CORONAVIRUS Historische daling: 12 procent minder ouderen in zorgcentra NIEUWS 3 Enkele weken terug lag ze nog aan de beademing en werd voor haar leven gevreesd. Nu viert Lea Kant, een van de eerste coronapatiënten van Nederland, vol goede moed haar 50ste verjaardag. graag groots en uitbundig willen vie ren. Maar nog los van haar lichame lijke gesteldheid: het revalidatiecen trum is dicht voor alle bezoek. Alleen haar man mag, bij wijze van hoge uitzondering, een kort bezoek bren gen. Daarom besloten haar nichten om in de krant heel het land op te roepen een kaartje naar haar te stu ren. Daaraan werd massaal gehoor gegeven: honderden kaarten, bloe men en ballonnen kwamen binnen. ,,Och, wat doet dit me goed'', zegt ze, bladerend door alle post. ,,Dat al die mensen de moeite hebben geno men om mij te schrijven.'' De bood schappen op de kaartjes: gefelici teerd, knap snel op, hopelijk gaat het revalideren goed. ,,Ik voel me onge looflijk jarig en bijzonder.'' De leeftijd van 50 zegt haar niet zo veel. ,,Zo voel ik me niet hoor. Be halve als ik net fysiotherapie heb ge had'', knipoogt ze naar haar behande laar Moniek van Kesteren die bij het interview aanwezig is. Lea is misschien wel de eerste co- ronapatiënte van Nederland. Nog vóór toenmalig minister Bruno Bruins de eerste besmetting bekend maakte, meldde zij zich op de spoed eisende hulp met benauwdheids klachten en druk op de borst. Met die klachten was ze een week eerder ook al naar de huisarts geweest. Omdat ze Ook al ziet het er heel slecht uit, je kunt herstellen van corona door het Beatrixziekenhuis niet werd getest op het coronavirus, werd de besmetting pas veel later vastgesteld, in het Erasmus MC. Bizar Volgens het Gorinchemse ziekenhuis was er bij de klachten die Kant had, destijds nog geen richtlijn om te tes ten op het coronavirus. ,,Voor mij maakt het niet uit. Of het nu vroeg was ontdekt of niet, er is nog geen medicijn, dus het vervolg was het zelfde geweest'', zegt ze. Dat het ziekenhuis in allerijl op slot ging, omdat onduidelijk was of Kant tijdens haar verblijf anderen had besmet, noemt ze 'bizar'. ,,Ik kan niemand iets kwalijk nemen. Ik weet zelf ook niet hoe ik ben besmet met het virus. Ik ben niet in het buiten land geweest, mijn naasten ook niet.'' Dat er nu zo veel aandacht voor haar is, omdat zij de patiënte was voor wie het ziekenhuis op slot moest, daar moet ze wel een beetje om grinniken. ,,Ik vertel graag mijn verhaal. Ik ben er nog en iedereen mag het weten.'' Ze hoopt dat het an deren inspireert. ,,Ik wil laten zien dat het ook zo kan gaan. Ook al ziet het er allemaal heel slecht uit. Je kunt herstellen van corona, opknappen en je verjaardag vieren. Hopelijk geeft dit mensen een beetje hoop.'' Haar man had al afscheid van haar genomen. Lea Kant uit Nieuwendijk was een van de eerste coronapatiën ten van Nederland en lag er tot voor kort nog heel slecht bij. Vier weken lang werd ze in slaap gehouden om haar te kunnen beademen: eerst in het Beatrix-ziekenhuis in Gorin- chem, toen haar situatie verslech terde in het Erasmus MC in Rotter dam. Met corona en een dubbele longontsteking waren de vooruit zichten somber. Tegen alle verwach ting in sterkte ze aan, krabbelde ze op en kon ze langzaam wakker worden gemaakt. Toen Kant op 21 februari het zie kenhuis in ging, waren er nog geen coronapatiënten in Nederland. Een maal van de intensive care was Ne derland in intelligente lockdown, waren veel ziekenhuizen dicht en kon haar man er niet bij zijn toen ze ontwaakte. ,,De wereld zag er ineens anders uit'', zegt ze, inmiddels fier overeind zittend in een rolstoel. ,,Stukje bij beetje hebben ze me ver teld wat er is gebeurd. Maar het blijft raar, omdat ik