waarna I er wordt 'J0& gedanst. hele folkloristische repertoire uit de kast: van klederdracht tot volksmuziek, van ingelegde haring tot de sterke drank aqua vit, van bloemenkransen in het haar tot dansen rond de meipaal. Gehuld in een traditionele rode rok en rood-witte top vertelt Yvonne Svarfvar, medeorganisator van de festiviteiten in Naset, over aloude gebruiken die bij het feest horen. Zoals de berkenboompjes die iedereen naast z'n deur plaatst, de liedjes die worden gezongen en de magische verhalen. „Volgens de overlevering moet je op de langste dag zeven of negen bloemen plukken in zeven of negen weides, over zeven of negen hekken springen en dat het liefst allemaal in stilte", zegt ze. ,,Die nacht droom je dan van je toekomstige echtge noot.'' Tegen de avond verzamelen de inwoners van het buurtschap zich op het feestterrein. Begeleid door een folk-orkestje trekt een groep sterke mannen de versierde meipaal op, onder aanmoediging van het publiek. Dan vormen jong en oud een kring rond de paal en kan het dansen en zingen beginnen. Iedereen weet welke pasjes bij welk liedje horen en hoe hij tegelijkertijd de muggen weg moet meppen. De kleinsten dragen hoofddeksels met muggengaas tot onder hun kin. Als de langste nacht voldoende is bezongen, is erfika in het buurthuis: koffie met lekkernijen. Alcohol is er in dit dorp niet of nauwelijks, vrij atypisch voor het midzomernachtfeest dat van oudsher bekendstaat om het losbandige drinken, dansen en sjansen - en de geboortegolf ne gen maanden later. In het piepkleine Naset weet men het beschaafd te houden. ,,Al heb ik na afloop heus weleens een dronken man naar huis moeten brengen'', zegt Yvonne. Hoeveel grootser het kan dan in Naset blijkt de volgende dag in Bjursas, een stadje zo'n zestig kilometer zuidwaarts. Er is een midzomerlunchbuffet vol zalm, haring met dille, visseneitjes, nieuwe aardappels en aardbeientaart. Intussen stroomt het festi- valterrein flink vol met mensen. Bezoekers dragen klederdracht en bladerkransen op hun hoofd en hebben koelboxen en pick nickkleedjes meegenomen. Gezinnen, hele families, maar ook groepjes jongeren ko men kijken hoe de meipaal de lucht in gaat. Als die eenmaal staat, dansen er honderden mensen omheen - qua aantal een groot verschil met Naset, maar de muziek en de choreografie zijn hetzelfde. Tegen het eind van de middag wacht Ante Nykvist, een vriendelijke eind-vijfti ger, me op. Hij is eigenaar van Camp Sörs- kog, een blokhuttenkampje in de buurt waar ik de komende nacht zal doorbrengen. Of ik zin heb om deze midzomeravond bij hem en zijn vrouw Vanja te eten, vraagt Ante. Ik ben vereerd: in Zweden staat dat gelijk aan het uitnodigen van een wild vreemde voor het kerstdiner bij je thuis. ,,Je wordt veilig thuisgebracht", verzekert Ante me. Vanja en Ante zijn allebei geboren in de streek en vierden vroeger uitbundig mid- sommar. ,,Toen ik jong was, ging ik te voet naar de meipaal om daar de hele nacht te feesten'', vertelt Ante. ,,Het was een uur lopen, maar meestal twee, omdat we onder weg al begonnen met drinken.'' Vanja troont me mee naar de eettafel op het terras voor hun huis. Ik wil vast wel iets drinken? Martini, wijn, bier, schnapps: binnen korte tijd heb ik vier tot de rand gevulde glazen drank rond mijn bordje haring en aardappelsalade staan. ,,Wil je ook cider?'' vraagt Ante. ,,Het is midzomer, dan drinken we altijd alles tegelijk. Skol!" De buurman, die ook is uitgenodigd, brengt nog een fles Gammel Dansk in. Ante heft weer een van zijn vele glazen. ,,Kom, we moeten meer drinken! Het is midzomer!" Vanja kijkt hem vertederd aan. Ze is al veertig jaar met hem samen en heeft zo te zien vaker met dit bijltje gehakt. Net als ik me zorgen begin te maken over de terugreis, klopt er een tweede, nuchtere buurman aan. Speciaal door Ante voor mij 'besteld', opdat ik morgen weer tijdig op het vliegveld zal zijn. Gedrieën rijden ze me naar mijn slaapplek, een halfuurtje ver derop. Mijn gastheer met een glas aquavit op de bijrijdersstoel, een dronken buurman op de achterbank en een nuchtere achter het stuur. Het is half 11 's avonds en nog volop licht. ,,Het leven is goed!'' roept Ante bij het afscheid. En brengt opnieuw een toost uit: „Skol! Glad midsommar I Traditie I Sterke man- I nen trekken I de meipaal I omhoog, ZATERDAG 2 MEI 2020 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121