CORONAVIRUS EUWS 11 Europese ogen zijn gericht op Denemarken Of de Denen weer graag naar de kap per wilden? „Allemachtig, ja. We hadden zó veel klanten. Een vrouw wilde zelfs dat ik maandagmorgen om 5 uur al haar haar zou kleuren'', lacht Yenz van Tilborg uit Odense. ,,Ik zei: nu weten jullie wat jullie heb ben gemist, bitches.'' De trendy kapperszaak die Yenz samen met zijn Nederlandse man in de Deense stad runt, was ruim een maand dicht. ,,Ik begreep dat we dicht moesten en ik ben trots op mijn land dat we die beslissing hebben ge nomen. Maar ik ben ook heel blij dat we weer open zijn'', vertelt hij telefo nisch. De twee knippen nu met mondkapjes op. Niet omdat het ver plicht is, maar omdat ze het zelf fij ner vinden. ,,We laten maximaal twee klanten tegelijk in de zaak.'' Daarnaast plannen ze meer ruimte tussen afspraken en maken ze na elke knipbeurt alles schoon. Heel Europa kijkt naar Denemar ken: het eerste Europese land dat, na Italië, in lockdown ging en ook het eerste Europese land dat daar lang zaamaan weer uit komt. Denemar ken als gidsland. Of als proeftuin, zo u wilt. Wat gebeurt er daar nu met de besmettingen en het aantal mensen dat in het ziekenhuis belandt? Het land 'sloot' al op 12 maart: scholen dicht, horeca dicht, (veel) winkels dicht en de grenzen dicht. Toen was er nog geen Deense coro- nadode gevallen, wel nam het aantal besmettingen snel toe. Een echte smittebombe (besmettingshaard) zo als Noord-Brabant was, was er in De nemarken niet. Het virus kwam waarschijnlijk mee met winterspor ters uit Oostenrijk en trok daarna door het land, weet Nils Strandberg Pedersen, voormalig directeur van het Statens Serum Institut, zeg maar het Deense RIVM. Hij zegt ook: ,,De vraag is niet waarom Denemarken nu zo snel open kan, maar waarom jullie zo laat dicht gingen.'' Ter vergelijking: in Nederland moesten horeca en scholen pas op 15 en 16 maart de deuren sluiten. Strandberg Pedersen: ,,Dat is maar een paar dagen later, maar jullie zaten toen al veel verder in de epidemie.'' Heel Europa kijkt naar Denemarken, het eerste land dat ruim twee weken geleden de lockdown versoepelde. De Denen zijn tevreden, al nemen de besmettingen licht toe. ,,De vraag is niet waarom Denemarken zo snel open kan, maar waarom jullie zo laat dicht gingen'', zegt een expert. Op 15 maart kende Nederland al 14 doden en lagen er 8opatiënten in het ziekenhuis. De cijfers nu: Dene marken (5,8 miljoen inwoners) heeft iets meer dan 450 doden en er liggen nog zo'n 60 mensen op de intensive care. Nederland heeft bijna 4900 do den en ruim 700 mensen op de ic's. Waar de Denen eerder dicht gin gen, zijn ze nu ook eerder weer open. Stap voor stap, dat wel. De scholen geven er sinds woensdag 15 april weer les. Op die datum werden ook de regels voor thuiswerken versoe peld. Sinds maandag 20 april zijn kappers, rijscholen en rechtbanken weer open. Horeca, winkelcentra en sportclubs zijn nog wel dicht, voor lopig tot 11 mei. Tevreden Hoe die heropening bevalt bij de scholen? ,,Goed'', zegt Dorte Lange, vicevoorzitter van de Deense lera- renvakbond. ,,De scholen zijn tevre den. De leraren en de kinderen ook. Elke school heeft zijn eigen manier gevonden om weer open te gaan, dat is hoe we dingen doen in dit land.'' Twee en een halve week zijn de Elke school heeft zijn eigen manier gevonden om weer open te gaan scholen weer open nu en, stelt Lange, voor