4 en 5 mei JAAR Roos Veldman- Bolgen (87) 'Mijn vader was Rijksduitser in het Nederlands verzet' Historicus Chris van der Heijden (65) 'Wie de werkelijkheid wil reconstrueren, kan niet om de nuances heen' Wadec 'De bevrijding was voor hem minder feestelijk' 14 DONDERDAG 30 APRIL 2020 Roos Veldman-Bolgen (87), is een zogeheten Rijks duitser uit Zittau, op het Pools-Tsjechische drielan denpunt. Aan het eind van de Eerste Wereldoorlog vluchten hij en zijn Waalse vrouw naar Nederland. Hun dochter Roos wordt in 1934 in Zwolle geboren. Het gezin Bolgen is volkomen ingeburgerd als de Tweede Wereldoorlog uitbreekt. Roos' vader, pompmachinist bij de elektriciteitscentrale, moet als Duitser in militaire dienst en zich elke ochtend melden bij de Ortskommandantur. Tegelijkertijd is hij actief in het Nederlandse verzet. Informatie die hij van de Duitsers krijgt, speelt hij via zijn vrouw door aan het ondergronds verzet. Roos is 7 jaar als ze verplicht naar de 'Duitse school' gaat. In het fotoboek Zwolle 40-45 zien we haar tussen de Hitlerjugend. ,,We dragen kletter- vesten en nazi-jasjes van de Bund Deutscher Madel. We moesten zelf een hakenkruis kopen, maar mijn moeder zei dat we daarvoor geen geld hadden.'' Omdat Roos op school het gebruikelijke Heil Hitler niet wil roepen, moet zij voor straf tien keer op nieuw de klas binnenkomen en de hitlergroet uitbrengen. ,,Dan gehoorzaam je vanzelf', zegt ze nu. Ook moet ze een opstel over Hitler schrijven. ,,Ik wist niets van die man. Toen ik het weigerde, moest ik nablijven. De Duits-Nederlandse lerares, Fraulein Trifter, sloot me op in het lokaal. Ik kreeg geen letter op papier. Ze sloeg mijn hoofd tegen de marmeren schoorsteen. Sindsdien hield mijn moeder me zo veel mogelijk thuis. Na de oorlog waren we vooral bang dat mijn vader het land zou worden uitgezet.'' Als de bevrijding nadert, ontkomt hij net aan een gewelddadige gevangenname. In de ogen van veel Binnenlandse Strijdkrachten is Bruno Bolgen een foute Duitser. Hij, die vluchtende Joden op doorreis onderdak bood op zolder, wordt net op tijd gered door bevriende verzetsmensen. Bij de jaarlijkse herdenking op 4 mei gaan de gedachten van Roos uit naar haar vader. ,,Hij moet het erg moeilijk hebben gehad, al sprak hij daar, tot zijn dood in 1973, nooit over. Na de oorlog mocht hij lang niet terug naar zijn werk. Hij lag onder een ver grootglas. Tot vrienden naar prins Bernhard schre ven en hij eindelijk werd gerehabiliteerd.'' Sinds de jaren 90 is er de vraag of er landelijk met Duitsland herdacht of gevierd kan worden. Uitno diging van bondskanselier Helmut Kohl op 5 mei ligt in 1995 nog gevoelig. Premier Kok hecht 'aan het behoud van het nationale karakter van zowel 4 als 5 mei'. In 2012 spreekt bondspresident Joachim Gauck ondanks protesten wel op Bevrijdingsdag. En dit herdenkingsjaar zou Angela Merkel zijn gekomen. Voor Roos is het om het even: ,,Het blijft gevoelig, Duitsers bij de herdenking. Daar doe je niets aan. Buitenstaanders begrijpen de situatie niet. Ik wil alleen zeggen dat het nooit zwart-wit is.'' 26 JULI 6 AUGUSTUS 9 AUGUSTUS IN VRIJHEID In Potsdam wordt de onvoorwaardelijke overgave geëist van Japan, dat nog altijd in oorlog is met de geallieerde naties en onder meer Nederlands-Indië bezet houdt. Stemt Japan niet in, dan volgt directe en totale verwoesting. De Amerikaanse bommen werper Enola Gay dropt een atoombom boven de Japanse stad Hiroshima. Naar schatting 78.000 men sen komen ogenblikkelijk om. De tweede Amerikaanse atoom bom is bedoeld voor Kokura, maar omdat het te bewolkt is boven die stad, wordt uitgeweken naar Nagasaki. Zo'n 74.000 mensen laten het leven bij deze klap. 74 Wadec Salewicz (74) is de oudste zoon van de 1e Poolse Pantser divisiemilitair Michal Salewicz, die onder meer Breda en Oosterhout bevrijdde. Wadec houdt de her innering aan de Poolse bevrijders levend. „Mijn vader is als jongen van 18 uit Polen weggegaan om te vechten tegen de nazi's. Hij heeft zijn ouders en geboortehuis nooit teruggezien. Zijn verhaal en dat van andere Poolse jongens die hielpen bij de Neder landse bevrijding is altijd onder belicht gebleven. Daarom vertel ik het zo vaak mogelijk. Ik organiseer herdenkingsceremonies en ik vertel hun verhaal op scholen en bijeen komsten." ,,De oorlog was een gesloten boek voor mijn vader. Hij had te veel mee gemaakt om te vertellen wat hem was overkomen. Hij keek weleens oorlogsfilms op televisie, maar dat deed hij dan in zijn eentje, met een koptelefoon op. Ik had erg graag geweten wat er toen in zijn hoofd omging, maar hij wilde er niet over praten. Ik kwam er pas na zijn overlij den achter hoe bijzonder hij was. Mijn neef, documentairemaker Koen van Groesen, maakte de documentaire Mijn Poolse opa. Daarin vertelt mijn vader dat hij bij de bevrijding ieder een Oranje boven hoorde zingen en feest zag vieren, maar de bevrijding was voor hem minder feestelijk. Net als andere Poolse militairen die Nederland hadden helpen bevrijden, kon hij na de oorlog niet terug naar zijn vaderland. Polen was door de Sovjet-Unie ingelijfd.'' ,,Voor mij is vrijheid dat ik kan zeggen wat ik denk en kan doen wat ik wil. De vrijheid van mijn vader was na de oorlog ingeperkt. In Nederland was hij vrij, maar toen hij naar Polen terug wilde, moest hij een visum aanvragen. Dat deed hem veel pijn.'' -KM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54