), Stef Blok (Buitenlandse Zaken) en Ank Bijleveld (Defensie). Op deze plek komen ingrijpende beslissingen tot stand. Hier zal wor den besloten om het NL-alert 'Blijf binnen!' te sturen, krijgt de 1,5 me- terregel vorm en wordt de intelli gente lockdown door Rutte inge bracht. Aanvankelijk zitten ministers nog in de hightech crisisruimte, later moeten ze hun eigen afstandsregel naleven en verhuizen ze noodge dwongen naar de naastgelegen om gebouwde bedrijfskantine. 21 - 27 FEBRUARI DE EERSTE PATIËNT (NA CARNAVAL) Wat doen we met carnaval? In veel landen om ons heen zijn besmettin gen vastgesteld als het zuiden van Nederland zich in het jaarlijkse volksfeest stort. In Italië - dat op car navalsmaandag vier doden en 150 be- smettingen telt - worden voetbal wedstrijden afgelast en gaan elf dor pen op slot. Maar op de Nederlandse expert tafels is het afblazen van carnaval geen optie. In ziekenhuizen heerst een verhoogde staat van paraatheid, weet een ingewijde van het Outbreak Management Team (OMT), maar be slissers hebben geen munitie om het mega-evenement uit voorzorg te schrappen: ,,We werden pas tijdens of kort na carnaval echt bezorgd." Als de eerste Nederlandse corona patiënt op 27 februari wordt ontdekt, is dat groot nieuws. In de dagen erna wordt elke nieuwe besmetting apart vermeld door het RIVM, symptoom van een land dat de uitbraak onder controle denkt te hebben. De weken daarna is de telling amper bij te hou den. RIVM-directeur Jaap van Dissel blijft erbij dat carnaval verbieden niet te verkopen was: ,,Er was toen nog geen geval bekend in Nederland, mensen leven er lang naartoe. Het lijkt me lastig om te verbieden, je weet ook niet hoe mensen daarop reageren.'' zaterdag 2 mei 2020 Jan Hoedeman en Niels Klaassen Het coronavirus is allang geen ex clusief Chinees probleem meer. En 22 april: Minister Hugo de Jonge (l) en premier Mark Rutte tijdens de schorsing van het coronadebat. - Jan Kluytmans, onderzoeker LEES VERDER OP PAGINA 8 k*tvirus', verzucht Rutte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7