i iM&i ftói Jx- }'-i' Deejay Sifra Wichers (22) 'Ik kies voor een frisse zomerse vibe. Zodat je kunt dansen en alles van buiten mag loslaten' Bol Kerrebijn (93), ex-KNIL 'Ik sta hier levend. Vele jongemannen hebbendeze oorlog met de dood moeten bekopen. Dankzij hen ben ik er nog' 75 JAAR VRIJHEID 13 liever niet. De dodenmars, de gevangenis. Ik kende de omgeving goed en ik had het taaltje, Soendanees, geleerd. Ik heb het wonder boven wonder over leefd." Kerrebijn verlaat in 1950 noodgedwongen zijn vaderland. Via Nieuw-Guinea belandt hij in het voormalige kamp Westerbork en met zijn gezin krijgt hij later een huis in Venlo. ,,Vele jongeman nen hebben deze oorlog met de dood moeten bekopen. Dankzij hen ben ik er nog.'' Hij pakt de korte tekst die hij graag had willen voorlezen: ,,Ik sta hier levend. Omdat Nederland het moreel nodig achtte in 1945 - terwijl ze zelf al de bevrijding kende - troepen te sturen naar Indië om ook ons te bevrijden. En daar ben ik zeer dankbaar .voor.'' Erkenning voor de KNIL-militairen komt te laat, vindt Kerrebijn. ,,Een tekortkoming in de geschie denis. We stellen achteraf alleen de schuldvraag. Buitenstaanders oordelen, ze geven meningen. Maar in een oorlog wordt nu eenmaal gedood, het is jij of de ander. De mannen die terugkwamen wer den in de jaren 50 als misdadigers gezien. Ik begrijp hun verdriet hierover. Vierhonderd jaar koloniale geschiedenis wordt op hun schouders gelegd. Het leed herstellen zal niet meer lukken.'' Zwart-witdenken Dwaas, vindt Chris van der Heijden. „Mensen gaan bij voorkeur uit van tegenpolen'', zegt de historicus. ,,Dit zwart-witdenken is alleen maar toegenomen. Als je over grijstinten schrijft, verwijt men je snel nivellering, vervlakking of relativering. Wie de wer kelijkheid probeert te reconstrueren, kan niet om de nuances heen.'' Met zijn boek Grijs verleden was Van der Heijden bijna twintig jaar geleden een van de eersten die 'grijstinten' in oorlogstijd voor een groter publiek bespreekbaar maakte. Hij stuitte op veel kritiek. Zo zou de historicus, geboren in 1954, nazi-leider Seyss-Inquart te menselijk hebben neergezet. Zwaarder was het verwijt dat hij het gedrag van zijn vader - 'fout' in de oorlog en veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf - wilde goedpra ten. Ook nu nog verzet Van der Heijden zich fel tegen de kritiek en benadrukt hij dat 'de meeste mensen er in oorlogstijd vooral het beste van pro beerden te maken'. Te lang overheerst na de oorlog de illusie dat iedereen in het verzet zat. In haar proefschrift De stilte en de storm bespreekt Ilse Raaijmakers meer gevoeligheden rondom herdenken. Vooral in 2012 is er ophef. De gemeente Vorden wil tien gesneuvelde Duitse Wehrmacht- soldaten betrekken bij de herdenking. Na fel protest mogen burgemeester en wethouders op 4 mei de Duitse gevallenen niet 'in functie' herdenken. Dat zelfde jaar wordt er geageerd tegen het gedicht Foute keuze dat een 15-jarige scholier op de Dam zal voor lezen. De tekst gaat over zijn oudoom die als vrij williger actief was bij de Waffen-SS. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei schrapt de voordracht alsnog. Het benadrukt dat de Dodenherdenking niet voor de daders maar voor de slachtoffers is. Duitsers op de Dam Dat er ook Duitsers slachtoffer zijn van de Tweede Wereldoorlog is, 75 jaar na dato, nog altijd lastig uit te leggen. Bruno Bolgen, de vader van de Zwolse 11 JUNI 17 JULI DONDERDAG 30 APRIL 2020 tti 5 JUNI Met de Verklaring van Berlijn krijgen de vier geallieerde mogendheden (Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Sovjet-Unie en Frankrijk) de volledige zeggen schap over Duitsland en Berlijn. Op Schiermonnikoog zijn honderden Duitse soldaten, SD'ers en SS'ers achtergeble ven. Met hun afvoering is ook het allerlaatste stukje bezet Nederland bevrijd. 26 JUNI Al tijdens de geallieerde opmars wordt gesproken over een organisatie die wereldwijd moet toezien op recht en veiligheid. In San Francisco onderteke nen vijftig landen het Handvest van de Verenigde Naties. Het begin van de Conferentie van Potsdam, die tot 2 augustus zal duren. De VS, Groot-Brittan- nië en de Sovjet-Unie bepalen de organisatie van het naoorlogse Duitsland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53