'Lockdown' voor pluimvee is voorbij 7 Voorwaarde is dat sportvelden naar westrand van Krabbendijke verhuizen Rommelmarkt in Kapelle wordt een online veiling Al jaren praat Reimerswaal over de uitbreiding van de sportvelden. Aanleiding is het grote ruimtete kort van de explosief gegroeide VV Krabbendijke. Die club blijft, net als de tennisvereniging, het liefst op de bestaande plek. Sinds de ge meente eind vorig jaar het oude veilingterrein in handen heeft ge kregen, is daar ook alle ruimte voor. Een bureau heeft uitgerekend wat het kost. Afhankelijk van hoe 'luxe' het nieuwe sportpark wordt is er een investering van 4,8 tot 8,2 mil joen nodig, bleek deze week tijdens een presentatie aan de gemeente raad. Verkoop oude velden Verplaatsing naar de westrand is ook een optie. Daarvoor zijn twee locaties onderzocht. Eén grenzend aan de laatste fase van nieuwbouw wijk Rozeboom (kosten: 6,3 mil joen) en één aan de Schapendijk (7,1 miljoen), op een lap grond die de gemeente al in bezit heeft. In beide gevallen strijkt de gemeente vol gens wethouder Maarten Both (SGP, ruimte) nog 2 miljoen op met de verkoop van vrijkomende grond. Eerder maakte het college al duide lijk een voorkeur te hebben voor de locatie naast de Rozeboom. Groot voordeel is dat die voor fietsers en voetgangers via de wijk te bereiken is. Bij de locatie Schapendijk is dat niet het geval en moet al het verkeer omrijden via doorgaande routes. Volgens wethouder Kees Verburg (PvdA, sport) zien de clubs de Schapendijk mede om die reden zéker niet zitten. Omdat met de eventuele ver- plaatsing van de sportvelden een stuk grond van 6,5 hectare vrij komt, heeft de gemeente een ste denbouwkundige een schets van De vestiging van Jumbo in het centrum is op termijn niet levensvatbaar een mogelijke invulling laten ma ken. ,,Tot voor kort leek het erop dat de Jumbo in het centrum zou blij ven. Maar vorig jaar schreef het hoofdkantoor een brief dat de ves tiging daar te klein is en op termijn niet levensvatbaar is", verklaart Both waarom de supermarkt ook in de schets is opgenomen. Kritisch Vooral Olaf Buteijn (CDA) was kri tisch. Hij wijst op de net afgeronde herinrichting van het centrum, waar een nieuw parkeerterrein is aangelegd. Ook vraagt hij zich af wat de gevolgen voor de andere winkels zijn. Volgens wethouder Both zou ook de slager willen mee verhuizen. Hij zegt dat uit onder zoek blijkt dat winkels die geen voedsel verkopen veel minder last hebben van een eventueel vertrek van de supermarkt. Schore Acht weken lang moesten ze binnenblijven, de 45.000 vrije-uitloopkip- pen van Ekoz in Schore. Hun baas Léon Jansen opende gis terochtend voor het eerst sinds 12 februari het meterslange gordijn naar buiten. ,,Witte kippen zijn al tijd wat voorzichtiger dan bruine. Het duurde wel een paar minuten voordat de eersten naar buiten kwamen." Minister Carola Schouten had de ophokplicht ingesteld vanwege de uitbraak van de vogelgriep. Nu het gevaar geweken is en de 'lock- down' voor pluimvee voorbij is, is Jansen ook verplicht om de kippen zo snel mogelijk weer naar buiten te laten. De regels voor het stempel 'vrije-uitloopeieren' schrijven dat voor. Het pluimvee kan nu weer naar hartenlust in de wilgen op het terrein zitten of kuiltjes ma ken in het zand, zodat ze stofba- den kunnen nemen. ,,De kippen vinden dat prachtig." Het vrije regime heeft geen ge volgen voor de eierproductie. ,,Dat