Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp digitaliseert V 8 Het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp digitaliseert. Dat geldt niet alleen voor de voorwerpen, maar ook voor de 35.000 pagina's aan verslagen, fotoboeken, dagboeken en handgeschreven herinneringen. Stuk voor stuk geschikt gemaakt om online te bekijken. Achter vrijwel ieder object weten wij het persoonlijke verhaal. Nu het Bevrijdingsmu seum Zeeland nood gedwongen dicht is, is er meer tijd voor het digitaliseringsproject. Want het project kost veel tijd. ,,Zodra een voorwerp in ons mu seum komt, wordt het geregis treerd", zegt directeur Stef Traas. ,,Het is voor ons heel belangrijk om te weten waar het vandaan komt. Wij zijn een museum met een sterk persoonsgebonden collectie. Dat maakt het museum ook bij zonder. Van vrijwel ieder object kennen wij het persoonlijke ver haal. We hebben fotoboeken, dag boeken, brieven en documenten maar ook bijzondere voorwerpen. Zoals het blikken amfibievoertuig van Wim Goossens, de parachute waaraan duiven werden gedropt om informatie te verzamelen of het pistool van een Franse soldaat." Nederlands-lndië De voorwerpen die binnen komen in Nieuwdorp wor den niet alleen geregistreerd maar ook geconserveerd en gefotografeerd. „Neem bij voorbeeld het fotoboek van luitenant-kolonel J.J. van Oort van het Bataljon Zeeland. Daarin staan foto's van het Batal jon Zeeland ,dat ge vochten heeft in voormalig Ne derlands- lndië. Je ziet de foto's van de op leiding, de reis naar Engeland en vervol gens de reis naar Nederlands-lndië. Ook daar zijn foto's gemaakt", vertelt Traas. „Het is een prachtig naslagwerk. Als zo'n fotoboek binnenkomt, wordt het geregistreerd en daarna gaat het naar een conserveringsbedrijf waar het netjes gerestaureerd wordt. Daarna gaat het naar een ander bedrijf waar de pagina's stuk voor stuk ingescand worden en wordt een bestand gemaakt waar je door heen kan bladeren, zo als je ook een boek bekijkt in het museum. En ver volgens kunnen wij ZATERDAG 2 MEI 2020 GO JYUTefracM* Uit het fotoalbum van Bataljon Zeeland. foto's bevrijdingsmuseum zeeland Pagina na pagina door de scanner MELITA LANTING Stef Traas. Luitenant-kolonel J.J. van Oort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56