RIVM geeft toe: Focus lag in begin op ziekenzorg en ic's JOL Oorlogskind Versoepeling coronaregels Heel Europa kijkt naar Denemarken ,,Wat hadden we anders kunnen doen? Dat moeten we zeker evalu eren", zegt RIVM-directeur Jaap van Dissel, een van de hoofdrolspe- lers die deze krant sprak voor een reconstructie van de coronacrisis. ,,We concentreerden ons in de be ginfase heel erg op het in stand houden van de ziekenzorg en de ic- capaciteit, en dan zie je dat die kwetsbare groep erg getroffen wordt." Verenso, de vereniging van speci alisten ouderengeneeskunde, stelt dat het te lang duurde voordat de verpleeghuiszorg op de radar kwam. Medio maart, bijna drie we ken na de eerste besmetting in Ne derland, was de vereniging voor het eerst aanwezig bij de wekelijkse vergadering van het Outbreak Ma- Wat hadden we anders kunnen doen? Ik weet het niet nagement Team (OMT), de club van experts die de uitbraak moet helpen controleren. Later die week besloot minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid (CDA) tot een bezoekverbod om kwetsbare oude ren te beschermen. ,,We hadden er eerder willen zit ten", zegt Nienke Nieuwenhuizen, voorzitter van Verenso. ,,We moe ten altijd al aandacht vragen voor de verpleeghuiszorg. En zeker bij zulke crises: de zorg is dan echt op ziekenhuizen gericht, met die acute zorgregio's." Terwijl het gelukt is om overbe lasting van ziekenhuizen en ic's voorlopig te voorkomen, voltrok zich een drama in verpleeghuizen. Daar raakten tot dusver bijna 8000 mensen (vermoedelijk) besmet, ook overleden er volgens Verenso zeker 1400 ouderen. RIVM-directeur Van Dissel: ,,Is het de kwetsbaarheid van de popu latie? We zien het in andere landen ook. Ik weet het niet." Critici wijten die coronagolf in woongroepen ook aan een gebrek aan beschermingsmiddelen. Nieu- wenhuizen: ,,Die waren in het be gin heel schaars. Wat ook mee speelt: we hebben het over een heel ingewikkelde groep. Mensen zijn al vatbaarder voor infecties, afstand houden is lastig als je met demente bewoners te maken hebt. Ik zeg weleens: mensen wonen als in een gezin. En virusverspreiding binnen een huishouden is ook lastig te voorkomen. P7 Nieuwsmedia Een emotioneel weerzien in het Middelburgse verpleeghuis Buitenrust. Wim Geertse (r) mocht zijn tweelingbroer Ed wekenlang niet zien. Tot gisteren. In een speciaal ingerichte kletsplek kon hij eindelijk Ed weer eens ontmoeten. Cloud vol? Tijd om op te ruimen Tips voor een todolijst die wel werkt Pu Verpleeghuizen te laat op radar De aanpak van de coronacrisis was zo gericht op ziekenhuizen en ic-capaciteit dat verpleeghui zen de eerste weken amper in beeld waren. Daar sloeg het virus onder de radar ongenadig hard toe. Het RIVM is voor een evaluatie. Niels Klaassen Jan Hoedeman Den Haag —Jaap van Dissel, directeur RIVM 12°C Vooral in de ochtend enkele buien pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging s 1688 5 5 5 5 47" iGoMtegebuure i kwam Hi daar achter. 'De hele oorlog heeft een totaal andere ladingvoormij gekregen'. Covergirl Tranen ZEELAND 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1