CORONAVIRUS NIEUWS 13 INTERVIEW MINISTER BLOK Stef Blok, de minister zonder buitenland. Althans, dat buitenland is er wel, maar de VVD'er moet er nu landgenoten uit terughalen en kan er niet naartoe. ,,Ik stap nu elke avond in mijn eigen bed.'' In een vrijwel lege ANWB Alarmcentrale - de meeste men sen werken thuis - tuurt Stef Blok bedenkelijk naar een digi tale landkaart. Nederlanders die in een land zijn gestrand, lichten daar rood op. En opvallend veel plekken kleuren dieprood. ,,Dit was de situatie voordat we begonnen met repatrië ren'', legt een medewerker uit. De mi nister van Buitenlandse Zaken re ageert opgelucht: ,,Ik dacht al, al die mensen in Australië en Nieuw-Zee- land hebben we toch al terugge haald?'' Blok gaat voor de verandering op werkbezoek in eigen land. De alarm centrale in Den Haag hielp zijn minis terie samen met drie andere alarm centrales, de reisbranche en verzeke raars bij de repatriëring van Neder landers die vanwege de coronacrisis niet naar huis konden. In totaal vroe gen 25.000 Nederlanders om hulp. Er kwamen ook klachten: het terughalen zou te langzaam gaan, mensen kregen bij ambassade of ministerie niemand te pakken of kregen het idee dat het kabinet niets voor hen deed. ,,Het is natuurlijk verschrikkelijk als je wekenlang in een vreemd land al leen op je hotelkamer moet zitten. Als je dan in de wacht wordt gezet als je belt, kan ik me voorstellen dat je denkt: denkt er nog iemand aan me? Of als je de moeder bent van een backpacker in Peru en ongerust bent. Ik heb ook meegeluisterd met tele foontjes en hoor ook van onze ambas sades dat ze mensen in tranen aan de lijn krijgen, die helemaal in paniek zijn: hoe kom ik hier ooit nog weg?'' ,,Onze mensen werken keihard, vaak letterlijk dag en nacht. En we hebben inmiddels heel veel mensen naar huis kunnen brengen. Dan zijn ze echt heel dankbaar. Ik ben zelfs op straat aangesproken: 'Mijn neef komt terug uit Vietnam, bedankt!' Maar het tempo waarin, dat telt natuurlijk. Bui tenlandse Zaken is geen reisbureau.'' tussen de VS en China, er is discussie over de Wereldgezondsheidsorgani- satie.'' ,,Dat kan. Daarom blijf ik heel bewust met iedereen bellen. Normaal ge sproken zag ik mijn Europese col lega's maandelijks, zaten we allemaal bij elkaar in Brussel. Dan maak je makkelijk een praatje tussendoor. Dat moet je nu via andere kanalen doen.'' ,,Ik ben steeds blijven bellen met mijn collega's. Wij hadden in de EU altijd al stevige discussies over de fi nanciën. In de onderhandelingen over de Europese begroting wilden andere landen allang dat Nederland een grotere bijdrage ging leveren. En daarin stonden we ook niet alleen. Dat is nog steeds zo. De discussie over eurobonds, waar collega Wopke Hoekstra van Financiën over in het vuur stond, heeft in het verleden ook gespeeld en laait nu weer op. Daar zijn we altijd kritisch over geweest. Ik heb nog steeds prima contact met de Zuid-Europese collega's.'' ,,Het is niet zo dat ik geen mensen aan de lijn krijg. Ik zoek die contacten ook wel bewust op, in dit geval was ik het die steeds belde. Dat wordt ook van Nederland verwacht als groot en succesvol handelsland. En vergeet niet: dit is niet het enige onderwerp waar we het in Europa over hebben. Het gaat ook over toetredingsge- sprekken met Albanië en Noord-Ma- cedonië, over klimaatmaatregelen. Die hebben helemaal niks met de noord-zuidverhoudingen te maken. Dat maakt het ook makkelijker om ook de contacten goed te houden in zo'n ruzie over de financiën, want je weet dat er nog meer onderwerpen op de agenda staan.'' Van die 25.000 Nederlanders willen er nu nog 