'Je raakt sneller opgebrand als je alleen maar ernst opzoekt' klein, met een paar honderd volgers, maar ik denk dat je zelfs dan invloed kunt heb ben op zoiets groots en ongrijpbaars als 'de media'. Je kunt denken: waarom zou ik een bericht sturen naar een krant over een on gelukkige formulering of een seksistisch fotobijschrift, daar kijkt toch nooit iemand naar? Maar mijn motto is: probéér het ge woon. Al lukt het maar om één iemand tot nadenken aan te zetten. Ik denk best veel na over hoe je woede, frustratie of verontwaar diging kunt omzetten in impact.'' Glimlacht. „Misschien zou ik ooit wel de politiek in willen, ja.'' Vooralsnog is Van den Nieuwenhuizen een student in plaats van politicus. Na een stu die Liberal Arts and Sciences in Utrecht, een stage in Wenen en een master aan Columbia University in New York, doet ze nu rechtshistorisch promotieonderzoek bij de City University of New York. Ze wisselt haar studio daar af met Amsterdam of Oldenzaal, maar door de crisis zal ze nog wel even in Nederland blijven. Haar pro motie kan ze met video-gesprekken op afstand voortzetten, al betekent het wel dat haar werkgroepbesprekingen door het tijdsverschil standaard rond middernacht zijn. ,,Dus zit ik ofwel te knikkebollen voor de webcam, ofwel net buiten beeld een slok rode wijn te nemen.'' ,,Dat klopt. Ik probeer daar serieuze dingen aan de kaak te stellen, maar het is ook een vorm van ontspanning. Ik kan daar selfies posten, teksten schrijven met emoji's en kletsen met volgers. Als je alleen maar ernst opzoekt, raak je sneller opgebrand. Ik zou het niet trekken om alléén maar bezig te zijn met die serieuze thema's van mijn pro motie-onderzoek.'' ,,Het is activistisch in die zin dat het aan- dacht vraagt voor zaken die we als 'nor maal' beschouwen, en waar ik dan mijn vraagtekens bij zet. Zoals in die post over Margriet, met slechts drie mensen van kleur, waarvan eentje ook nog in een Alad din-reclame stond. Dan werp ik de vraag op: wat vinden jullie van deze verhoudin gen? Hoe kan dit anders?'' Grinnikt. ,,Nou, toen ik een jaar of twaalf was had ik inderdaad al een website bij Kindertent. Dat was een platform waar je als kind een eigen website kon maken, en mijn pagina heette 'stop_dierenproeven'. Daar zette ik dan allemaal filmpjes op van mishandelde honden, afgewisseld met glit- ter-kattenplaatjes, haha! Op de homepage van Kindertent stond een top 10 met popu lairste pagina's van Nederland en daar heb ik lang in gestaan, dus dat toegewijde zat er altijd wel in. Ik ben me, denk ik, altijd be wust geweest van de dynamiek van onge lijkheid en van onrecht.'' ,,Thuis praatten we niet per se over dit soort onderwerpen aan de keukentafel, ik kom niet uit een activistisch of academisch ge- zin, maar ik ben wel opgegroeid met het idee dat het belangrijk is mensen in hun waarde te laten. Mijn moeder was er bij voorbeeld fel op tegen als je mensen bela chelijk maakte om hoe ze eruitzagen of om hoeveel geld ze hadden; dat keurde ze echt af.'' Van den Nieuwenhuizen is de jongste uit een gezin van vier: ze heeft drie broers die tien, twaalf en veertien ouder zijn dan zij. Ze is de enige van het gezin die na de middelbare school voor een universitaire studie naar de Randstad vertrok. Haar broers werken en wonen allemaal in het oosten. ,,Ik geloof dat ze in het begin wel dachten: wat doet ons zusje nóu weer? Waar ik over schrijf, is niet echt een onderwerp waar mee zij zich bezighouden. Maar tegelijker tijd hebben we het door mijn account nu wel vaker over hoe de media werken en hoe bepaalde groepen worden gerepresenteerd. Voor mij bieden mijn broers een niet-ste- delijk, niet-universitair klankbord. Ik vind het fijn om in Oldenzaal terug te zijn en daar met mensen te kletsen. Het houdt je blik open.'' ,,Ik ambieer niet per se torenhoge volgers aantallen. Ik zou vooral een brede doel groep willen bereiken, niet alleen maar mensen die zelf al erg met deze thema's bezig zijn. Voor de rest hoop ik niet over te komen als een betweter, want ik heb zeker niet de waarheid in pacht. Een tijdje geleden kwam ik er bijvoorbeeld achter dat ik, onbewust, op de universiteit alleen maar cursussen van mannelijke hooglera ren koos en geen van vrouwelijke professo ren. Daar schrok ik van. Ook ik ontkom dus niet aan zo'n vastgeroest beeld dat mannen meer autoriteit of expertise zouden hebben dan vrouwen. Daar zit 'm volgens mij de crux: pas als je durft te reflecteren op je eigen blinde vlekken, kun je ze verande ren.'' Moet je dan niet een carrièreswitch maken naar de politiek? Het valt op dat er, ondanks het serieuze onderwerp, een zekere luchtigheid in je Zeikschrift-account zit. Zou je je activiteiten op Instagram activistisch noemen? Heb je dat activistische altijd al gehad? Is dat iets waarvan je ouders je bewust maakten? Wat vinden je broers van je Zeikschrift- account? Wat zou je ambitie zijn met Zeikschrift voor de komende tijd? ZATERDAG 2 MEI 2020 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 109