Stippenplant wordt blij van badderen in de gootsteen Eigen tuin eerst Romke van de Kaa 23 In de cloud kun je een bestand met anderen delen: alleen om in te zien of ook te bewerken De stippenplant is bezig aan een comeback. Deze begonia verwen je optimaal met een tropisch klimaat. Wat mails/ wat Word- bestanden, een paar PPF' s. en 127 gigabyte aan selfïes van jou/ A Pat neemt allemaal niet zoveel ruimte V in. V iCIoud De 5 GB die iCloud van Apple je gratis gunt lijkt riant, maar blijkt in de praktijk sneller gevuld dan een kinderhand. Zeker als je ervoor kiest om automatisch jouw Apple-apparaat te back-uppen, zodat bij verlies, diefstal of vervan ging alle informatie makkelijk terug te halen is. Een reservekopie van een iPhone is al snel een dikke 7 GB, die van een iPad met gemak het dubbele. Een euro per maand is nog te overzien, maar als de 200 GB-limiet gevaarlijk in zicht komt is de stap naar twee TB (terabyte) best een aderlating, a een tientje per maand. Zo laat jouw digitale kluis vooral de kassa van Apple rinkelen. Opruimen dan maar. Gooi je een foto weg op je iPhone, dan wordt hij direct verwijderd uit de iCloud. Zo kun je hem live in rook zien opgaan op de gekoppelde iPad, Mac of Apple TV, of omgekeerd. Het is onmogelijk het bestand lokaal te verwijderen en het tegelij kertijd in de cloud te bewaren, of omgekeerd. Weg is weg, overal en voor altijd. Wel word je een bedenktijd van een maand gegund. Instellingen te gaan, dan op je naam te klikken en vervolgens bij iCloud voor 'beheer opslag' te kiezen. Een eenvoudigere weg om bij bestanden te komen en overbodig spul te verwijderen is om 'icloud.com' in een internet- browser te tikken. Na het inloggen kun je dan op de map-icoontjes zoals bijvoorbeeld Foto's en Pages klikken, en daar de digitale bezem doorheen halen. i Bestanden delen met anderen? Dat doe je door daar (of op je iPhone of iPad) op het -icoon te tikken, dan te kiezen voor 'deel' en het mailadres of telefoonnum mer van de ontvanger in te vullen. Hier kun je ook aangeven wat die met je bestand mag doen: alleen inzien, of ook wijzigingen aanbrengen. Google Drive Google Drive, de cloud van Google, heeft een vergelijkbare functionaliteit. Die werkt vooral lekker op het besturingssysteem van Android, dus op je telefoon en tablet. En uiteraard op een Chromebook, dat Google OS als besturingssysteem heeft. i Met 15 GB is Google Drive het gulst met gratis opslagruimte. Dat volstaat in de meeste huis-tuin-en-keukensituaties, tenzij je veel video's en foto's bewaart. Als je die limiet dreigt te bereiken, geeft Google tips om eenvoudig afscheid te nemen van ruimtevretende bestanden. De kracht van Drive is dat het platformonafhankelijk is. Het maakt dus niet uit of jij of mee delende gebruikers bij Windows zweren of het evangelie van Apple volgen. Van alle kamerplanten hebben de begonia's de meeste variatie in patronen op hun blad. Stippen, vegen, strepen, kruizen, je kunt het zo gek niet bedenken of het komt bij een begonia voor. Je kunt erdoor gefascineerd raken en er zijn dan ook plantenliefhebbers die een collectie bladbegonia's aanleggen. Veel begonia's komen uit het tropisch regenwoud. Als je het die soorten in de huiskamer naar de zin wilt maken, moet je de atmosfeer van het regenwoud nabootsen. Gefilterd licht valt te regelen - in het regen woud valt geen zonlicht - maar het creëren van een hoge luchtvochtigheid is minder eenvoudig. Wat dat betreft is een begonia de spreekwoordelijke kanarie in de kolenmijn: als de lucht te droog is, worden de bladranden bruin. Veel mensen den ken dit te kunnen oplos sen door de kwijnende begonia nog maar eens een extra scheutje water te geven, maar dit werkt averechts: de stengels gaan rotten en de plant gaat dood. Wat wel goed werkt bij de stippenplant en andere begonia's: de bloempot eenmaal per week in de gootsteen zetten. Die laat je halfvol lopen, waardoor de potgrond zich vol Je zou denken dat het dagelijks besproeien met de plantenspuit een goede manier is om de luchtvochtig heid op te krikken, maar ook dat stel len veel begonia's niet op prijs. Vraag me niet waarom, maar deze planten uit het regenwoud worden in onze huiskamer liever niet nat. De beste manier om ze te behande len is een grote schotel vullen met grind en ervoor te zorgen dat die per manent vol water staat. Daarop komt dan de stippenplant, zonder dat de pot in het water staat. Het verdam pende water zorgt voor de gewenste luchtvochtigheid. De stippenplant is gemakkelijk te stekken en een zelfgestekte plant is altijd een leuk cadeautje. Zodra de plant uit model raakt, knip je hem terug. De afgeknipte stengels zet je in een jampot met water. De stek ken zullen zonder probleem wortelen, waarna je ze kunt oppotten. Als je een stippen plant koopt, zit die in een plastic pot. Be denk dat er meer planten sterven aan te veel dan aan te wei nig water en zet hem in een aardewerken bloempot. Die is poreus en blijft minder lang nat. Van de meer dan duizend soorten begonia's is de stippenplant niet de enige met stippen op zijn blad, maar wel de bekendste. De stippenplant is de Begonia maculata, een begonia met donkergroen blad dat is versierd met grote zilveren spikkels - alsof ie mand met een potje aluminiumverf aan het werk is geweest. water kan zuigen zonder dat de plant nat wordt. Haal de pot na een half uurtje uit het bad en laat hem uitlek ken. Zet de plant daarna weer terug. GO ZATERDAG 2 MEI 2020 FOTOSTRIP YPE DRIESSEN erdoor! Dat je extra opslag moet bijko pen, of beter gezegd bijhuren, staat als een paal boven water. Op een apparaat van Apple kun je de opgeslagen clouddata (ook documenten, audio-opnames en berichten) beheren door naar Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71