Het verdriet om Esad Osmanovski II O O) CD 10 ZEELAND VV BRESKENS 100 JAAR Voetbalvereniging Breskens is precies 100 jaar oud. De Zeeuws-Vlaamse club heeft een rijk verleden, vol aansprekende voetballers. Bram van den Broecke (58) hoort zeker in het rijtje met de beste spelers thuis, hoewel de spits al op jonge leeftijd ging varen. ,,Ik heb geen spijt van mijn keuze, maar ik ben wel benieuwd hoe het was gelopen als ik niet naar zee was gegaan'', zegt hij nu. Harkema Esad bleek een bijzonder getalenteerde voetballer, die op zijn vijftiende al in het eerste elftal van Breskens debu teerde en daarin ook nog samenspeelde met vader Cisko. Na twee seizoenen in de jeugd van PSV keerde Esad in 1999 terug bij Breskens. Hij was de spelbe- palende middenvelder waar veel, zo niet alles, om draaide. Eind 2004 sloeg het noodlot toe. Op vrijdag 12 november werd Esad tijdens de training onwel. Op advies van trai ner Rinus Zegers ging hij bij de huis artsenpost in Oostburg langs. Daar werd een hartfilmpje gemaakt en was er een vluchtig contact met een cardio loog. De wedstrijd op zondag moest hij van de arts aan zich voorbij laten gaan, op maandag meldde Esad zich weer in het ziekenhuis voor een uitgebreider onderzoek. Dat onderzoek, in Terneuzen, bracht niets aan het licht. Op dinsdag mocht Esad daarom weer meetrainen. Na een uur zakte hij vervolgens plotseling in elkaar. Hij werd direct gereanimeerd en per ambulance naar het ziekenhuis in Brugge vervoerd. Daar overleed Esad Osmanovski twee dagen later, op 23-ja- rige leeftijd. Een paar weken later speelden Bres- kens 1 en vrienden van Esad een her denkingswedstrijd. ,,Een betere voet baller heeft er in Breskens nooit rond gelopen'', zei oud-spits Willem van den Broecke over Esad Osmanovski, de middenvelder die veel te vroeg uit het leven werd gerukt. een blessure bij Joop Hoefnagel in de basis starten. Van den Broecke maakt er in de derby tegen Hoofdplaat met een drie, Breskens wint met 5-1. ,,Vanaf dat moment was ik speler van het eerste.'' Na de havo kiest Van den Broecke voor de zeevaartschool. ,,In die tijd moest je nog in dienstplicht. 'Dan ga ik liever varen', dacht ik.'' De oplei ding op de zeevaartschool in Vlissin- Ik denk dat ik een slimme spits was. Een neusje voor de goal hebben, op de goede plek staan gen duurt vier jaar, inclusief een sta gejaar. ,,Je moest 365 vaardagen heb ben'', kijkt hij terug. ,,Ik was zes maanden weg, daarna twee weken thuis en vervolgens weer zes maan den weg. Soms kreeg je twee, drie maanden niks mee van wat er thuis gebeurde. Je schreef brieven en belde over ter wereld collect call. De kosten waren dan voor de familie, haha!'' In 1981 wordt Breskens onder lei ding van trainer Wies van Avermaete overtuigend kampioen van de vierde klasse. Het seizoen 1982-1983 zal de boeken ingaan als misschien wel het beste uit de (recente) geschiedenis van VV Breskens. De ploeg, die veel jongens van het dorp herbergt, wordt kampioen en promoveert naar de tweede klasse. De formatie van trainer Piet de Winde maakt daarnaast ook naam in het bekertoernooi, door on der meer VC Vlissingen, Arnemui- den, Middelburg en Alliance te ver slaan. Van den Broecke, die dat seizoen aan de lopende band scoort: ,,Bij veel van die wedstrijden stonden zo'n dui zend toeschouwers rond het veld. Dat we van Alliance wonnen, was echt bijzonder, die waren zó goed. Het werd 3-1. Ik maakte de eerste twee goals en Rob Gruben keepte die avond echt fantastisch." In de halve finale raten over zijn jaren als voetballer van 'Bresjes' gaat Bram van den Broecke makkelijk af. Met zijn geheugen is he lemaal niets mis, de ene na de andere anekdote komt naar boven. Het is zoals in zijn tijd als voet baller: geef Van den Broecke een bruikbare voorzet en de kans is groot dat hij hem binnenkopt. Behalve in die ene finale in Veenendaal dan. ,,Als ik daaraan terugdenk, word ik meteen weer chagrijnig'', zegt hij. Daarover la ter meer. Hij is een echte Bressiaander, die op zijn zeventiende glansrijk debuteert in het eerste elftal. De A-junior is ei genlijk wisselspeler, maar mag door Bij RCS verwel komden ze de afgelopen tijd meerdere nieuwe spelers. Van de huidige selectie hou den twee spe lers het na dit seizoen echter voor gezien. Remco Felius (33) is van wege studie niet meer be schikbaar, Yan- nik Taniwel (29) stopt met voet ballen. Hij blijft wel behouden voor RCS, want Taniwel wordt deze zomer as sistent van trai ner Cees Hou tepen. Harkemase Boys heeft bij de KNVB een officieel ver zoek ingediend om te mogen promoveren naar de tweede divisie. De Friese ploeg was dit seizoen in de derde di visie zaterdag tegenstander van Hoek en Goes en stond bij het beëindi gen van de competitie op de derde plaats. De ach terstand op koploper Sparta Nijkerk was 10 punten. zaterdag 2 mei 2020 Esad Osmanovski loopt juichend weg, na een goal tegen Steen. Achter hem ploeggenoot Erik de Rechter. archieffoto peter nicolai BRESKENS Het overlijden van Esad Osmanovski, op 18 november 2004, is een zwarte bladzijde in de geschiede nis van VV Breskens. De sierlijke mid denvelder vluchtte met zijn vader, moeder en zus op twaalfjarige leeftijd vanuit Macedonië naar Nederland. Na talloze omzwervingen langs asielzoe kerscentra kwam het gezin Osmanov ski in Breskens terecht. Twee keer Van den Broecke, zei Mart Smeets op televisie -Bram van den Broecke (58) - ',**1- t Barry van der Hooft Breskens O a V)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38