Waterkansje voor toerisme Damen sloot 2019 af met fors verlies Sobere 4 mei April telde een record aantal zonuren in Zeeland Uitdeuken 2 HERDENKEN VIDEOPRODUCTIES Commentaar De Veiligheidsregio Zeeland staat een bescheiden aantal toeristische overnachtingen toe. Dit lost weinig op voor de recreatieondernemers. Het is een gebaar van goede wil, te veel om te negeren, te weinig om goed mee te verdienen. Jan Lonink, de voorzitter van de Veiligheidsregio, blijft terecht dicht bij de lijn van Den Haag. Hij wijst erop dat de versoepeling niets verandert aan het advies zo veel mogelijk thuis te blijven. En dat Zeeland nu dus wel wat gasten toelaat, maar dat zij hier geen vakantie kunnen vieren zoals zij dat gewend zijn. Het blijft crisis tijd. Met alle bekende beperkingen. De beperkte versoepeling van de regels geldt tot 22 mei. Mis schien mag er daarna iets meer. Dan kunnen recreatiebedrijven nog wat van het seizoen maken. Daarom is deze eerste verrui ming toch van belang. Het is een veel beter signaal dan de bood schap tot nu toe. Die was: vergeet het maar, Zeeland zit op slot. Nu, aangemoedigd door dit voorzichtige eerste stapje, zullen va kantiegangers wellicht alsnog op een verblijf in Zeeland mikken. Later in het jaar. De Veiligheidsregio kan de ondernemers bar weinig houvast bieden. Over een verdere versoepeling na 22 mei speculeert het Zeeuwse bestuur niet. Maar met deze maatregel laat de Veilig heidsregio wel zien dat elke kans om de teugels te vieren wordt aangegrepen. Daar zullen de bedrijven en hun gasten het voorlo pig mee moeten doen. Bescheiden versoepeling van regels voor overnachtingen houdt Zeeland op de kaart De scheepsbouwer kampte met probleemprojecten, waarvan de ri sico's veel groter bleken dan aan vankelijk was ingecalculeerd. Door voorzieningen en afschrijvingen liep het nettoverlies op tot 287 mil joen euro, tegenover een min van 17 miljoen euro een jaar eerder. Inkomsten Ook als eenmalige voorzieningen en afschrijvingen niet worden meegerekend sloot Damen 2019 af met verlies. Het operationele be drijfsresultaat was 23 miljoen euro negatief. De inkomsten stegen wel bij het familiebedrijf. De productie- ALMANAK Die Vlissingse had het uit be trouwbare bron: haar eigen va der. Die altijd zeer voorzichtig rijdt, maar nu toch een aardige deuk in het portier van zijn auto had weten te krijgen. Maar een wonder leek geschied: na een nachtje in de garage was de deuk compleet verdwenen. ,,Het waarde, het bedrag dat overblijft nadat van de omzet inkoopkosten zijn afgetrokken, steeg met 200 mil joen euro tot 2,4 miljard euro. Volgens de begin dit jaar aange treden topman Arnout Damen is met de voorzieningen en afboekin gen voor probleemprojecten een punt gezet achter de malaise. Over het eerste kwartaal van dit jaar is de onderneming dan ook positief ge stemd. Begin dit jaar had het bedrijf 3,7 miljard euro aan werk op de plank, 400 miljoen euro meer dan een jaar eerder. Daar kwamen een grote opdracht voor de Neder landse marine bovenop. Het be drijfsresultaat was in de eerste drie maanden van dit jaar positief, stelt de onderneming. Of Damen die stijgende lijn weet vast te houden is door de corona- pandemie nog ongewis. metaal heeft gewoon op het temperatuurverschil gerea geerd", verklaarde haar echtge noot, alsof hij er verstand van had. ,,Wat het ook is, zo'n auto moeten wij ook", was haar com mentaar. ,,Een auto die jouw deuken vanzelf corrigeert, scheelt ons duizenden euro's." Bijna geen nieuwe besmettingen in verpleeghuizen Man zit bekneld in sporttoestel Man opgepakt met alarmpistool Vanwege het coronavirus is dit jaar alleen een beperkte dodenherdenking mogelijk. Publiek is in elk geval niet welkom. Op veel plaatsen hebben organisatoren daarom naar creatieve oplossingen gezocht om belangstellenden, op afstand, er toch bij te betrekken. Zoals in Veere waar ze vooraf een complete videoproductie maken. In Vlissingen scheen de zon tot en met woensdag 280 uur, ofwel ge middeld bijna 10 uur per dag. Dat is voor april bijna het hoogste aantal zonuren sinds het begin