Uniek materiaal Schouwen-Duiveland Bevrijd! Geen Studio Bruinvis door kapotte kabel 7 Strand niet opgehoogd bij Zoutelande Luisteren naar bruinvissen die in de buurt van Zierikzee zwem men kan voorlopig niet. Studio Bruinvis, de geluidsinstallatie die dat mogelijk maakt, is buiten werking door een kapotte kabel. Dat komt waarschijnlijk door het onstuimige weer in februari en maart. De Stichting Rugvin kwam dat defect op het spoor, omdat er 'een afwijkend' geluid uit de speakers kwam. Na onder zoek bleek dat de zogeheten hy- drofoonkabel kapot is. Dat is de kabel die onder de boei hangt en de geluiden van bruinvissen op vangt. Nieuwe apparatuur is inmid dels besteld in Engeland, maar het is nog niet duidelijk is wan neer dat geleverd en gemonteerd kan worden. Rugvin hoopt dat de installatie voor de zomer weer werkt. Havenhoofd Studio Bruinvis is bijna vier jaar geleden geplaatst op het weste lijke havenhoofd van Zierikzee. Via de zuil die daar staat, kunnen bezoekers bruinvissen horen die honderden meters verderop zwemmen. In de nazomer van vorig jaar was het systeem ook al even uit de lucht. Toen moest de zender vernieuwd worden. Het strand tussen Dishoek en Zoutelande wordt dit jaar niet opgespoten. De gemeente Veere is niet bereid daar voor te betalen, omdat de financiële omstandig heden door de coronacrisis te on zeker zijn. Waterschap Scheldestromen en Rijkswaterstaat gaan binnen kort 860 meter strand tussen Vlissingen en Dishoek opspui ten. Februaristorm Ciara heeft daar zoveel zand weggeslagen dat de kustveiligheid in het geding is. De gemeente Veere mag pro fiteren van de aanwezigheid van al dat suppletiemateriaal, zodat er ook 1100 meter strand tussen Dishoek en Zoutelande kan wor den meegenomen. Maar omdat daar de veiligheid niet in gevaar is, moet de gemeente betalen. Volgens wethouder Adri Roelse gaat het om veel geld: ,,Veel meer dan drie ton." Sluis, Vlissingen, Veere, Noord-Beve land en Schouwen-Duiveland zijn bereid een fonds te vormen waaruit zandsuppleties kunnen worden betaald. Ze kunnen het echter niet eens worden over hoeveel elke gemeente bijdraagt. En het hele bedrag zelf ophoes ten, dat ziet Veere nu niet zitten. ,,Het is momenteel echt niet ver antwoord zoveel geld uit te trek ken." MONUMENT OMGEKOMEN AMERIKANEN BIJ CRASH BOMMENWERPER Het wordt mogelijk het meest indrukwekkende kunstwerk dat Schouwen- Duiveland kent in de openbare ruimte. Negen stalen sculpturen moeten straks achter elkaar op de Schenkelsdijk tussen Brouwershaven en Zonnemaire komen te staan. In totaal 33,5 meter lang, symbolisch voor de spanwijdte van de bommenwerper die daar op 5 april 1945 crashte. De negen Amerikaanse bemanningsleden lieten daarbij het leven. eder afzonderlijk beeld is de vorm van de geluidsgolf, die ontstaat wanneer je de voor- en achternaam van één van de bemanningsleden inspreekt in een spraakrecorder. ,,En na de naam de stilte. Want zo was het ook na die klap", stelt de Schouwse kunste nares Rosalinde van Ingen Sche- nau zich voor. ,,Iedere naam levert een andere geluidsgolf op. Door die een kwartslag te draaien, ont staan de figuren. Uniek gevormde vleugels, die uniek horen bij het Elk bemanningslid krijgt z'n persoonlijke kunstwerk, waarmee hij wordt herinnerd individu. Zo krijgt elk beman ningslid z'n persoonlijke kunst werk, waarmee hij wordt herin nerd." Het initiatief voor het kunst werk komt van de Stichting Cul tuur en Erfgoed Brouwershaven (SCEB). Vanuit de Stadsraad