het niet heb meege maakt. Vanaf het moment dat we bij de eerste hulp zaten tot ik wakker werd, herinner ik me niks meer.'' Stapjes Kant wordt nu verpleegd in revalida tiecentrum Revant in Breda. Elke dag gaat het iets beter, zegt ze. Al is lopen nog een brug te ver en is een arm nog verlamd. ,,Vandaag heb ik een paar stapjes gezet. Ik kon mezelf omrollen en zelf in mijn rolstoel gaan zitten. Ik vier wat ik nu kan, want ik kan al zo veel meer dan gisteren.'' Juist omdat het zo bijzonder is dat ze er nog is, had Lea haar verjaardag Tussen 1 januari en 27 april daalde het aantal bewoners van 120.000 naar 105.000, meldt het Centraal Bureau voor Statistiek. Dat is een afname van ruim 12 procent. Sinds het CBS de telling bijhoudt - daar mee begonnen de rekenmeesters in 1998 - is het aantal bewoners nog nooit zo laag geweest. Een belang- rijke verklaring voor de daling zijn de duizenden dodelijke slachtoffers die het coronavirus in verpleeghui zen eist. Sinds de coronacrisis ko men er nauwelijks nieuwe bewo ners bij. De plekken van mensen die door een andere oorzaak over lijden, worden amper opgevuld. Vorige week lag de sterfte in zorgcentra 65 procent hoger dan ge middeld. In een normale periode sterven er ongeveer 750 mensen per week. Tussen 20 en 26 april (week 17) van dit jaar overleden naar schatting ruim 1200 bewoners. De sterfte vlakt wel iets af: week 15 (6 tot 12 april) was met 1589 sterfgeval len het dodelijkst. CBS-socioloog Tanja Traag: ,,Je ziet een heel scherpe afname van het aantal bewoners in verpleeg- en verzorgingshuizen. Mensen blijven blijkbaar thuis wonen.'' Gedecimeerd In de eerste tien weken van 2020 konden verpleeg- en verzorgings huizen zo'n 300 nieuwe inwoners per week verwelkomen. Traag: ,,In week 11, van 9 tot 15 maart, kwamen er nog 200 nieuwe bewoners bij, maar in week 12 nog maar 42. De in stroom van nieuwe bewoners is ge decimeerd.'' Conny Helder van branchever eniging Actiz is niet verbaasd door de cijfers. ,,Helaas zijn veel bewo ners overleden, en we zien vooral ook heel duidelijk dat nieuwe be woners hun verhuizing naar een verzorgingshuis uitstellen. Mensen zijn bezorgd dat ze besmet kunnen raken, maar het belangrijkste is dat bezoek onmogelijk is als ze er een maal wonen. Het is bij de verhui zing zelf ook niet prettig dat familie niet naar binnen kan. Zij zijn juist heel belangrijk om de overgang goed te laten verlopen." Veel families zitten erg met de si tuatie in de maag, merken ze bij be- langenvereniging MantelzorgNL. ,,We merken dat er bij onze achter ban veel twijfel is. Mensen van wie de ouders bovenaan de wachtlijst staan, moeten kiezen. Aan de ene kant hebben de ouderen niet voor niets een indicatie, maar de kinde ren vragen zich af het wel verstan dig is. Als ze hun ouders laten ver huizen, nemen ze voor onbepaalde tijd afscheid.'' MantelzorgNL krijgt regelmatig vragen van mensen die overwegen hun ouders tijdelijk in huis te ha len, zegt de woordvoerder. Ook Actiz verwacht dat de situatie tijde lijk is en rekent erop dat een deel van de lege bedden later versneld weer wordt opgevuld, als de situa tie in verpleeghuizen weer enigs zins normaal is. zaterdag 2 mei 2020 Voor Lea Kant is het feest, mede dankzij de vele kaarten die zij voor haar 50ste ver jaardag ontving. foto COR DE KOCK -Lea Kant 'Eerste' patiënt kan weer genieten Chantal Blommers Nieuwendijk Verpleeg- en verzorgingshuizen zien het aantal bewoners door de coronacrisis in rap tempo dalen. In de verpleeghuizen zijn dit jaar ongeveer 15.000 men sen overleden en er komen nog amper nieuwe bewoners bij. Sander van Mersbergen Marcia Nieuwenhuis Heerlen Tanja Traag. foto cbs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3