7000 terug naar huis. Er wordt hard gewerkt om landgenoten terug te krijgen uit India, waar de binnen landse reisrestricties streng zijn, of van de Filipijnen, waar tussen de ver schillende eilanden niet mag worden gereisd. En zo'n 2700 Nederlanders zitten nog altijd vast in Marokko. ,,Het is geen typisch Nederlands pro bleem. Binnen de Europese Unie heb ben Frankrijk en Zweden vluchten terug kunnen realiseren. Ook België heeft de grote wens om landgenoten terug te halen. Bij hen is dat helaas nog niet gelukt. Het is mijn inzet om alle Nederlanders uit Marokko terug te halen, maar ik ben er heel blij mee dat zondag een eerste vlucht met schrijnende gevallen kon vertrekken. Daar ben ik het land erkentelijk voor.'' ,,Ik heb mijn collega gebeld.'' En die zei nee? ,,De boodschap was dat de grens is ge sloten. Toen heb ik de route van de schrijnende gevallen genomen, op die manier zijn ook vluchten van andere landen gerealiseerd.'' ,,Ik hou het even bij mezelf: ik heb een aantal keren gebeld. Ik heb wel bij de Tweede Kamer aangegeven dat ik geen middel onbenut laat.'' Blok was de eerste minister die met het virus te maken kreeg. Tijdens een bezoek aan Iran in februari sprak hij met zijn collega-minister die contact had gehad met iemand die het coro navirus had. Hij kon na overleg met het RIVM gewoon terug naar Neder land. Sinds het staatsbezoek aan Indo nesië, dat op 12 maart werd afgesloten, reisde Blok niet meer. ,,Ik stap nu elke avond in mijn eigen bed.'' Al zeven weken werkt hij vanuit Nederland en heeft hij ineens een kantoorbaan - mét kantooruren. ,,De honden zijn heel tevreden dat ik ze nu weer uit laat.'' ,,Je kunt niet alleen met videobellen internationale politiek bedrijven. Je moet elkaar kennen. En je moet ook met een kop koffie of een biertje din gen kunnen bespreken buiten de offi ciële setting om. Dat kan nu niet meer en moet niet eindeloos zo doorgaan. De crisis legt een vergrootglas op de internationale verhoudingen. Allerlei spanningen nemen toe. Je ziet dat de discussies in Europa door de corona crisis aan belang winnen en com plexer worden. Er zijn spanningen Gesprekken gaan niet zo van: als jij een vliegtuig met Nederlanders wil, dan wil ik iets anders ,,De gesprekken gaan niet zo van: als jij een vliegtuig met Nederlanders wil, dan wil ik iets anders.'' zaterdag 2 mei 2020 'Crisis legt vergrootglas op internationale verhoudingen' Hanneke Keultjes Den Haag Wat deed die kritiek met u? Was de kritiek terecht? Gaat dit dan nog voor problemen zorgen? Moet u veel verzoeningstelefoon tjes plegen met landen in Zuid-Eu ropa die boos zijn op Nederland, vanwege de houding van het kabi net voor de economische uitweg uit de coronacrisis? Zij dachten niet 'het is Stef Blok, ik neem mooi niet op'? Waarom gaat dat nou zo lastig? Wat heeft u zelf gedaan om Marokko op andere gedachten te brengen? Liet u vervolgens premier Mark Rutte bellen met de Marokkaanse premier of Willem-Alexander met zijn Marokkaanse collega-koning? Kunnen bellen en videoconferen ties het persoonlijke contact hele maal vervangen? M Stef Blok, minister van Buitenlandse Zaken: ,,We hebben inmid dels heel veel mensen naar huis kunnen brengen.'' FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE - Stef Blok, minister Blok op werk bezoek in eigen land: bij de ANWB Alarmcentrale in Den Haag. Nederland heeft Marokko eerder aangesproken op het feit dat de monstranten in het Rifgebergte zware straffen kregen. Zegt het land nu: als u een toontje lager zingt over de mensenrechten, kun nen we wel wat regelen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13