van de me tingen in 1906. Het record staat sinds 2007 op 287,5 uur. In West- dorpe ging het tot en met woens dag om 277 uur zon. Het record uit 2007 (280 uur) werd donderdag in de loop van de dag gebroken. De de- finitieve cijfers worden vandaag be kend. De 287 uur in Wilhelmina- dorp was woensdag al voldoende voor een plaatselijk record De gemiddelde etmaaltempera- tuur kwam in Vlissingen uit op 11,6 graden en in Westdorpe op 11,8 gra den. Het gemiddelde voor april is 9,2 graden. Vlissingen kende 6 warme dagen (maximumtempera tuur boven de 20 graden). In West- dorpe waren dat er 14, een minder dan in 2011. Ook Wilhelminadorp noteerde 14 warme dagen. Tot dinsdag was de neerslag in de provincie verwaarloosbaar. De af gelopen dagen werden toch nog aardig wat millimeters afgetapt: 10 in Vlissingen en 18 in Westdorpe. Vrijwel alle gemeenten kiezen er voor om komende maandag wel kransen te leggen bij de monu menten voor oorlogsslachtoffers. Dat gebeurt zonder veel rucht baarheid, omdat er verder nie mand bij aanwezig mag zijn. Som mige burgemeesters voeren kort het woord. In Hulst zal stadsdich ter Willem de Geus een speciaal geschreven gedicht voordragen. In veel gevallen worden van de plechtigheden opnamen gemaakt die live of later te zien zijn. In Veere hebben de Protestantse Gemeente, de Oranjevereniging en de Grote Kerk de handen in eengeslagen om een complete vi deoproductie te maken. Het idee is van predikant Jouke Droogsma. „Normaal houden we in de Kleine Kerk altijd een vesper, maar die kan nu niet doorgaan. Daarom ne men we zondag die vesper op in de Grote Kerk. Deze zal ook ge schikt zijn voor mensen die niet zoveel met de kerk hebben, maar toch wel willen gedenken." Centraal staat een meisje dat prikkeldraad symbolisch door knipt. ,,Dat prikkeldraad staat voor alles wat mensen beperkt: discri minatie, onderdrukking, uitbui ting", zegt Droogsma. Het verhaal wordt in beeld verbonden met de plechtigheden op de begraaf plaats. Het resultaat is maandag- Ik zoek mijn artistieke vrijheid op, maar niet ten koste van het ritueel vrijdag 1 mei 2020 II Damen Shipyards is vorig jaar dieper in de rode cijfers beland. ANP Gorinchem Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De afgelopen week zijn er nauwelijks nog nieuwe be smettingen met corona vastgesteld in de Zeeuwse verpleeghuizen. Het ging om twee mensen in de gemeente Middel burg. Eén cliënt van een verpleeghuis in Goes kwam te overlijden aan Covid-19. Negentien men sen zijn de afgelopen week genezen. Dit blijkt uit gegevens van de geza menlijke instellingen voor ouderenzorg in Zeeland, Allévo, Cederhof, Cleijenborch, Schutse Zorg Tholen, SVRZ, Ter Weel, WVO Zorg, Zorg- Saam en Zorgstroom. MIDDELBURG Een man is gistermiddag bij het Meiveldpad in Mid delburg vast komen te zitten in een sporttoestel. De brandweer heeft de man met speciaal ge reedschap kunnen bevrij den. Hij raakte ernstig gewond. Het incident trok behoorlijk wat pu bliek. Zoveel dat de poli tie mensen moest weg sturen. De man kwam even na drieën ten val bij één van de oefeninstalla ties aan het Meiveldpad. De brandweer wist de man uiteindelijk los te knippen. Het slachtoffer is vervolgens met spoed afgevoerd naar het zie kenhuis in Goes. In Axel is woensdag een 61-jarige man door de politie opgepakt omdat hij rondliep met een alarmpistool met knalpa tronen. Ook had hij een speelgoedpistool in zijn broekzak zitten. De poli tie stelde een onderzoek in na verschillende tips en kwam zo de man op het spoor. Agenten namen maandag na mel dingen poolshoogte in de Offenbachlaan en de Boslaan, maar troffen toen niemand aan. De politie riep vervolgens op uit te kijken naar de man. Na verschillende tips kwamen ze de Axelaar alsnog op het spoor. April was warm, droog en ex treem zonnig. In Zeeland werd een recordaantal zonuren ge teld. Rolf Bosboom Vlissingen Rolf Bosboom Veere - Tjeerd Muller, filmmaker I Documentairemaker Tjeerd Muller legt op eigen initiatief de herdenking op de begraafplaats in Renesse vast. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26