zover zij weet zijn er geen geval len bekend van leerlingen, leraren of ouders die daarna positief zijn getest op corona. ,,De Denen zien dit niet als een experiment, de meeste kinde ren zijn gewoon weer op school.'' Er is ook een andere kant. Alleen de kinderen tot en met 11 jaar gaan naar school. Voor de oudere jeugd is er nog geen ruimte in de schoolgebou wen. En er zijn ouders die hun kin deren niet naar school laten gaan. Else Sommer, marketingassistent uit Roskilde, houdt haar 10-jarige zoon voorlopig thuis. ,,Omdat we nog zo veel dingen niet weten van dit virus.'' Haar beslissing leidt tot gedoe, ver telt ze via Facebook Messenger, school werkt amper mee bij het thuisonderwijs dat Sommer nu geeft. ,,We worden door de leraar een beetje te kijk gezet in de groepscom municatie. Het systeem is op weg naar een gecontroleerde uitbraak van het virus en laat ons daarin niet zelf keuzes maken. Maar als mijn gezin onderdeel is van dat spel, laat me dan ten minste kiezen wanneer ik uitge speeld word!'' Hoe doen de Denen het op straat? ,,Goed en niet goed'', zegt René Pas set, voormalig filelezer op de Neder landse radio, vanuit Kopenhagen. ,,De Denen zijn wat meer gezagsge trouw. In de binnenstad van Kopen hagen is het heel rustig. In het open baar vervoer ook, daar moet je voor intercity's reserveren via een app. En bij stoptreinen kun je in die app zien hoe druk het is in de trein die aan komt, bij 'rood' moet je de volgende nemen.'' De politie moest afgelopen weekend wel ingrijpen aan de Islands Brygge, een boulevard aan het water. ,,Daar waren te veel jongeren in de zon bier aan het drinken.'' Passet woont sinds afgelopen zo mer in de Deense hoofdstad. Hij werkt als muziekjournalist en, tijde lijk, als fietskoerier. ,,De discussie gaat hier nu vooral over wat er nog meer open kan, want de economie staat onder druk. De oudste boek handelketen van Denemarken is deze week failliet gegaan, vliegmaatschap pij SAS heeft alleen al in Denemar ken 1700 mensen moeten ontslaan.'' De ziektecijfers zijn goed,voorals- nog. ,,De infectie is onder controle en de Deense strategie heeft een eerste, moeilijke fase overwonnen'', meldde premier Mette Frederiksen. ,,Ze zien er inderdaad vredig uit'', zegt Strand- berg Pedersen van het Statens Serum Institut. ,,Er komen dagelijks nog maar zo'n twintig patiënten in het ziekenhuis bij. De besmettingsgraad ligt onder de cruciale waarde van 1.'' Die besmettingsgraad is de afgelo pen twee weken wel iets opgelopen: van 0,6 naar 0,9, zo werd donderdag bekend. Strandberg Pedersen weet als geen ander: het duurt het even voordat je de gevolgen van openstel ling terugziet in de besmettingen. ,,De afgelopen en de komende week zijn erg belangrijk.'' Een belangrijke onderdeel van die strategie: heel veel testen. In grote tenten kan iedereen met klachten zich laten testen. ,,Het doel is om 20.000 testen per dag uit te voeren'', weet Pedersen. Wie positief test, moet in zelfisolatie. ,,Het is een be langrijke voorwaarde om het land nog verder te kunnen openen.'' zaterdag 2 mei 2020 In Denemarken is het openbare leven herstart, mede dankzij mas saal testen. Kinderen kunnen weer naar school, de kappers en winkels zijn open. fotos ap afp privé De Deense proeftuin: na de herstart gaat het (voorlopig) goed Cyril Rosman - Dorte Lange, lerarenvakbond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11