CORONAVIRUS ECONOMIE 19 DE WEEK VAN PHLIPPEN Ook vergoeding voor gedaalde omzet Ruim honderdduizend bedrijven zijn al geholpen met steunmaatregelen van de overheid en de banken. Maar nog steeds vallen veel noodlijdende bedrijven buiten de boot. Een tweede pakket is daarom noodzakelijk. ei 2020 zal de wereldge schiedenis in gaan als de maand waarin de meeste samenlevingen schoorvoetend de draad weer oppakken. Na de mei vakantie gaan de basisschooldeuren in Nederland, Frankrijk en Zwitser land weer open. In Parijs mag je je voor het eerst op straat begeven zonder briefje dat verantwoordt waarom je daar bent. Zelfs Italië gaf gisteren aan de deuren weer op een kier te gaan zetten begin mei. Puur volgens de regels gaan we te snel. Nog maar kort geleden maakte de voorzitter van de Euro pese Commissie bekend dat er pas sprake kon zijn van een versoepe ling van maatregelen als er aan drie voorwaarden was voldaan. 1. Het vi rus moet op zijn retour zijn. 2. De zorg moet weer op adem zijn. 3. De technologie moet op orde zijn om mensen te testen en traceren, zodat ze zichzelf bij ziekte kunnen isole ren. Aan de laatste twee voorwaar den is in nog bijna geen enkel land voldaan. Waarom we dan toch van het slot gaan? Omdat er meer is dan het virus alleen. Omdat ook de economie belang rijk is voor ons welzijn. Economie is in dit geval niet alleen het hou den van een baan of realiseren van omzet. Economie is het hele pu blieke leven zoals uitgaan, reizen, sporten, kopen, verkopen, over nachten, noem maar op. Het is op vallend hoeveel meer economie is dan alleen inkomen vergaren en eten kopen. Die twee dingen doen de meesten van ons namelijk nog steeds. Maar ondanks dat laten de cijfers zien dat onze economie voor onze ogen een krimp van jewelste doormaakt. Dat geeft aan dat ons 'normale economische leven' waarin de welvaart groeit en bloeit voor een groot deel voortkomt uit alle 'geroezemoes' daaromheen. Dat geroezemoes noemen we onze diensteneconomie. We hangen op terrasjes, gaan lasergamen, bezoe ken een breicafé of winnen advies in. Het zijn diensten waarmee we onze vrije uren vullen. En het gekke is dat we daar dus niet zonder blijken te kunnen. Want wie af en toe eens buiten komt, ziet heus wel dat Nederlanders zich minder aan de lockdownmaatregelen houden. We breken er langzaam uit. Dan is het waarschijnlijk verstandiger voor een overheid om mee te bewe gen. Voor de economie zelf is dit trou wens niet het beste. Hoe het vol gens het boekje moet, zien we al leen in China: het virus en dus het openbare leven eerst rigoureus on derdrukken, enorme zorgcapaciteit mobiliseren en de technologie in stalleren waardoor mensen pas uit huis kunnen als ze aantoonbaar co- ronavrij zijn. Wij vinden dat geen fijne gedachte, maar het econo misch herstel kan daardoor snel gaan. De industrie is er al goeddeels We beginnen te vroeg en zullen daarom ook maar tergend langzaam herstellen weer op de been en de diensten ko men er heel langzaam achteraan. Voor China is het vooral zuur dat wij in het Westen 'iets' onvoorzich tiger zijn, want ons trage herstel be tekent minder vraag naar Chinese producten. Ons gebrek aan 'commu nity discipline', zoals de Chinezen het graag noemen, is inderdaad economisch kostbaar. We beginnen te vroeg en zullen daarom ook maar tergend langzaam herstellen. Mis schien is dat iets wat we zullen moeten accepteren, omdat onze diensteneconomie onlosmakelijk verbonden is met het gevoel dat we leven. Ondernemersorganisaties waarschuwen dat verdere cri- sissteun nodig is. Met name sei zoensgebonden bedrijven zijn het haasje. Veel kleine gemeen ten zijn niet altijd even hulp vaardig met steun aan zelfstan digen. ,,Laat ik voorop stellen dat de overheid veel doet en dat is hartstikke goed. Daar zijn we heel blij mee'', zegt Hans Bies heuvel, voorzitter van onderne mersorganisatie ONL. ,,En ze passen de regelingen ook aan als blijkt dat er knelpunten zijn. Zoals bij de TOGS, de eenma lige uitkering aan getroffen be drijven, waarvoor in eerste in stantie veel bedrijven niet in aanmerking kwamen. Dat heb ben ze twee keer aangepast in een paar