was Jan van Dongen al langer bezig om een monument op te richten ter nagedachtenis aan de negen vlie geniers en het onfortuinlijke lot van stadsgenoot Willy van Beve- ren. Het SCEB nam het idee over, benaderde Van Ingen Schenau voor een ontwerp en ging achter fondsen en geldschieters aan. De financiering is nog niet helemaal rond, aldus bestuurslid Henk Ziel man. Maar hij rekent nog op een aantal particuliere donaties. De bedoeling is het kunstwerk nog dit jaar te realiseren. Bij het bestaande bankje en de haag onderaan de Schenkelsdijk komt een plaquette met informa tie over de historische gebeurtenis en een korte uitleg over het ont werp van de sculpturen. De na men, functies en leeftijden van de vliegeniers komen op de sokkels te staan. De Amerikanen zijn begra ven op militaire-erevelden in Bel gië en de Verenigde Staten. ZIERIKZEE Vijf musea op Schou- wen-Duiveland hebben de handen ineengeslagen voor een expositie over de periode rond de bevrijding op het eiland, 75 jaar geleden. Bij de voorbereiding stuitten de samen stellers op veel nog niet eerder ver toonde documenten, films, foto's, kleding en voorwerpen. Bevrijding, terugkeer, berech ting, herstel en feest staan centraal in dit nieuwste samenwerkings project van de 'kleine vijf. Filmma ker Tjeerd Muller heeft mede aan de hand van interviews met oogge tuigen een reeks mini-documen taires gemaakt, waarbij per thema wordt ingegaan op de specifieke omstandigheden van destijds. Een compilatie van die verfilming is vanaf vandaag ook te zien op de website museasd.nl. Voorzitter Luitzen Bijlsma van de Vereniging van Musea Schouwen- Duiveland heeft de verhalen voor de tentoonstelling Schouwen-Dui veland Bevrijd! gebundeld in een boekje. Dat geeft eveneens een bij zondere inkijk in de situatie aan het einde van de Tweede Wereldoorlog op het eiland en de eerstvolgende jaren. ,,Er werd hier niet echt feest ge- vierd met de bevrijding zelf. Sim pelweg omdat de meeste mensen waren geëvacueerd of gedepor teerd", vertelt Bijlsma. ,,Van de 24.000 inwoners toen, werden er 17.000 door de Duitsers gedwongen het eiland te verlaten. Hier dus geen tanks door straten vol juichende mensen. Pas in 1949 kon er feest worden gevierd. Zierikzee bestond toen 1100 jaar en dat thema groeide uit tot een groot volksfeest, een week lang, waar heel het eiland bij werd betrokken." Het 38-pagina's tellende boekje is straks gratis verkrijgbaar bij de Burghse Schoole, Museumhaven Zierikzee, Brusea, Brouws Museum en MuseumboerderijGoemans- zorg. De musea hebben hun inrichting inmiddels aangepast aan de 1,5 me ter-eisen van de overheid in ver band met het coronavirus. Bijlsma: ,,Zodat we ook gelijk open kunnen zodra dat weer mag van het kabi net." vrijdag 1 mei 2020 SD Michiel Bouwman Zierikzee Emile Calon Domburg Kunstwerk van 33,5 meter De negen sculpturen van Rosalinde van Ingen Schenau, die herinneren aan de bemanningsleden van de in 1945 neergeschoten Ameri kaanse bommenwerper bij Brouwershaven. Ze worden geplaatst in de volgorde van hun plek in het vliegtuig. Met vooraan de sculptuur van piloot Howard Young. foto ernesta verburg Marcel Modde Brouwershaven I -Rosalinde van Ingen Schenau Het uitge stelde 'bevrij dingsfeest' op het Haven plein in Zierik- zee in 1949. Iedereen doet mee, veelal verkleed in historische kostuums in verband met het 1100-jarig bestaan van de plaats. foto GEMEENTEARCHIEF SCHOUWEN-DUIVE LAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41