ledereen is welkom in moestuin Zierikzeese wijk r 7 Stichting verbaasd: 'We hadden graag overlegd' Ombouw van boerderij tot vakantiehuis taboe in Veere mm** Met veel gebeuk en getril is een sloop-graafmachine aan de Toren- weg in Nieuw-Haamstede bezig de bunker te verkruimelen. Dat is niet zo eenvoudig als het klinkt, want de zijmuren zijn drie meter dik. De bunker was dan ook erg belangrijk voor de Duitsers in de Tweede We reldoorlog. Er stonden er meer van hetzelfde type bij het vliegveld. Ze werden gebruikt om een netwerk van telefoon- en elektriciteitskabels met elkaar te verbinden, legt Heij- koop uit. ,,In de regel zaten er geen solda ten in, maar hij was wel heel zwaar uitgevoerd. Tegenwoordig worden er zendmasten in brand gestoken. Dat is voor ons een belangrijke in frastructuur. Zonder telefoons kun je niets. Dat was in de oorlog ook al zo." Graag overlegd De Stichting Bunkerbehoud, waar van Heijkoop voorzitter is, was dan ook verbaasd toen ze hoorde dat de bunker gesloopt werd. ,,Ze hadden Ze hadden ons best kunnen vragen naar de achtergrond van dat ding ons best kunnen vragen naar de achtergrond van dat ding. Of-ie waardevol is bijvoorbeeld. Wij zijn geen actiegroep, maar zien graag dat er overlegd wordt, zodat we sa men kunnen kijken wat de beste oplossing is." Geen verplichting In het bestemmingsplan van de be bouwde kom Haamstede staat dat behoud van de zes overgebleven bunkers 'wenselijk' is. Volgens wet houder Jacqueline van Burg maakt dat nog geen verplichting om hem te laten staan. Bovendien staat de bunker op particuliere grond en is niet aangemerkt als monument. Daarom mag deze zonder vergun ning gesloopt worden. RIPPING B.V. II Boerderijtjes in het buitenge bied van de gemeente Veere mo gen voorlopig niet worden om gebouwd tot vakantieapparte menten. Met dat besluit wil het dagelijks bestuur van de ge meente voorkomen dat op het platteland van de gemeente nog meer van die appartementen ko men. De afgelopen jaren zijn er in het buitengebied 125 recreatieap partementen bijgekomen. Die zijn allemaal gebouwd in oude schuren of boerderijen. De eige naren konden dat doen omdat er een speciale regeling is om er voor te zorgen dat op het platte land boerderijen omgebouwd mogen worden tot zogenoemde nieuwe economische dragers. De oorspronkelijke bedoeling van die regeling was dat door het toestaan van andere bedrijfsacti viteiten het platteland leefbaar blijft en dat boerderij en niet ver vallen en verkrotten. Maar ook, aldus wethouder Chris Maas, om ervoor te zorgen dat boeren bedrijven levensvatbaar blijven. In de gemeente Veere leidt dat er echter toe dat op het platteland heel veel boerderijen zijn veran derd in vakantieappartementen. Boerderijtjes werden regelmatig speciaal gekocht om vervolgens te verbouwen. De afgelopen ja ren gaf het dagelijks gemeente bestuur bijna wekelijks toestem ming aan een of meerdere eige naren om een boerderij te ver bouwen tot vakantieaccomoda- tie. De nieuwe coalitie van CDA, DTV en PvdA/GL liet bij het aantreden in maart weten dat er terughoudend moest worden omgesprongen met het toestaan van nieuwe toeristische accom modaties. Want het wil de ba lans tussen leefbaarheid en toe risme herstellen. Daarom is, al dus Maas, besloten tot het instel len van die stop voor nieuwe aanvragen. De wijkraad Hart van Poortam bacht krijgt minimaal vijf jaar de tijd om de sociale moestuin tot een succes te maken. Zou het coronavi rus geen roet in het eten hebben ge gooid, dan was nu al begonnen met de aanleg van planten, bomen en struiken, zegt wijkraadvoorzitter Adri Tange. Initiatiefneemster Dina Levi heeft al een idee hoe het 245 vierkante meter grote terrein het beste zou kunnen worden inge deeld. Dat wordt nu uitgewerkt in een grondplan. ,,Ik ga ervan uit dat we tegen het einde van de zomer of in ieder geval komend najaar de eerste oogst kunnen binnenhalen", zegt Tange. Uithalen wat er in zit De werkgroep krijgt de vrije hand om er uit te halen wat er in zit. Het sociale aan de moestuin zit vooral in de onderlinge contacten tussen de wijkbewoners die Hart van Poortambacht zo hoopt te stimule ren. Mensen die dreigen te vereen- Ik ga ervan uit dat we tegen het einde van de zomer de eerste oogst kunnen binnenhalen zamen, vluchtelingen die een nieuw bestaan proberen op te bou wen, of bewoners die het financieel niet zo breed hebben, krijgen zo een plekje in de buurt om naar toe te komen. Ook de leerlingen van de Jan Wouter kunnen er aan de slag. ,,Iedereen in de wijk die van tuinie ren houdt, is welkom", benadrukt Tange. ,,Ze zouden de oogst zelf kunnen gebruiken. En als er meer is dan ze op kunnen, zou je ook een marktje kunnen organiseren. Of een keer een buurtbarbecue. Dat mogen ze allemaal zelf verzinnen." Sociale controle Achter de doelen van het trapveld (dat iets kleiner wordt) komen vangnetten tegen schade van over vliegende ballen. De moestuin zelf wordt niet afgesloten. Tange gaat ervan uit dat er bij een constante aanwezigheid van vrijwilligers vol doende sociale controle is, ook van uit de omliggende woningen, om diefstal en vandalisme te beteuge len. ,,Het is niet de bedoeling dat er een kooi omheen komt. Alle wijk bewoners moeten toegang heb ben." Gratis gebruik Het project wordt ondersteund door welzijnsorganisatie SMWO, woningbouwcorporatie Zeeuw- land en het milieu-educatief cen trum NME. De aanleg is mogelijk dankzij een financiële bijdrage van twee grote landelijke fondsen, on der de voorwaarde dat de moestuin minimaal vijfjaar blijft bestaan. De gemeente geeft de grond voor die duur gratis in gebruik. Vanaf 2025 wordt het gebruik in principe auto matisch telkens met één jaar ver lengd. donderdag 30 april 2020 SD Bunker mag zonder pardon worden gesloopt Dat nu juist in het jaar van de herdenking 75 jaar bevrijding een bunker uit de Tweede We reldoorlog zomaar gesloopt wordt. Dat had Cor Heijkoop, voorzitter van de Stichting Bun- kerbehoud, liever anders gezien: „Onbegrijpelijk." Michiel Bouwman Nieuw-Haamstede -Cor Heijkoop, voorzitter Stichting Bunkerbehoud fcANNEMlHGS EN VERHUURBEDRIJF De bunker aan de Torenweg in Nieuw-Haamstede wordt gesloopt. foto michiel bouwman Emile Calon Domburg Groenten, kruiden, aardbeien en wellicht ook een lekkere appel of sappige peer; bewoners van de Zierikzeese wijk Poortam bacht kunnen al dit gezonds en nog veel meer binnenkort van eigen grond oogsten. De ge meente is akkoord met de aan leg van een 'sociale moestuin' pal achter de Jan Wouter van den Doelschool. Daarvoor moet wél een stukje van het be staande trapveld worden opge offerd. Marcel Modde Zierikzee -Adri Tange, voorzitter wijkraad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57