ZEELAND 15 Cydalimma perspectalis Opmars dodelijke rups lijkt over zijn hoogtepunt heen Thaumetopoea procesionea Linnaeus Sluipwespen en koolmeesjes als 'tegenplaag' VERVELENDE INSECTEN Buxusmot Eikenprocessierups Vraag het eigenaren van buxustuinen, mensen die in aanraking komen met de eiken processierups of telers van olijfbomen en druivenranken. Insecten en bacteriën kunnen een plaag zijn en de bestrijding ervan is een lastig karwei. zaterdag 2 mei 2020 VL De vraatzucht van de rupsen van de buxusmot neemt af. De Belgen zagen de verandering het eerst. Snel gevolgd door Zuid-Nederland. ,,De oorzaak ligt voor de hand'', aldus de Belgische onderzoeker Jochem Bonte. ,,Er is minder buxus en dus ook minder voedsel voor de rupsen. De planten die nog overblijven worden goed onderhouden en beschermd door hun eigenaars. Dezelfde ontwikkeling naar kleinere buxusmotpopulaties wordt ook in Nederland waargenomen.'' Ook Jurriën van Deijk van de Vlinder stichting in Wageningen is positief. Veel buxus is vervangen door andere soorten en vogels, waaronder koolmezen en mus sen, hebben de rupsen ontdekt als prima voedsel. „Daardoor is de buxusmot mo gelijk over zijn hoogtepunt heen'', zegt de nachtvlinderkenner. Dat is goed nieuws voor de volhardende liefhebber van de buxus. De plaag met de mot begon in 2007 toen het insect waarschijnlijk vanuit Azië 'meeliftte' met geïmporteerde buxusplanten. De terreur van de mot ver spreidde zich snel omdat het beestje in Nederland geen natuurlijke vijanden had. Dat de plaag over zijn hoogtepunt heen is, is ook goed nieuws voor de natuurlief hebbers. In veel tuinen namen eigenaren hun toevlucht tot chemische, zeer giftige bestrijdingsmiddelen. Vogels, bovenal koolmezen die de rupsen als eerste ont dekten als lekkernij, gingen daarom dood. Ook nu roept de Vlinderstichting om die reden op geen gif te gebruiken bij de be strijding van de buxusmot. De organisa tie pleit voor het ophangen van vogel huisjes en voor het handmatig verwijde ren van de rupsen uit de buxusstruiken. Dat zal ook nodig blijven want kenners verwachten dat de buxusmot nooit meer uit Nederland zal verdwijnen. De rups van de buxusmot is gek op uw buxus. FOTO WILLY KNUEVER Hans van Zon De eerste groengrijze rupsen die met duizenden in processie over eikenbo men trekken op zoek naar verse blade ren, zijn al weer geruimd. Op de 'oude' manier, met de stofzuiger of met een brander. Door professionals, omdat de gevaren van eigenhandig optreden te groot zijn. Brandharen gaan dan alle kanten op en ze zijn hardnekkig, pas na acht jaar weg. Bij risico op grote overlast staat de Nederlandse Voedsel- en Warenauto riteit op voorwaarden het gebruik van een bestrijdingsmiddel op basis van de bacterie Bacillus thuringiensis toe. Orga nisaties als de Vlinderstichting zweren echter bij natuurlijke oplossingen. Vo rige week blokkeerde de stichting nog met succes een proef waarbij eiken worden geïnjecteerd met Vertimec met de werkzame stof Abamectine. Dit middel blijft ten minste een half jaar in de bomen en gedurende die pe riode komen alle dieren om die van het blad eten of het stuifmeel aanraken. ,,Het insecticide komt via de sap stroom in het blad terecht waar het maanden giftig blijft. Ook vlinders en bijen gaan eraan dood. Dat mag niet gebeuren'', aldus Jurriën van Deijk, projectleider bij de Vlinderstichting. De inheemse eik is een boom met een enorme biodiversiteit. Er leven al leen al meer dan honderd soorten nachtvlinders op, aldus de Vlinder stichting. De rupsen daarvan zijn weer een belangrijke voedselbron voor vo gels, waaronder koolmezen. De organisatie pleit voor de inzet van de natuurlijke vijanden van de ei kenprocessierups. Sluipwespen en sluipvliegen, alsmede kevers en kool meesjes lusten de eikenprocessierups rauw. Daarom zijn er ook proeven met het ophangen van veel nestkasten. De universiteit van Wageningen onder zoekt of de aanleg van bloemrijke ber men bij eikenbomen extra natuurlijke vijanden aantrekt. De eerste eikenprocessierupsen zijn alweer verdelgd. De discussie over de aanpak blijft. foto carlo ter ellen Wageningen Slachtoffers van de eiken- processierups en de buxusmot kunnen de borst weer nat maken. Deze insecten terrorise ren de komende weken het leven van veel Nederlanders. De eikenproces- sierups veroorzaakt jeuk, huiduitslag, irritatie aan de ogen of aan de lucht wegen. Soms kan ook slikken lastig zijn. De rups van de buxusmot vreet intussen hele struiken en haagjes kaal. In het slechtste geval staan er al leen nog geraamtes van struiken. De haat tegen de 'plaaginsecten' is inmiddels zo groot dat veel slachtof fers bereid zijn tot een oorlog met alle middelen. Een oorlog met niet al leen hulp van natuurlijke vijanden maar met de inzet van chemische be strijdingsmiddelen. Voor natuurbe schermers zijn die middelen echter erger dan de kwaal. Tegen een derde plaag die zich aan kondigt, de bacterie Xylella fastidiosa, is nog geen afdoend middel beschik baar. Noch een biologisch verant woorde remedie, noch een chemisch middel dat gewassen als olijven, druiven, citrus- en perzikbomen be schermt tegen de bacterie. Wat kun je doen tegen de eikenprocessierups en de buxusmot? Pas op, de plaaggeesten komen er weer aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 136