Saskia Noort De ouderen en het innerlijke vuur Zo doen zij dat Jubileumeditie Big Brother in Brazilië vestigt stemrecord VEEL GEDEELD Een 35-jarige arts, die was opgegroeid in de sloppenwijk, pakte de hoofdprijs Overal 1,5 meter, behalve in de bajes Drang of plezier in ons werk, dat houdt ons sterk van geest 12 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Ons vak kan een worsteling zijn, maar je kunt er wel heel goed oud mee worden. De drang of passie, hoe je het ook maar wilt noemen, het plezier in ons werk houdt ons jong en sterk van geest. Een groot ego helpt ook. Ertoe willen doen, erbij willen zijn, niet je overgeven aan de tijd, maar je juist verzet ten. Iedere keer weer je eigen innerlijke vuur oppoken en erop uit, mooiste jurk aan, lippenstift op. Kwetsbare oudere, ik denk en hoop dat Yvonne nu in haar huis, waar het een komen en gaan was van kinderen en kleinkinderen, dagelijks haar mid delvinger opsteekt naar het virus, maar vooral naar de sfeer die aan het ontstaan is nu er stemmen opgaan iedereen boven de 50 of 60 te isoleren opdat de jongeren aan het werk kunnen. Nog even en de oudere is de nieuwe te discrimineren groep. Nog even en we willen helemaal niet meer oud worden. Big Brother, het prikkelende tv-idee van John de Mol, mag in Nederland dan al lang een stille dood zijn gestorven, in Brazilië is het nog altijd een enorme kijkcijferhit. JOOST DE JONG RIO DE JANEIRO Brazilianen krijgen maar geen genoeg van Big Brother Brasil (BBB), de langst lo pende realitysoap van het land. Zo'n 165 miljoen van de 210 miljoen Brazilianen volgden op een of andere manier de twintigste reeks die afgelopen week ein digde, ook wel door de semi-quarantaine vanwege het coronavirus. Toen pre sentator Tiago Leifert geë motioneerd de winnares bekendmaakte, klonk in het hele land gejuich. Thelma Assis, een 35-ja- rige arts, opgegroeid in een sloppenwijk van Sao Paulo, pakte de hoofdprijs van 1,5 miljoen Braziliaanse reais (zo'n 250.000 euro). Maar het is niet alleen het geld dat gloort. Na drie maanden meegluren in het Big Bro- ther-huis in Rio de Janeiro ligt het land aan je voeten. TV Globo, de grootste zen der van Brazilië, pompt het programma op. Via een be taalde abonneezender, da gelijks een uur op prime time via het open hoofdka- naal, speciale uitzendingen en reportages in de veelbe keken ochtendprogramma's en op andere kanalen van het Globo-concern. Daar naast speelt een belangrijk deel van het programma zich af op internet, waar de deelnemers hun eigen 'communities' hebben van miljoenen fans en haters. Dat was zeker het geval voor de twintigste jubileu meditie, waarvoor ook semi-beroemdheden waren uitgenodigd. Acteurs, zan- gers, sporters en influencers op sociale media brachten hun eigen schare fans mee. De bekende namen konden de 'gewone' Thelma niet van de winst afhouden. Haar eenvoud en standvas tigheid wonnen het van ge likte roem. Ook was ze van de negen regulier inge schreven kandidaten de enige zwarte vrouw. In het land waar meer dan de helft van de bevolking gekleurd is, zorgde dat meteen voor spanning: racisme is nooit ver weg in Brazilië. In de be ginfase werd ze zichtbaar afgestoten door andere deelnemers. Het vormde met de klassieke thema's seks, vriendschap en intri ges een van de fascinerende verhaallijnen in BBB20, dat ook nog een officieel we reldrecord vestigde: tijdens een van de stemrondes wer den meer dan 1,5 miljard stemmen uitgebracht. Bendeleden zitten als haringen in een ton in de Izalco-gevangenis in El Salvador. Mondkapjes om zich te beschermen tegen het coronavirus hebben de gedetineerden wel, maar 1,5 meter afstand tot elkaar bewaren, zit er niet in. De mannen ondergaan hiermee hun straf na een uitbraak van geweld. foto reuters We hebben het steeds over onze kwetsbare ou deren en iedere keer als ik die term hoor, denk ik aan 100 jaar oude broze, breekbare, bedlege rige besjes. Dat komt ook doordat, iedere keer als het gaat over de kwetsbare ouderen, we beelden te zien krijgen van wegkwijnende bejaarden in te warme, benauwde verpleeghuizen, waar het altijd naar soep en poep ruikt. En waar de zorgverleners tegen hen praten alsof het 2-jarige kleuters zijn. Zorgverleners die zichzelf ook nog eens niet mogen beschermen, zo kwetsbaar worden de oude ren kennelijk ook weer niet geacht. Honderd worden en co rona overleven, dat is iedere keer weer een nieuwsbericht waard, blij als we allemaal zijn dat deze kwetsbare oudere te rug kan naar het bed, de stoel, achter het plexiglas, terug naar de levende begraafplaats, wachtend op een kop koffie, een lauwwarme maaltijd, een knuffel van dierbaren, de dood. Wachtend in afzondering in ieder geval. Al wat de laatste da gen, weken of maanden nog de moeite waard maakte, is ver dwenen. Waar leef je nog voor als je een kwetsbare oudere bent? Voor een aai en een kus van geliefden. We willen alle maal oud worden, maar oud zijn, poeh, aanlokkelijk is het bepaald niet. Daarom zijn we zo blij als er een oudere in beeld komt met schijt aan kwetsbaarheid. Zoals bijvoor beeld collega Yvonne Keuls, met wie ik - samen met Ma rion Pauw en Susan Smit - en kele weken geleden uit eten ging, vlak voor de intelligente lockdown. Yvonne, 88, wilde niets weten van afzeggen. Ze had voor hetere vuren gestaan, ergere ziektes overleefd. Haar man, in de 90, was net geope reerd, ging hartstikke goed, en dit eten met ons, in haar favo riete Indonesische restaurant in Den Haag, daar had ze zich zo op verheugd. We lieten haar bestellen, met een tsunami aan schotels tot gevolg, we lieten haar praten, want ze barstte van de verha len. Kom bij Yvonne niet aan met broos en breekbaar. Haar ogen spuwden nog steeds vuur, haar decolleté was diep, behan- gen met sieraden, haar elegan tie nog altijd aanwezig, haar humor messcherp. Tegen het einde van de avond, toen we alle drie ontploften van de gigantische hoeveelheid scherp en heer lijk eten, zei Yvonne lekker naar huis te gaan wandelen. Door de donkere stad. Zo ja, zo wilden wij ook wel oud worden. Wat zou daarvoor nodig zijn? In ieder geval blijven werken. ZATERDAG 2 MEI 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60