herdenk 4 l-2 2020 De zorg maakt zich zorgen Frank Lammers filmt gewoon thuis Covid-19 slaat hardst toe in regio's met veel vee, minister gelast onderzoek JOL h#ng Kuis aan Kuis de vlaggen KaLfstok- doden zijn weer ander ons de doden van veertig vijfenveertig, de doden van twintig twintig hetzelfde verdriet Acteur maakt tragikomedie over leraar in coronatijd Medewerkers voelen zich onveilig ondanks beloftes kabinet Vanwege het coronavirus is dit jaar alleen een beperkte dodenherdenking zonder publiek mogelijk. Zelfs Nico Peterse, voorzitter van de Stichting Comité 4 mei Oostburg, blijft thuis. ,,Ik ben 81 en hoor bij de kwetsbare groep.'' Om zijn gevoel weer te geven schreef hij een gedicht, waarin hij de Tweede Wereldoorlog verbindt met de huidige situatie.zeeland 2 In sommige gemeenten in Oost Brabant en Noord-Limburg ligt het relatieve aantal coronadoden tien keer zo hoog als in veel andere ge bieden. De regio telt veel veehoude rijen. In heel Brabant en Limburg leven bijna 8 miljoen varkens, on geveer twee derde van het Neder landse totaal. De provincies herber gen samen ook 40 procent van de kippen- en geitenpopulatie. Minister Carola Schouten (Chris tenUnie, Landbouw) heeft het RIVM gevraagd onderzoek te doen naar het mogelijke verband tussen veehouderij en luchtvervuiling enerzijds en de impact van corona anderzijds. Het RIVM is daarover in gesprek met onder meer de univer siteiten van Utrecht en Wagenin- gen. Volgens Onno van Schayck, hoogleraar preventieve genees kunde in Maastricht, is een verband tussen vee en het aantal corona slachtoffers mogelijk. ,,De concen traties fijnstof, stikstof en ammo niak zijn precies in gebieden met veel besmettingen het hoogst. Dat zijn ook exact de gebieden waar het De luchtwegen van mensen in deze gebieden lijken meer aangetast meeste vee zit. Er is alle reden om dit verder te onderzoeken." ,,Mensen in het oosten van Bra bant worden ook nu weer ernstiger ziek dan elders, net als bij de Q- koorts het geval was. Het is té toe vallig, alles bij elkaar", zegt Jos van de Sande, voormalig hoofd infectie- bestrijdingen van GGD Hart van Brabant. ,,Op de een of andere ma nier lijken de luchtwegen van men sen in deze gebieden meer aange tast." Wereldwijd is er steeds meer aandacht voor het verband tussen corona en de luchtkwaliteit. In Ita lië geldt Lombardije als een van de meest vervuilde gebieden. In Duitsland zijn vooral het zwaar ge ïndustrialiseerde Ruhrgebied en het gebied rond München, waar veel auto-industrie zit, getroffen door corona. De Wereldbank legt in een nieuw rapport een verband tussen het aantal Nederlandse Covid-19- slachtoffers en de aanwezigheid van fijnstof in de lucht. De conclu sie: wanneer de concentratie fijn- stof met 20 procent stijgt, verdub belt het aantal coronaslachtoffers in een gemeente bijna. De weten schappers stellen dat mensen die in gebieden met veel luchtvervuiling wonen, beter beschermd moeten worden. P3 Nieuwsmedia »P4&5 Speelt vieze lucht rol bij virus? Corona blijkt een stuk harder toe te slaan in gebieden met in tensieve veehouderij, zoals Oost-Brabant en Noord-Lim burg. Er zijn sterke aanwijzingen dat luchtkwaliteit een rol speelt. Het RIVM en universiteiten kij ken nu of er een verband is tus sen veehouderij en de impact van het virus. Sander van Mersbergen Bilthoven —Jos van de Sande, oud-GGD-arts Enkele pzc.nl stevige Ook voor het laatste buien regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1