is meer afhankelijk van het weer", weet Jansen. ,,Wel eten de dieren iets meer. Buiten is het meestal wat kouder, de kippen hebben dan meer energie nodig om zich op temperatuur te houden. Ook be wegen ze meer als ze buiten zijn." Jansen vindt buiten lopende kippen een mooi zicht, maar op heffen van de ophokplicht geeft Het duurde wel een paar minuten voordat de eersten naar buiten kwamen -Léon Jansen ook extra werk en zorgen. ,,In deze tijd zit je met de ganzen en een den, dat geeft een risico op uit braak van ziektes." Ook moet hij 's avonds weer aan de bak. ,,Als het gaat schemeren gaan ze zelf naar binnen en daarna gaat de boel au tomatisch dicht, maar ik contro leer altijd of er niet één achter blijft." Overigens pleit Jansen ervoor om de kippen in de winter vaker binnen te houden. Je zou het een intelligente lockdown kunnen noemen. ,,Koeien staan 's winters ook op stal. De meeste mensen gaan als het slecht weer is ook naar binnen. De kippen hebben binnen ook ruimte genoeg, dus waarom zou je ze met slecht weer en gro tere kans op ziektes naar buiten sturen? Helaas is de regelgeving nog niet zover." KAPELLE De jaarlijkse rommel markt in Kapelle kon dit jaar als gevolg van de coronamaatrege len niet doorgaan op Konings dag. Als alternatief biedt het or ganiserende Actie Bamboes nu een online veiling aan. Ook de Kapelse Dag gaat niet door. Wie al spullen had verzameld voor de rommelmarkt kan deze nu aanbieden voor de veiling. Dat kan via de website van Actie Bamboes. De veilingitems zijn vanaf 5 mei op diezelfde site te bekijken. In de loop van de week zullen er dagelijks nog items worden toegevoegd. Op 10 mei om 16.00 uur lopen de veilingen af en worden de winnaars be kendgemaakt. Het is voor de eerste keer in 54 jaar dat de rommelmarkt van Ac tie Bamboes niet door kon gaan. Omdat er drie verenigingen erg afhankelijk zijn van de inkom sten van de rommelmarkt heeft de organisatie gezocht naar een alternatief. Aangezien de 'hoofd act' van de rommelmarkt een verkoop bij opbod is was de keuze voor een online veiling snel gemaakt. Een ander evenement dat dit jaar niet doorgaat is de Kapelse Dag. Die zou gehouden worden op 27, 28 en 29 augustus. De orga nisatie ziet geen mogelijkheid om uit te wijken naar een andere datum. De Kapelse Dag, die dit jaar de veertigste editie zou bele ven, slaat daarom een jaar over. De jubileumeditie van het eve nement zal nu volgend jaar op 26, 27 en 28 augustus plaatsvinden. Het Eindeloos Eiland Festi val (EEF) op Noord-Beveland heeft de plannen eveneens om moeten gooien. Ook daar is geko zen voor een herkansing in 2021. Reeds aangeschafte kaarten blij ven geldig voor het festival dat volgend jaar wordt gehouden op 18, 19 en 20 juni. Terugbetaling van de ticketprijs kan ook, net als het bedrag doneren. donderdag 30 april 2020 BE Verlaat de Jumbo het centrum? Supermarkt Jumbo wil het cen trum van Krabbendijke verruilen voor het oude veilingterrein. Daar is ook nog ruimte voor een nieuwe brede school én zo'n zestig huizen, heeft de ge meente laten berekenen. Voor waarde is wel dat de voetbal-, tennis-, en ijs- en skeelervereni ging naar de westrand verhui zen. Een besluit daarover valt nog vóór de zomer. Joeri Wisse Krabbendijke -Maarten Both, wethouder Joeri Wisse De kippen van Léon Jansen uit Schore mogen weer naar buiten na de ophokplicht. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58