75 jaar 1 Bevrijding 8 NIEUWS Het is de doodsstrijd van nazi- Duitsland: de Slag om Berlijn. Eind april 1945 vecht het Rode Leger van de Sovjet-Unie zich een weg naar de Rijksdag, om er het hart uit Hitlers Derde Rijk te rukken. èm spiib ,,Nu, kameraden, nu!'' Met deze woorden geeft maarschalk Georgi Konstantinovich Zjoekov het start sein voor de Slag om Berlijn. Op 16 april, om vijf uur 's ochtends, zet het Russische Rode Leger met 140 zoek lichten de Duitse frontlinie vol in het licht. Meteen daarop begint een ver nietigende artilleriebeschieting. Dor pen verkruimelen. Bossen vliegen in brand. De stukken geschut vuren 1.236.000 granaten af. De 98.000 ton aan munitie is door 2450 treinwa gons naar het front aan de rivier de Oder gebracht. Met Hitlers bunkers zo nabij is de Russische maarschalk Zjoekov aan zet, de briljante strateeg die dictator J ozef Stalin aan successen helpt in de oorlog met nazi-Duitsland. Zjoekov zorgt ervoor dat Hitlers legers Mos kou, Stalingrad en Leningrad nooit zullen veroveren. Hij verslaat hen bij Koersk, in de grootste tankslag ooit. De zoveelste zege levert hem de bij naam 'Maarschalk van de Overwin ning' op. Nu moet Zjoekov, die in 1936 ternauwernood ontsnapte aan Stalins zuivering van de legertop, nazi-Duitsland in zijn hoofdstad de doodsteek geven. De dictator in het Kremlin zit zijn commandanten te velde al maanden achter de broek. Zij moeten en zullen eerder in Berlijn zijn dan de Amerikanen. Om twee redenen: uit prestige en om als eerste de hand te kunnen leggen op de nu cleaire onderzoeksfaciliteiten van de nazi's. Stalin krijgt zijn zin. Pas op 4 juli zullen de eerste Amerikanen voet zetten in hun zone van de stad. Bij de Slag om Berlijn staan 2,5 mil joen Sovjet-militairen voor de poor ten van Berlijn, tegenover bijna 800.000 Duitse soldaten, uitgemer gelde divisies van de SS en de Wehr- macht, aangevuld met tieners en ou deren die een geweer kunnen vast houden. De legers van Zjoekov en collega-maarschalk Ivan Konev zijn veel beter bewapend maar bijna net zo uitgeput door al het oorlogsge weld. Het grootste verschil zit tussen de oren: de Russen zijn sinds 1942 na de Slag om Stalingrad aan de win nende hand. De Duitsers krijgen klap na klap. Op 16 april hebben zij alleen nog hun door Amerikaanse en Britse vliegtuigen platgebombardeerde hoofdstad te verdedigen, een gebied van enkele honderden vierkante kilo meters groot. In de Führerbunker, dertig kamers onder de grond, beschermd door vier meter dik gewapend beton, is Adolf Hitler geen schim meer van de man die met zijn Duitse Rijk over de we reld zou heersen. De Führer is ziek. '*i A Strijd om Berlijn Driftbuien maken constructief over leg met zijn ooit trotse legerstaf bijna onmogelijk. Bij de strijd om Berlijn leunt Hitler vooral op zijn generaals Gotthard Heinrici en Helmuth Wiedling, twee specialisten in defen sieve strategie. Dat Hitler het zicht op de realiteit heeft verloren, blijkt uit een verslag van een stafbespreking: ,,Als ik deze slag win, dan ben ik ge rehabiliteerd. Het is ook mogelijk dat ik hier te gronde ga, maar dan doe ik dat op een fatsoenlijke manier.'' In vier dagen tijd veroveren de Sov jet-legers het platteland onder de rook van Berlijn. Aan beide kanten vallen veel doden. Alleen al in en bij het dorp Halbe sneuvelen 40.000 Duitse soldaten en burgers omdat Hitlers troepen zich weigeren over te geven. Zij komen om in een grana- tenregen. Vrijdag 20 april 1945 Op 20 april, Hitlers laatste verjaardag, bereiken de Sovjet-soldaten de bui tenwijken van Berlijn. Het verzet is massief. De hoofdstad, met zijn vele tunnels en ondergrondse bunkers moet 'meter voor meter worden be vrijd'. Via achtertuinen, kelders, me trotunnels en riolering banen Zjoe- kovs infanteristen, gesteund door tanks en artillerie, zich een weg rich- donderdag 30 april 2020 GO Berlijn bezwijkt meter voor meter Hans van Zon Berlijn Maarschalk Zjoekov van het Rode Leger overziet het strijdtoneel bij Berlijn, waar de nazi's zich uitein delijk overgeven. FOTO AFP De Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche bleef evenmin ge spaard. De kerk is nu een oorlogsmo nument. foto fred RAMAGE/ KEYSTONE FEA TURES/ GETTY IMAGES BERLIJN 0 èdam^X/Frankfurt Halb aagdenburg Sovjets en Amerikanen ontmoeten elkaar op 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8