CORONAVIRUS kunnen vallen. I 5 Een kletsplek. Daar zien tweelingbroers Ed en Wim Geertse elkaar na weken weer. Een glasplaat tussen hen in verhindert €éÊÊp dat ze elkaar in de armen Ed (l) en Wim Geertse kunnen elkaar eindelijk weer in de ogen kijken. foto lex de meester Aan beide kanten van een glazen wand staat een doosje met tissues geduldig te wachten op de eerste tranen. Lang blijven de papieren zakdoek jes deze vrijdagmiddag in ver- pleegcentrum Buitenrust in Mid delburg niet onaangeroerd. Als Ed zijn tweelingbroer Wim voor het venster op een paar centimeter af stand ziet verschijnen is er geen houden meer aan. Ze zouden el kaar het liefst in de armen vallen, een knuffel willen geven, maar dat kan helaas nog niet. ,,Maar we zijn zo blij met deze kletsplek. Na we ken wachten kunnen we elkaar weer zien en spreken", vertelt Wim. Ed en Wim Geertse zijn al 57 jaar een gouden tandem. Dat ver anderde niet toen Ed in 2017 een aantal keer een herseninfarct kreeg en in het verpleeghuis be landde. Wim bleef zijn tweeling broer bezoeken, totdat het kabinet in maart dat besluit nam dat al we kenlang het nieuws domineert; geen familiebezoek meer in de verpleegcentra. In een kamertje van nog geen zes vierkante meter dat omge- Je hebt nu echt contact, veel beter dan bellen of appen doopt is tot 'kletsplek' wordt dui delijk hoe pijnlijk de afgelopen weken waren voor de eeneiige tweeling. Er wordt gelachen, ge huild, gekletst en niet onbelang rijk: Ed kan eindelijk de tekening aan zijn broer laten zien waarmee hij de derde prijs behaalde in de tekenwedstrijd van het verpleeg huis. ,,Dit is toch veel fijner dan beeldbellen", zegt Wim tegen Ed. Die knikt instemmend, en laat meteen de tranen nog maar eens de vrije loop, gevolgd door een grote glimlach. ,,Je hebt nu echt contact, veel beter dan bellen of appen. Het liefst wil ik nu natuur- lijk gelijk naar binnen, maar dit is wel een uitkomst zo lang dat niet mag." Het duo wordt slechts geschei den door een glazen scherm (die van plastic waren allemaal uitver kocht), het kamertje waarin Wim zit, is speciaal gecreëerd door Zorgstroom. Daarvoor moest wel een stuk muur worden weggebro ken. Een bosje bloemen en een fleurig schilderij aan de muur ge ven het kletshokje nog wat kleur. Maar Ed en Wim hebben er geen oog voor, ze hebben alleen maar oog voor elkaar. Naast het beeld bellen en appen zette Wim ook een kaartenactie op voor zijn broer om het leed in deze periode enigs zins te verzachten. ,,Ik had een op roepje geplaatst op Facebook met de vraag of mensen hem een kaartje willen sturen. Daar is mas saal gehoor aan gegeven. Hij heeft nu al 38 kaarten gehad, ook van mensen die hij niet eens kent." Na een halfuur kletsen volgt het onvermijdelijke afscheid. Buiten staan de volgende familieleden al klaar om hun naaste te bezoeken. Zo gaat het de hele dag door. Steeds creatiever In heel Zeeland wordt veel nage dacht over manieren om familie toch in contact te kunnen brengen met hun dierbaren. Naast de klets- plekken bij Zorgstroom hebben andere zorginstellingen hun terras ingericht om bezoek te ontvangen of is er een tent neergezet voor het verpleegtehuis. Ook wordt er veel gebruik gemaakt van videobellen. Toch snakken de meeste fami lies vooral naar 'live' contact, zo er vaart ook welzijnsmedewerker Pe tra Davidse van Zorgstroom. ,,De familie kan een halfuur per dag te recht in onze kletsplekken. Zo kunnen ze veilig met elkaar com municeren. We zitten al helemaal volgeboekt, want er is veel animo. Om iedereen een kans te geven, werken we met een timeslot. Het is heel emotioneel voor de mensen die bij ons wonen, het doet erg veel met hen dat ze hun geliefden weer kunnen zien." Sharon Lukasse, die de naam kletsplek bedacht bij Zorgstroom, merkt dat de hele situatie tot veel creativiteit leidt bij het personeel. ,,Iedereen denkt mee aan een op lossing. We hopen natuurlijk wel dat de maatregelen snel wat wor den versoepeld." zaterdag 2 mei 2020 Na weken een halfuurtje kletsen Maurice Steketee Middelburg Ed Geertse is trots op al de kaarten die hij heeft gehad. privé- - Wim Geertse ®Kijk op de site bij /video Emotioneel weerzien van tweeling Ed en Wim

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33