2000 vragen per uur CORONAVIRUS Artikel 12 helpt Vlissingen door coronatijd ZEELAND 3 mensen met een eigen vakantiever blijf weer blijven slapen. Mits ze ei gen sanitaire voorzieningen heb ben. Helemaal stil was het de afge lopen weken niet op de 134 staan plaatsen tellende camping, vertelt Harmen. ,,We hebben het eigenlijk best wel druk gehad. Er blijven al tijd klusjes liggen. En we hebben via mails en nieuwsbrieven onze gasten steeds op de hoogte gehou den." Overdag mochten mondjes maat gasten op afspraak tussen tien en vijf komen, vult eigenaar Leo Thijsse aan. „Mensen moesten eerst een mailtje sturen. We spraken dan een moment af waarop het rustig was in hun straatje en zo voor kwam je dat het te druk werd. Het was een soort opvoedingsproces." Het is een wankel evenwicht in de toeristenplaatsen, beseffen ze bin nen de recreatiesector. De eigenaar en beheerders vinden het daarom verstandig dat de Veiligheidsregio heel voorzichtig, stapje voor stapje, de deur op een kiertje zet en niet meteen alles opengooit. ,,We druk ken de mensen op het hart dat hier dezelfde regels gelden als in de rest van het land. Zeeuwen houden zich daar goed aan en dat verwachten we ook van onze gasten. Want het is inderdaad crisistijd, geen vakantie- tijd." Vlissingen Recreatieondernemers mo gen vanaf 1 mei 15 procent van hun slaapplaatsen-met eigen-sanitair verhuren. Vanaf vrijdagmiddag konden ze zich hiervoor aanmelden. Donderdag gingen de lijnen open voor vragen over de re geling. Dat leidde direct tot een stortvloed van vragen van ondernemers en toeris ten, zoals: 'Hoe wordt die 15 procent berekend en afge rond?' 'Mogen (klein)kinde- ren die niet bij mij wonen ook naar mijn vakantiehuis?' en 'Kan ik als Belg naar mijn vakantiehuis?' Piek Naar Impuls Zeeland, waar ondernemers terechtkon- den, werd donderdagoch tend tijdens de piek liefst tweeduizend keer gebeld. Daarnaast moesten honder den mails worden beant woord. De VVV's kregen 500 vra gen te verwerken op de eer ste dag en ook de gemeenten, vooral die aan de kust, kre gen vele tientallen telefoon tjes. Vrijdag liet Impuls we ten dat het een stuk rustiger was, mede doordat het ant woord op een aantal vragen op de site van Impuls te vin den is. Claudia Sondervan Vlissingen Het college van Vlissingen houdt wel scherp in de gaten hoeveel geld er minder binnenkomt en meer uit gaat. Elke week houdt financieel wethouder John de Jonge overleg met zijn ambtenaren van financiën. ,,Er komt nu veel minder binnen aan parkeergelden, toeristenbelasting en zo. Dat de kermis niet door gaat, kost de gemeente 120.000 euro aan op brengsten. Maar de kaspositie is nog goed. We betalen rekeningen van bedrijven nu per omgaande, nor maal duurde dat enkele weken. We sturen aanslagen voor toeristenbe lasting en dergelijke nu later. Bedrij ven krijgen twee maanden langer de tijd om hun lokale belastingaansla gen te betalen. We merken ook dat bedrijven trager betalen. Dat zet spanning op de gemeentekas. Maar we hebben de ruimte om soepel met betalingen om te gaan." De extra uitkeringen, bijstands- verzoeken en beroepen op onder steuning vanuit de Wet maatschap- pelijke opvang die bij alle gemeen ten binnenstromen, worden betaald door het Rijk. ,,Daar krijgen we extra Er komt nu veel minder binnen aan parkeergelden en toeristenbelasting voorschotten voor, maar dat geld gaat er heel snel uit." De gemeenten moeten veel alvast zelf betalen voor dat ze dat geld terugkrijgen. Dat wordt voor steeds meer gemeenten benauwend. Maar Vlissingen heeft nog wel een paar maanden lucht, ziet De Jonge. ,,De problemen in het sociale domein nemen toe, zoals het beroep op kinderopvang. De uitga ven lopen op. Vlissingen heeft het geluk dat we voor die uitgaven nog artikel 12-status hebben en een be roep kunnen doen op extra uitkerin gen. De rijksinspecteur kijkt mee." Recreatieprojecten Bij de uitgifte van bouwgrond gaat volgens De Jonge alles volgens plan. ,,Alleen bij recreatieprojecten willen projectontwikkelaars even wachten tot na de zomer omdat het nu on gunstig is die in de markt te zetten." Om welke projecten het gaat, zegt hij niet. ,,We kunnen de crisis op korte ter mijn aan. Op langere termijn krijgen wij te maken met dezelfde gevolgen als alle andere gemeenten. Wij heb ben wel de zekerheid dat we in 2023 met het Rijk kijken hoe we er voor We kunnen de crisis op korte termijn aan - John de Jonge staan wat betreft de sanering van de gemeenteschuld. Of we nog op schema liggen, of dat corona dat pro ces verstoord heeft en er bijgesteld moet worden. Ik hoop dat we er geen gebruik van hoeven maken. Andere gemeenten hebben dat niet." zaterdag 2 mei 2020 terug op hun stekkie Gerard de Jager en Yvonne Beckker: van een balkonnetje in Rijswijk naar de camping. fotos ernesta verburg Bert en Irene Emmerik uit Geertruidenberg: „Hier is het veel rustiger dan thuis." Beheerders Harmen en Joleen Boot: ,,We drukken de mensen op het hart dat hier dezelfde regels gelden als in de rest van het land." Theo Giele Dat Vlissingen de afgelopen jaren onder curatele van het Rijk stond, helpt de gemeente de co ronacrisis door. Er komen ton nen minder geld binnen bij de gemeente en er gaan tonnen meer uit, maar de gemeentekas kan het aan. Gek genoeg dankzij de artikel 12-status en de miljoe nen extra gelden uit het ge meentefonds die Vlissingen uit het rood moeten helpen trekken. - John de Jonge, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31