'Terwijl we door gevaarlijke tijden gingen, hadden we ook veel lol met z'n allen' J RECENSIE Dat was pas een lockdown die nog niets van de wereld hadden gezien. Ze wisten niet wat er in Europa gaande was, dus alleen al het feit dat ze daarheen gin gen, riep allerlei fantasieën en gedachten op. Zo'n atlas als Jakob Witbooi heeft in de roman, waarmee hij probeert hun reis te volgen, heb ik echt gevonden. Die paste net in de grote zakken van een soldaat. ,,In Italië ontdekken ze een samenleving waarin mensen op een andere manier met elkaar omgaan en de zwarte soldaten niet per se racistisch worden bejegend. Maar de oorlog is nog niet voorbij of ze worden door de legerleiding van de geallieerden direct weer naar ras gescheiden. Vervolgens ko men ze thuis en huppekee: Apartheid. Ik heb er met historici en heel veel mensen in Zuid-Afrika over gepraat: dit is het grote verraad geweest. Churchill en Roosevelt hadden beloofd dat de landen die tegen Hitler vochten na de oorlog (weer) zelfbe schikkingsrecht zouden krijgen. De docu menten waarin dat stond, bestaan nog steeds. Maar die belofte bleek alleen maar te gelden voor Europa en de VS; niet voor de miljoenen mensen in de koloniën. ,,De veteranen vormden de basis voor de bevrijdingsbewegingen vanaf de jaren 50. Die oud-soldaten hadden in Europa contact gehad met de partizanen, die streden tegen racisme en voor gelijkheid. Nu werd er verschil gemaakt tussen witte en zwarte veteranen. Blanken werden als helden ont vangen en kregen een uitkering. Zwarten kregen een fiets en een paar laarzen, en konden vervolgens weer als knecht aan het werk. Daar kwamen ze tegen in opstand.'' ,,Dat racisme een vernietigende kracht is, en dat het gevaarlijk is als die de hoogste regionen van de samenleving, de politiek, aanstuurt. Na de oorlog dachten veel men sen dat we de ultieme vorm van racisme hadden verslagen: het nazisme. Maar nog geen drie jaar later kwam Apartheid en was er doodse stilte. Het kwaad dat net was overwonnen, stak weer de kop op. Dat leert ons dat we alert moeten blijven en dat we dit kwaad moeten blijven bestrijden.'' ,,Ja, maar die brengen ook het beste in men sen naar boven. De periode waarin ik, sa men met anderen, streed tegen Apartheid en voor de vrijlating van Nelson Mandela, was de mooiste tijd van mijn leven. Terwijl we door gevaarlijke en donkere tijden gin gen, hadden we ook onwaarschijnlijk veel lol met z'n allen - mensen van alle kleuren, jong en oud, man en vrouw. Ik denk dat het belangrijk is verhalen als deze te lezen, omdat je je als lezer dan al een keer in zulke ervaringen hebt ingeleefd en jezelf hebt afgevraagd wat je in bepaalde situaties zou doen. Voor mij heeft dat wel zo gewerkt. Als meisje vrat ik verhalen over de verzets strijders Hannie Schaft en Freddie Dekker. Wat zij als jonge meiden durfden en de den... Dat zette destijds mijn denkraam wagenwijd open en heeft me geïnspireerd om zelf ook moed op te brengen. Zo'n er varing gun ik alle jonge mensen. Want het biedt vertrouwen in al het goede waartoe de mens in staat is.'' Scholen zijn dicht, we kunnen niet op reis, veel leuke dingen gaan niet door en we moeten thuisblijven. Balen! Gelukkig kunnen we appen en skypen en hebben we tv en internet. Eten is er in overvloed, er komt stro mend water uit de kraan en in principe 'doet' alles het nog. We hoeven niet bang te zijn voor bommen. Dat was in de Tweede We reldoorlog wel anders. De lock down waarin de 9-jarige Elli Katz terechtkwam, was heel wat heftiger: zonder ouders, broertje en zusje 'logeren' bij mensen die ze niet kende, en niemand mocht ervan weten. Elli's relaas staat in Wij waren erbij: Oorlogsherinneringen (Leo pold i.s.m. Herinneringscen trum Kamp Westerbork, €17): waargebeurde verhalen met foto's van toen over kinderen en oorlog. Verteld door wie het meemaakten aan de Schrijvers van de Ronde Tafel, een groep kinderboekenauteurs onder wie Martine Letterie en Arend van Dam. Kinderen in concentratie kampen, kinderen in jappen kampen, kinderen op transport naar Westerbork en verder, kin deren op hongertocht, kinderen van foute ouders, kinderen (oké, pubers van 17) tewerk gesteld in Duitsland. Maar ook kinderen van Molukkers die na de Indonesische onafhankelijk heidsoorlog in datzelfde Wes- terbork terechtkwamen. Goed om weer even stil te staan bij (de) oorlog. Heb je meteen een idee hoe het is om nu kind te zijn in Syrië of Zuid-Soedan. —Annet de Groot 32 Lezen Hoe reageerden de oud-soldaten daarop? Wat kunnen we leren van dit verhaal? Zijn strijd en verzet noodzakelijk? Wij zijn de wrekers over CONNY dit alles verschijnt bij f BRAAM AtlasContact (€23). JEUGD Diverse auteurs Wij waren erbij: Oor logsherinneringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 112