weken tijd.'' Bij MKB-Nederland merkten ze ook direct dat er flinke hiaten in de regeling zaten. ,,We zijn bestookt met mailtjes en tele foontjes van ondernemers die buiten de boot vielen'', aldus Jacco Vonhof,voorzitter van MKB-Nederland. Maar ook nu vallen nog te veel bedrijven bui ten de regeling, vindt de belan genorganisatie. Een schot in de roos lijkt de NOW-regeling, waarbij de overheid maximaal 90 procent van de loonkosten van getroffen bedrijven voor haar rekening neemt. ,,Daar maken inmiddels al 104.000 bedrijven gebruik van'', weet Biesheuvel. Vooral bij kleine bedrijven en horeca is de regeling populair. IJssalons Toch schiet de NOW nog te kort, meent Biesheuvel. ,,De seizoensgebonden sectoren, zo als strandtenten, hoveniers, ijs salons en bijvoorbeeld cam pings, vallen nog steeds tussen wal en schip. Wij pleiten ervoor om maatwerk voor deze secto ren te maken.'' Biesheuvel ver wijst daarbij naar de agrarische sector, waar een specifiek steunpakket is ontwikkeld voor de sierteelt, de voedingstuin- bouw en de fritesaardappel- telers. Daarnaast moet er nog meer maatwerk voor start-ups komen. Kritiek is er ook op de Tozo- regeling. Zelfstandigen die zon der werk zitten door de corona crisis kunnen een uitkering krijgen ter hoogte van de bij stand. Alleenstaanden krijgen een lagere uitkering dan samenwonenden of gehuwden. Dat terwijl samenwonenden vaak een partner hebben met een inkomen. Maar daar wordt niet naar gekeken bij de aan vraag. Biesheuvel krijgt klachten van zelfstandigen over een ander deel van de Tozo. ,,Zelf- standigen kunnen ook een kre diet krijgen van maximaal 10.000 euro. Maar dat is niet bij alle gemeenten goed geregeld.'' Kritiek was er ook op de BMKB-C regeling. Daarbij kun nen mkb-bedrijven een krediet krijgen waarvoor de overheid zich garant stelt voor (gedeelte lijke) terugbetaling aan de bank. Bij de openstelling moesten ondernemers een premie van 3,9 procent betalen van het kre diet. Dat is na kritiek van onder andere MKB-Nederland terug gebracht tot 2 procent. Seizoensgebonden sectoren vallen nog steeds tussen wal en schip Een ander pijnpunt was dat het krediet in twee jaar tijd moest worden terugbetaald. Veel te snel, oordeelden de onderne mers. Die termijn is nu opge rekt naar vier jaar. Bovendien vallen nu meer kredieten onder de regeling, ook kleinere bedra gen. Bijna 1900 bedrijven hebben een lening met overheidsgaran- tie gekregen. In totaal gaat het om 503 miljoen euro. Daarnaast hebben de banken nog 3,8 mil jard euro uitgeleend aan ruim zesduizend bedrijven, maakten de banken gisteren bekend. MKB-Nederland wil dat de staat alle kredieten tot een ton volledig garandeert. Daarmee zijn vooral kleinere bedrijven geholpen. Die moeten nu vaak lang wachten op een goedkeu ring. Bij een volledige garantie kan een bank gemakkelijker het krediet toezeggen. Omzetderving De ondernemersorganisatie dringt aan op een tweede nood- pakket. Daarbij moeten onder nemers ook gecompenseerd worden voor omzetderving. Daarnaast moeten de vaste las ten (deels) vergoed worden. Nu is er alleen een regeling voor de loonkosten. De banken hebben zich vanaf het begin van de crisis coulant opgesteld voor bedrijven. Alle grootbanken bieden een half jaar uitstel van rente en aflos sing aan voor bedrijven die daar behoefte aan hebben. Daar is massaal op gereageerd. In totaal 103.000 bedrijven maken ge bruik van die mogelijkheid. Daarmee besparen ze nu 2,7 miljard aan contanten. Geld dat ze kunnen gebruiken om lo pende uitgaven mee te bekosti gen. De banken hebben de afgelo pen weken ook 24.000 particu liere klanten geholpen door ze uitstel van aflossing en rente te bieden op hypotheken en per soonlijke leningen. Vooral zzp'ers die van de ene op de an dere dag hun inkomen zagen wegvallen, zijn geholpen met zo'n uitstel. zaterdag 2 mei 2020 GO $0 @sandraphlippen Economie is het leven zelf Sandra Phlippen is chief econo mist bij ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. 'Vangnet voor bedrijven in nood verder uitbreiden' Peet Vogels Den Haag —Hans Biesheuvel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19