Instagram bestaat niet alleen voor foto's van je ontbijtbowl. Dat bewijst het account 'Zeikschrift' van Madeleijn van den Nieuwenhuizen (28). Ze checkt berichten in de media op seksisme, racisme en body- shaming. Met 40.000 volgers en rectificaties in kranten als resultaat. Op een pagina in tijdschrift Quote staat een foto van een proostend stelletje met een vrolijk gekleurde cocktail in de hand. Madeleijn van den Nieuwenhuizen fotografeerde de pagina en zette die op haar Instagram. Dat deed ze vanwege het fotobijschrift, dat luidt: 'Kunstenaar Pablo Lucker met zijn bitch, die hij zoals u ziet helemaal met stift heeft bewerkt'. Waarom gebruikt Quote het woord 'bitch' en niet gewoon de naam van de dame in kwestie, zo vraagt Van den Nieuwenhuizen zich af in haar post. En 'met stift bewerkt' - de redactie doelt daarmee, hoopt ze, toch niet op de donkere huidskleur van de vriendin? Onder de foto ontstaat een inhoudelijke discussie: is dit een kwestie van flauwe humor of een kwalijke vorm van seksisme en racisme? Uiteindelijk re ageert Quote-hoofdredacteur Sander Schimmelpenninck zelf. Het bijschrift ver wees naar een met stift bewerkt kunstwerk, dat ongelukkigerwijs van de foto was ge sneden. Maar desondanks is de term 'bitch' niet echt handig, geeft Schimmelpenninck toe. In de volgende editie van Quote zal hij de kwestie rechtzetten in de klachten rubriek voor lezers. Hij sluit zijn bericht olijk af, verwijzend naar de jonge en diverse volgers van Zeikschrift: 'weer eens wat an- ders dan mekkerende rijkelui of gekrenkte FvD'ers'. Met goede argumenten een misstap in de media aankaarten én makers aansporen het de volgende keer anders te doen: dat is precies wat Van den Nieuwenhuizen be oogt met Zeikschrift. Dat doet ze door foto bijschriften zoals die in Quote te bekritise ren, maar ook door bijvoorbeeld eens goed naar alle afgebeelde personen in een exem plaar van Margriet te kijken. Van de 123 ge telde mensen bleken er slechts drie mensen van kleur in te staan. En dat heeft effect. Onder meer de Volks- 26 Zeiken met een goede reden TEKST JETTE PELLEMANS FOTO'S MARIJN SCHEERES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 106